Publisher: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

289
Ebook

10 pytań i odpowiedzi na temat realizacji recept  

praca zbiorowa

Realizacja recepty przez farmaceutę to proces, który powinien być przeprowadzany zgodnie z określonymi zasadami i procedurami np. weryfikacją poprawności wypisanej recepty, dawkowania leku, sprawdzenia interakcji między innymi lekami, czy też informowaniem pacjenta o skutkach ubocznych preparatu. W e-booku znajdziesz praktyczne przykłady, jak poprawnie zrealizować receptę, ile wydać leku pacjentowi, gdy są błędy w dawkowaniu na recepcie lub system wylicza nieprawidłowe ilości leku.

290
Ebook

Prawo apteczne w praktyce nr 62

Praca zbiorowa

W jaki sposób należy przechowywać w aptece leki zawierające w składzie kodeinę? Czy leki zawierające substancje odurzające z grup I-N i II-N oraz substancje psychotropowe II-P można przechowywać na ekspedycji, czy też w zamkniętych sejfach? Jakie przepisy regulują zasady realizacji recept, na których zostało przepisany lek na więcej niż 120 dni stosowania? Jaki termin ważności ma recepta farmaceutyczna pro auctorae/pro familiae? A może chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować receptę, gdy są wskazane sprzeczne ze sobą dawkowania? Zachęcam do zapoznania się odpowiedziami na pytania naszych czytelników i szczegółowe instrukcje oraz porady ekspertów czasopisma "Prawo Apteczne w Praktyce". Przeczytaj również instrukcje na temat tego, jak złożyć wniosek do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia techników farmaceutycznych, którzy taki wniosek muszą złożyć. A może chcesz się dowiedzieć, czy apteka ma obowiązek przyjąć zwrot zakupionego przez pacjenta suplementu diety? Przeczytaj porady ekspertów.

291
Ebook

Aktualności ochrony środowiska, nr 238

Praca zbiorowa

O zmianach prawnych w ochronie środowiska możesz przeczytać w tekście na str. 4, a o rewolucji w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi planowanej na rok 2025 na str. 6. Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego w zakresie gospodarowania odpadami, dlatego warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy była ona prowadzona sumiennie i nie zawiera żadnych błędów. Wskazówki w tym zakresie znajdziesz w artykule na str. 10. Od 28 grudnia 2024 r. obowiązują także przepisy rozporządzenia w sprawie umożliwienia ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Mają one na celu uporządkowanie m.in. rynku elektroodpadów. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na str. 11

292
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 22 numer specjalny

Praca zbiorowa

Ten numer specjalny "Pomiarów..." poświęcamy badaniom elektrycznym związanym z doborem i eksploatacją filtrów aktywnych. Opisujemy ich budowę i zasadę ich działania, wady i zalety. Przedstawiamy sposoby analizy pomiarów, przeprowadzanych w celu dobrania filtrów aktywnych. Numer kończymy prezentacją narzędzi pomiarowych oraz metod wykonywania pomiarów w trakcie pracy filtrów aktywnych. Badania te przeprowadza się, aby sprawdzić funkcjonowanie tych filtrów.

293
Ebook

Lepsze życie z cukrzycą nr 82

Praca zbiorowa

Współczesna medycyna i nauki biologiczne poświęcają ogromną uwagę badaniu mechanizmów uszkodzeń komórkowych, zwłaszcza w kontekście stresu oksydacyjnego i nitrozacyjnego. Te dwa kluczowe procesy, wynikające z nadmiernej produkcji reaktywnych form tlenu (ROS) i azotu (RNS), odgrywają znaczącą rolę w patogenezie wielu chorób, w tym cukrzycy, chorób serca, neurodegeneracyjnych oraz nowotworowych. Zrozumienie, w jaki sposób stres oksydacyjny i nitrozacyjny wpływają na zdrowie człowieka, jest kluczowe dla opracowania skutecznych strategii terapeutycznych i profilaktycznych. Dlatego w tym wydaniu "Lepszego życia z cukrzycą" przybliżymy czytelnikom złożoność tych procesów oraz ich znaczenia w kontekście zdrowia i chorób, a także podpowiemy, które produkty włączyć do diety, aby wspomagały walkę ze stresem oksydacyjnym i nitrozacyjnym.

294
Ebook

Opłata za korzystanie ze środowiska w pigułce

Karolina Szewczyk-Cieślik

Większość podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jest zobowiązana naliczać i wnosić opłaty za korzystanie ze środowiska. Obowiązek ten pojawia się z momentem zarejestrowania na firmę chociażby jednego pojazdu służbowego. Poznaj ebook, z którego dowiesz się, kiedy opłaty są obowiązkowe, jak je uiszczać, skąd pozyskać wskaźniki emisji zanieczyszczeń. Z łatwością znajdziesz jednostkowe stawki opłat na 2023 rok i nauczysz się prawidłowo klasyfikować substancje. Ebook zawiera przykłady naliczania opłat.

295
Ebook

Gospodarowanie wodą i ściekami, nr 96

Praca zbiorowa

W tym wydaniu tematem numeru jest omówienie sytuacji, w których firma może utracić pozwolenie wodnoprawne. Ekspert wyjaśnia związane z tym ryzyka oraz przedstawia sposoby ich unikania. Szczegóły znajdziesz na stronie 2. Na stronie 6 przeczytasz o nowoczesnych technologiach uzdatniania wody. Temat ten jest również wiodącym motywem wydania specjalnego - zachęcamy do przeczytania całości, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych innowacjach. Usuwanie szkód powodziowych w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i Prawa wodnego to zagadnienie poruszone na stronie 8. Artykuł łączy analizę wymogów prawnych z praktycznymi wskazówkami, co czyni go wartościowym źródłem wiedzy. Na stronie 11 wyjaśniamy, jak i kiedy powoływany jest biegły w postępowaniach dotyczących naruszenia stanu wody na gruncie. To praktyczna lektura dla wszystkich, którzy mierzą się z takimi wyzwaniami.

296
Ebook

Skuteczna współpraca biblioteki publicznej ze szkołą - porady z praktyki

Paweł Marchel

Współpraca biblioteki publicznej i szkoły to codzienność w wielu polskich miastach. Uczniowie biorą udział w lekcjach bibliotecznych i poszerzają swoją wiedzę o literaturze. Właśnie, czy w ramach lekcji bibliotecznych należy przedstawiać wyłącznie tematy związane z literaturą? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, jeżeli mówimy o przedszkolakach. Dlaczego szkolne koło teatralne nie miałoby mieć próby w przestrzeni bibliotecznej? Koło dziennikarskie, które do swojego funkcjonowania potrzebuje komputerów, również może korzystać z czytelni internetowej.

297
Ebook

Metoda zysku w tradingu

dr Gregor Bauer Michael Berkholz Felix Lang

W tym poradniku znajdziesz ponad 170 stron pełnych praktycznej wiedzy na temat tradingu. Zawiera on gotowy plan działania, który w sześciu prostych krokach pomoże Ci rozpocząć zarabianie na giełdzie. Otrzymasz strategie stworzone przez trzech doświadczonych traderów, którzy mają za sobą lata praktyki. Dzięki szczegółowej instrukcji dowiesz się, jak przeprowadzać analizę techniczną wykresów, co pozwoli Ci przewidywać zmiany cen z wyprzedzeniem. Ponadto, nauczysz się skutecznych metod zarządzania ryzykiem i kapitałem, które pomogą Ci zminimalizować straty i zmaksymalizować zyski.

298
Ebook

Ochrona małoletnich w podmiotach leczniczych - pytania i odpowiedzi

Natalia Zbrojewska

W dniu 15 lutego 2024 r. weszła w życie tzw. ustawa Kamilka. Nowe przepisy nakładają m.in. na placówki medyczne szereg nowych obowiązków, które zostały uregulowane w ramach przepisów ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Sprawdźmy zatem, jakie dokładnie podmioty są zobowiązane do przestrzegania nowych wymogów, na czym te nowe obowiązki polegają oraz jakie ustawodawca przewidział konsekwencje za ich nieprzestrzeganie.

299
Ebook

RODO w ochronie zdrowia nr 77

Praca zbiorowa

Aby przygotować analizę ryzyka w związku ze zgłaszaniem naruszeń przez sygnalistów, należy na początek zidentyfikować potencjalne zagrożenia związane z tym procesem, takie jak obawa przed represjami, utratą pracy czy dyskryminacją. Następnie warto ocenić wpływ tych ryzyk na organizację, uwzględniając aspekty prawne, reputacyjne i operacyjne. Kolejnym krokiem jest zbadanie skuteczności aktualnych środków ochrony sygnalistów, takich jak anonimowość zgłoszeń, procedury wewnętrzne czy dostępność odpowiednich kanałów komunikacji. W analizie ryzyka powinno się także uwzględnić możliwe konsekwencje w przypadku nieprawidłowego lub nieefektywnego zarządzania systemem zgłaszania naruszeń. Ostatecznie należy opracować konkretne środki zaradcze, takie jak szkolenia dla pracowników, audyty systemów zgłoszeniowych oraz wprowadzenie procedur monitorujących skuteczność działań w obszarze ochrony sygnalistów. Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł przygotowany przez ekspertów czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia"

300
Ebook

KSR 7 Zmiany zasad rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera omówienie i objaśnienie zakresu dokumentacji polityki rachunkowości ze wskazaniem zasad wprowadzania zmian, w tym w wyniku uzyskania lub utraty prawa do uproszczeń. Określa sposób wprowadzania zmian danych szacunkowych, sposób poprawiania błędów w zależności od momentu ich ujawniania, postępowanie w celu zapewnienia porównywalności danych w przypadku zmian polityki rachunkowości, poprawienia błędu czy różnej długości okresów sprawozdawczych. Zawiera klasyfikacje zdarzeń po dniu bilansowym z ich przykładami i sposobem postępowania w przypadku zaistnienia określonych faktów

301
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 13 numer specjalny

Praca zbiorowa

W numerze specjalnym przedstawiamy temat pomiarów energii. W tekście wprowadzającym (str. 3) dr inż. Łukasz Rosłaniec opisuje metodologię pomiarów, zwracając szczególną uwagę na problemy, które mogą wystąpić w związku z coraz częstszym stosowaniem nieliniowych odbiorniki energii elektrycznej. Drugi tekst (str. 9) jest poświęcony sposobowi wykonywania badań profesjonalnym urządzeniem przenośnym, które daje możliwość mierzenia zużycia energii w określonym miejscu. Artykuł trzeci (str. 17) opisuje użycie do takich pomiarów innych przyrządów, w tym tanich, przenośnych liczników.

302
Ebook

Więcej ruchu mniej bólu nr 84

Praca zbiorowa

W numerze 84 między innymi: Jak aktywność fizyczna wpływa na odporność organizmu Jak włączyć ćwiczenia do planu dnia, gdy odczuwasz ból Zapomnij o bólu pleców, stabilnie chodź i ciesz się piękną sylwetką Jak wzmocnić kości i uchronić się przed osteoporozą?

303
Ebook

Rozliczenia podatkowo-składkowe za zleceniobiorcę ucznia/studenta

Andrzej Radzisław

Zatrudnianie uczniów i studentów wiąże się z różnymi zasadami dotyczącymi obowiązku ubezpieczeń społecznych. W przypadku umowy o pracę sytuacja jest jasna. Problemy pojawiają się jednak przy zawieraniu umów zlecenia, szczególnie gdy w trakcie miesiąca następuje zmiana statusu, np. utrata lub uzyskanie statusu studenta. Jak wtedy prawidłowo rozliczyć składki? To pytanie nurtuje wielu płatników, którzy muszą uwzględniać przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz interpretacje ZUS. Warto poznać praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć błędów i konsekwencji finansowych.

304
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 28 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." radzimy, jak unikać wypadków przy pracach elektrycznych. Nie skupiamy się na samych pomiarach, bo o zagrożeniach z nimi związanych pisaliśmy w numerze 63 przed dwoma laty. W tym wydaniu zwracamy natomiast uwagę na zasady ochrony przed porażeniami i łukami elektrycznymi w ogóle podczas prac elektrycznych. Piszemy m.in. kiedy należy pracować z asekuracją - a przepisy dotyczące tego zagadnienia nie są tak jasne, jak kiedyś. Sporo miejsca poświęcamy też pracom na wysokości. Czyli jeden metr nad powierzchnią podłoża (tak mówią przepisy). Upadki z drabiny lub rusztowania to niestety wypadki zdarzające się bardzo często. Tematy poruszone w tym numerze specjalnym "Pomiarów..." nie obejmują całej tematyki zachowania bezpieczeństwa podczas prac elektrycznych. Zachęcam więc do sięgnięcia do poprzednich numerów naszego czasopisma, w których omawialiśmy inne aspekty tego tematu.