Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
145
Ebook

Współczesne dylematy zarządzania dokonaniami i controllingu

Piotr Bednarek

Książka przybliża aktualne dylematy zarządzania dokonaniami i controllingu, które pojawiają się na gruncie nauki i praktyki gospodarczej. W rozdziałach monografii przedstawiono rozważania teoretyczne oraz doświadczenia wielu organizacji (m.in. przedsiębiorstw produkcyjnych, banków, szpitali, niepublicznych spółek prowadzących działalność rolniczą oraz jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe) dotyczące sposobów adaptacji systemów controllingu i zarządzania dokonaniami do zmian zachodzących w otoczeniu organizacji. Książka omawia dylematy związane z wdrażaniem controllingu w organizacjach niezarobkowych, implementacją koncepcji szczupłej rachunkowości w przedsiębiorstwach i z kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19.

146
Ebook

Planowanie przestrzenne jako element zrównoważonego rozwoju polskich miast ze szczególnym uwzględnieniem zasobów nieruchomości

Alicja Zakrzewska-Półtorak, Agata Pluta

W monografii poddano analizie zmiany dokonujące się na płaszczyźnie planowania przestrzennego w polskich miastach w latach 2010-2019, biorąc pod uwagę wybrane czynniki ekonomiczne i społeczne. Badanie obejmuje łącznie 940 polskich miast, które podzielono na grupy według kategorii wielkościowych i funkcjonalnych. Przeprowadzone badania dowodzą, że poszczególne grupy miast charakteryzują się odmiennymi uwarunkowaniami i tendencjami w zakresie sytuacji planistycznej oraz rozwoju zasobów nieruchomości. W pracy zaproponowano różne podejścia do planowania przestrzeni miejskiej, rozpatrywanego jako element zrównoważonego rozwoju miast.

147
Ebook

Zastosowanie paliw alternatywnych i alternatywnych zespołów napędowych w ciężarówkach klas tonażowych średniej i ciężkiej w warunkach zachodnioeuropejskich. Wyzwania i ograniczenia - aspekty praktyczne

Jarosław Brach

Monografia jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie tak kompleksowych opracowań na temat ekologizacji europejskiego ciężkiego transportu towarowego. Ze względów po części politycznych poruszana w niej tematyka stała się ostatnio, szczególnie w Unii Europejskiej, niezwykle popularna. Nie może to jednak przysłonić kwestii najważniejszych - mimo bowiem rozwoju od ponad 130 lat napędy elektryczne wciąż nie są doskonałe pod względem technicznym, ekonomicznym i użytkowym. W monografii autor analizuje sytuację w sferze ekologizacji do połowy 2022 roku. Ze względu na niezwykle duże zmiany zachodzące w tym zakresie publikacja ta zawiera pewną sytuację wyjściową i analizy stanowiące bazę do kolejnych poszerzonych i pogłębionych rozważań.

148
Ebook

Zakłady pracy chronionej w Polsce jako przedsiębiorstwa społeczne dla osób niepełnosprawnych - aspekty teoretyczne, rachunkowe i podatkowe

Aleksandra Łakomiak, Adrianna Cieślak

Od 1997 r. istnieją w Polsce zakłady pracy chronionej. Ich głównym celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami. Pomimo realizowania solidarnościowego wymiaru ekonomii społecznej liczba tych podmiotów – zaliczanych do przedsiębiorstw społecznych – z roku na rok maleje. W monografii omówiono teoretyczne i praktyczne warunki pozyskania i utrzymania statusu zakładu pracy chronionej oraz zasady jego funkcjonowania z uwzględnieniem zarówno wad, jak i zalet rozpatrywanych w aspekcie rachunkowym i podatkowym. Zaprezentowano również kwestie związane z  prowadzeniem ZPCHR, m.in.: zatrudnienie i jego wskaźniki, gromadzenie i wykorzystanie Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także ujęcie księgowe i sprawozdawczość w odniesieniu do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

149
Ebook

Interdyscyplinarna natura współczesnych procesów gospodarczych

Arkadiusz Żabiński (red.)

Publikacja przybliża aktualne wyzwania i perspektywy dla polityki ekonomicznej, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Związane są z one otwartą i wolnorynkową gospodarką, z pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami globalizacji i liberalizacji stosunków ekonomicznych. Z jednej strony, wiąże się to z dynamicznym rozwojem innowacji, nowoczesnych technologii, budową gospodarki opartej na wiedzy, zmianami strategii funkcjonowania podmiotów gospodarczych dla uzyskania wyraźnej przewagi konkurencyjnej na światowych rynkach. Z drugiej natomiast, to relatywnie dużo większa łatwość w przenoszeniu zagrożeń o charakterze społeczno-gospodarczym pomiędzy gospodarkami, regionami i państwami, wynikającymi z nierównomiernym ich rozwojem, dysproporcją poziomu zamożności społeczeństw, ich struktury demograficznej oraz wyczerpywaniem się podstawowych zasobów naturalnych określających ich podstawy egzystencji.

150
Ebook

Accounting and Business in a Sustainable post-Covid World: New Perspectives and Challenges

Joanna Dyczkowska

Książka zwraca uwagę na wyzwania i perspektywy w obszarze rachunkowości i biznesu w kontekście zrównoważonego rozwoju w erze postpandemicznej. Zaprezentowano w niej długofalowe spojrzenie na efekty globalnego kryzysu zdrowotnego. Wskazano, że pandemia Covid-19 może być postrzegana jako istotny czynnik napędzający zmiany organizacyjne, gospodarcze i społeczne. Publikacja może zainteresować badaczy rachunkowości i zarządzania, doktorantów i studentów studiów społeczno-ekonomicznych, a także praktyków gospodarczych.

151
Ebook

Rachunkowość 2022 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Michał Biernacki, Robert Kowalak

Zmiany w rachunkowości, a w szczególności w jej części dotyczącej podatków, zachodzą coraz częściej i mają coraz większy wpływ na prezentowanie informacji finansowych poszczególnym interesariuszom. Największe dotykają podatków w ra- mach Polskiego Ładu, wdrożonego na początku 2022 roku i stale modyfikowanego, co przysparza kłopotów osobom prowadzącym księgi rachunkowe i zajmującym się sprawami kadrowo-płacowymi. Rok 2022 to również czas bardzo wysokiej inflacji i trudności gospodarczych związanych z wojną toczącą się w Ukrainie. Te determi- nanty w znaczny sposób wpłynęły na wybór tematów artykułów, które znalazły się w Debiutach Studenckich „Rachunkowość” w 2022 roku, przygotowanych przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu kształcących się na kierun- ku rachunkowość i controlling, którego menedżerem jest dr hab. Michał Biernacki, prof. UEW.

152
Ebook

Logistyka i transport 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Paweł Hanczar, Natalia Szozda red.

Zeszyt zawiera osiem artykułów dotyczących ważnych i aktualnych problemów badawczych z obszaru logistyki i transportu. W prezentowanych opracowaniach szczegółowo opisano m.in. kalkulacje minimalnych czasów przesiadkowych na lotniskach, analizę strategii e-commerce wykorzystywanych przez gigantów odzieżowych oraz logistyczną obsługę klienta w firmie produkcyjnej, a także problemy logistyki imprez masowych i logistyki miejskiej.

153
Ebook

Sprawiedliwość w zarządzaniu pracowniczymi zespołami tymczasowymi

Adam Płachciak, Piotr Rogala

Monografia dotyczy zagadnień związanych ze stosowaniem kategorii sprawiedliwości w zarządzaniu ze szczególnym uwzględnieniem zespołów tymczasowych – jako jednej z najważniejszych form pracy zespołowej we współczesnych przedsiębiorstwach. Zamierzeniem autorów było osiągnięcie trzech celów dotyczących: (1) systematyzacji wiedzy związanej z kategorią sprawiedliwości, (2) przeprowadzenia charakterystyki wybranych obszarów sprawiedliwego zarządzania przedsiębiorstwem, (3) identyfikacji czynników  wpływających na poczucie sprawiedliwości wśród pracowników zaangażowanych w funkcjonowanie zespołów tymczasowych i określenia wpływu tych czynników na sukces zespołu.

154
Ebook
155
Ebook

Ekonomiczne, zarządcze i społeczno-kulturowe wymiary relacji polsko-czeskich

Bogusława Drelich-Skulska, Magdalena Sobocińska, Andrea Tomášková (red.)

Monografię przygotował zespół Autorów reprezentujących dziewięć polskich i czeskich uniwersytetów, których łączy podejmowanie badań dotyczących problematyki polsko-czeskich relacji z uwzględnieniem wielu punktów widzenia i kontekstów, a w tym ekonomicznego, finansowego, zarządczego i społeczno-kulturowego. Autorzy tekstów podejmują dyskusję nad rolą dyplomacji kulturalnej Polski i Czech, funkcjonowaniem szkolnictwa wyższego w Polsce i w Czechach, polityką pomocy publicznej tych krajów. Monografia obejmuje również problematykę dotyczącą warunków życia na polsko-czeskim pograniczu i współpracy transgranicznej. Opracowania składające się na monografię odzwierciedlają różnorodność problemów badawczych związanych ze współpracą pomiędzy polskimi i czeskimi podmiotami rynku oraz wskazują na wielość czynników stymulujących i utrudniających pogłębianie relacji polsko-czeskich w wymiarze gospodarczym, kulturalnym czy naukowym. W pracy omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: uwarunkowania i formy dyplomacji kulturalnej Polski i Czech w kontekście przechodzenia od dyplomacji tradycyjnej do dyplomacji publicznej, efektywność szkolnictwa wyższego w Polsce i w Czechach - analiza porównawcza na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej, kierunki polityki pomocy publicznej Polski i Czech na tle innych państw Europy Środkowej i Wschodniej po akcesji do Unii Europejskiej, Warunki życia na polsko-czeskim pograniczu. Przykład Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, Wpływ polskiego i czeskiego handlu zagranicznego na rzeczywistą otwartą emisję CO2 w latach 2000-2020 w kontekście polityki energetycznej UE. Ze strony Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wyniki prowadzonych badań przedstawili: Agnieszka Bem, Bogusława Drelich-Skulska, Piotr Gryszel, Piotr Luty, Paweł Prędkiewicz, Magdalena Sobocińska.

156
Ebook

Polityka gospodarcza w warunkach przemian rozwojowych

Michał Sosnowski

Publikacja istotnie włącza się w debatę naukową toczącą się wokół kwestii związanych z wyzwaniami stawianymi przed współczesną polityką ekonomiczną, w ramach której nowoczesne państwo – wyposażone w adekwatne narzędzia – może świadomie oddziaływać na przebieg i dynamikę procesów i zjawisk gospodarczych. Głównym celem książki jest, z jednej strony, pokazanie wieloaspektowości zagadnień związanych z pojęciem „polityka ekonomiczna”, z drugiej zaś – próba identyfikacji i analiza czynników determinujących współczesne procesy gospodarcze, a znajdujących się w obszarze badań nad polityką gospodarczą sensu largo. Autorzy – reprezentujący najbardziej liczące się w Polsce ośrodki naukowe – przygotowali teksty interesujące zarówno dla przedstawicieli środowisk naukowych i studentów wyższych uczelni, jak i dla osób, które w praktyce zajmują się problemami polityki ekonomicznej.

157
Ebook

Liderzy lokalni jako przywódcy organizacyjni w społeczeństwie obywatelskim

Łukasz Haromszeki

W monografii dokonano szczegółowej analizy zagadnień z zakresu przywództwa organizacyjnego, władzy, wpływu społecznego i społeczeństwa obywatelskiego. Starano się w niej połączyć wiedzę z różnych dyscyplin i subdyscyplin naukowych, choć jest ona osadzona w naukach o zarządzaniu i jakości. Główne cele pracy to identyfikacja i interpretacja kluczowych wartości i kompetencji liderów lokalnych oraz uwarunkowań wewnątrz- i zewnątrzorganizacyjnych w społeczeństwie obywatelskim w Polsce, a także zaproponowanie własnych rozwiązań koncepcyjnych, szczególnie wypracowanie autorskiego modelu przywództwa organizacyjnego lidera lokalnego. Wielozakresowe jakościowo-ilościowe badania empiryczne liderów lokalnych przeprowadzono w organizacjach z trzech sektorów gospodarki – publicznego (samorządowego), prywatnego i pozarządowego. Uzyskane wyniki poddano analizie opisowej i korelacyjnej. Monografia zawiera pierwszą tak dogłębną analizę omawianej problematyki i stanowi ważną pozycję dla osób, których zainteresowania naukowe oscylują wokół obszaru przywództwa.

158
Ebook

Zarządzanie produktem w łańcuchu dostaw w dobie transformacji cyfrowej

Natalia Szozda

Monografia nie tylko przedstawia jedno z wielu podejść do zarządzania produktem w łańcuchu dostaw, eksponujące kluczowe aspekty związane z tą tematyką, ale także osadza ją w kontekście zmieniającego się otoczenia i warunków funkcjonowania łańcuchów dostaw - mianowicie transformacji cyfrowej oraz tworzenia więzi międzyorganizacyjnych w wymiarach strukturalnym i relacyjnym. W książce omówiono podstawy teoretyczne rozwoju koncepcji łańcucha dostaw, podjęto próbę zdefiniowania modelu cyfrowego łańcucha dostaw, a także opisano uwarunkowania rozwoju koncepcji zarządzania produktem w dobie transformacji cyfrowej łańcucha dostaw. Na podstawie zaprezentowanego studium przypadku oraz rezultatów ilościowego badania empirycznego w triadach autorka podała rekomendacje oraz zidentyfikowała przyszłe kierunki rozwoju dotyczące procesu zarządzania produktem w łańcuchu dostaw w dobie transformacji cyfrowej. Monografia jest skierowana do pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni wyższych, studentów, menedżerów produktów oraz zarządzających łańcuchami dostaw.

159
Ebook

Ocena stopnia zabezpieczenia kapitału przed inflacją na rynku inwestycji mieszkaniowych w Polsce

Iwona Dittmann

W dotychczasowych badaniach, definiując instrumenty zabezpieczające kapitał przed inflacją, przyjmowano koncepcję opartą na istnieniu pozytywnego związku między zmianami cen nieruchomości mieszkaniowych a inflacją. Wykorzystywano w tym celu metody zarówno proste (korelację), jak i bardziej zaawansowane (np. kointegrację). Występowanie pozytywnego związku między stopą zwrotu z nieruchomości mieszkaniowych a inflacją przyjmowano jako dowód na to, że inwestowanie w mieszkalnictwo jest "wehikułem" inwestycyjnym chroniącym przed inflacją. Jednak wiele badań empirycznych pokazywało, że istnieje negatywna zależność pomiędzy stopą zwrotu z nieruchomości mieszkaniowych a stopami inflacji. W niniejszej monografii przyjęto inną, rzadziej wykorzystywaną, definicję instrumentu inflation hedge. Wymagało to zastosowania odmiennej metodyki i strategii badawczej. Badania empiryczne przeprowadzono z użyciem autorskich mierników stopnia zabezpieczenia kapitału przed inflacją. Zastosowane mierniki umożliwiły interpretację uzyskanych wyników w ujęciu scenariuszy: optymistycznego, przeciętnego i pesymistycznego. Analizy sporządzono dla 16 największych lokalnych rynków mieszkaniowych w Polsce. Rozważono różne rodzaje inwestycji: uwzględniającą wyłącznie zysk kapitałowy, uwzględniającą wyłącznie dochody z najmu oraz uwzględniającą oba źródła dochodów. Szeroko zakrojone badania pozwoliły poszerzyć dotychczasową wiedzę o potencjale inwestycji na rynku mieszkań w zakresie ochrony kapitału przed inflacją.

160
Ebook

Problemy finansów w obliczu przemian rozwojowych i niepewności

Michał Sosnowski

Publikacja wnosi istotny wkład w dyskurs naukowy dotyczący bieżących wyzwań stawianych przed polityką fiskalną i pieniężną państwa, finansami publicznymi oraz rynkami kapitałowymi. Monografia stanowi przegląd wyników aktualnych badań, a jednocześnie zbiór dociekań – w postaci teoretycznych i empirycznych analiz. Głównym celem książki jest, z jednej strony, pokazanie wieloaspektowości zagadnień związanych z pojęciem finansów, z drugiej zaś – próba identyfikacji i analiza czynników determinujących współczesne procesy gospodarcze, a znajdujących się w obszarze badań nad finansami.