Verleger: Infor PL
49
E-book

Nowoczesne biuro rachunkowe wyd.3

praca zbiorowa

Prowadzenie biura rachunkowego w ostatnich latach wiąże się z coraz to nowymi wyzwaniami. Stosowany w czasie epidemii COVID-19 model pracy zdalnej okazał się zaskakująco skuteczny i wiele firm rozważa pozostanie przy nim na stałe. W praktyce oznacza to korzystanie w szerokim zakresie z rozwiązań elektronicznych i przejście na komunikację internetową, co wymaga nowych kompetencji. Po doświadczeniach z tzw. Polskim Ładem wiele wskazuje na to, że biura rachunkowe będą musiały brać na siebie ciężar rozpoznania bojem kolejnych wariantów podatkowych rewolucji. Jest to równocześnie szansa dla tych podmiotów, ponieważ coraz częściej przedsiębiorcy kapitulują w kwestii samodzielnego prowadzenia rozliczeń księgowych oraz podatkowych i decydują się na korzystanie z usług profesjonalistów. Z początkiem 2023 r. biura rachunkowe stanęły przed kolejnymi wyzwaniami, a wśród nich - bardzo wysoką inflacją, wzrostem kosztów świadczenia usług, koniecznością przystosowania się do KSeF czy ryzykiem istotnego spowolnienia gospodarczego. W tej sytuacji wielu księgowych i właścicieli biur rachunkowych zadaje sobie pytania o to, gdzie powinna zmierzać księgowość i jakim wyzwaniom trzeba będzie sprostać w najbliższej i dalszej przyszłości. Konkretny wymiar tych wątpliwości sprowadza się m.in. do kwestii: ● Jak odnaleźć się w nowej sytuacji rynkowej? ● Jakie ryzyka i odpowiedzialność są związane z prowadzeniem biznesu księgowego w obecnych realiach? ● Czy biuro jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, aby prowadzić działalność zgodnie z przepisami prawa? ● Jakie rozwiązania wdrożyć, aby zapewnić atrakcyjne ceny dla klienta, a jednocześnie świadczyć usługi na odpowiednio wysokim poziomie? ● Jaki model pracy biura rachunkowego będzie najlepszy i przyszłościowy - czy przejść na pracę zdalną i zrezygnować z wynajmu lokalu? ● Jakie wyzwania i korzyści niesie za sobą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur w biurach rachunkowych? Efektem analizy tych zagadnień jest właśnie niniejsza książka. Jej Autorzy dostarczają Czytelnikowi informacji pozwalającej udzielić odpowiedzi na tak postawione pytania. Doradzają, jak powinna funkcjonować nowoczesna księgowość w 2023 r. oraz w niedalekiej przyszłości, aby przyciągać klientów i spełniać wymagania stawiane przez prawo.

50
E-book

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2024

praca zbiorowa

Poradnik przystępnie przedstawia uprawnienia, z jakich mogą korzystać zarówno rodzice, jak i inni członkowie najbliższej rodziny w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem. Kompleksowo omówiono w nim zasady korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem lub adopcją, a także zasady ich rozliczania oraz ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów. Opracowanie uwzględnia zmiany wprowadzone ostatnią nowelizacją Kodeksu pracy, m.in. w urlopach rodzicielskich, ojcowskich oraz zasiłkach macierzyńskich. Zostały w nim opisane także przepisy dotyczące ochrony rodziców przed rozwiązaniem umowy o pracę. Wyjaśniono też, w jakich okolicznościach rodzice dziecka bądź inni członkowie rodziny mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Omówiono również inne uprawnienia związane z rodzicielstwem (np. zwolnienie od pracy na mocy art. 188 Kodeksu pracy). Publikacja "Uprawnienia rodziców w pracy" nie tylko przedstawia zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich, lecz także wskazuje na obowiązki, jakie w tym zakresie mają pracodawcy. Można się z niej m.in. dowiedzieć: ● kiedy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego, ● jak udzielać pracownikom urlopu rodzicielskiego, ● w jakim terminie można skorzystać z urlopu ojcowskiego, ● jakie uprawnienia rodzicielskie przysługują innym niż rodzice dziecka członkom rodziny, ● jak udzielać pracownikom zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat, ● kiedy rodzice dziecka mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego, ● jaka ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługuje rodzicom w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem. Książka zawiera liczne przykłady, zestawienia tabelaryczne i wzory dokumentów. To przystępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Zainteresuje też pracodawców oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie. Ułatwi również rodzicom podjąć właściwą decyzję i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant uprawnień, z jakich chcą skorzystać.

51
E-book

VAT od transakcji zagranicznych

praca zbiorowa

W poradniku kompleksowo wyjaśniono, jak rozliczać transakcje zagraniczne - takie jak WDT, WNT, eksport, import, transakcje łańcuchowe, WSTO oraz wykonywane i nabyte usługi. Znajdziemy w nim także aktualne informacje o zasadach korekty i ustalania kursów walut. Szczegółowo są też przedstawione zasady dokumentowania tych transakcji. W książce Czytelnik znajdzie m.in. odpowiedzi na pytania: ● Jak prawidłowo dokumentować transakcje zagraniczne? ● W jaki sposób dokonać korekty transakcji zagranicznych i ustalić kursy walut? ● Jak rozliczyć transakcje łańcuchowe w VAT? ● Jakie obowiązki w VAT ciążą na przedsiębiorcach sprzedających towar w internecie? "VAT od transakcji zagranicznych" to niezbędna pomoc dla osób odpowiedzialnych za rozliczanie VAT w firmach oraz księgowych, specjalistów z biur rachunkowych, doradców podatkowych i przedsiębiorców. Sprawdź, co doradzają eksperci, i nie daj się zaskoczyć.

52
E-book

Praca zdalna.Praktyczny komentarz z przykładami

praca zbiorowa

Dzień 7 kwietnia 2023 r. to data wejścia w życie znaczących zmian w przepisach ustawy - Kodeks pracy. Dotychczasowe regulacje dotyczące telepracy od tego momentu będą zastąpione nowymi normami regulującymi pracę zdalną. Zostały one wprowadzone ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240). Nowe przepisy mają na celu kompleksową regulację zjawiska pracy zdalnej. Dlatego w nowelizowanych przepisach ustawodawca zdecydował się m.in. na: ● wprowadzenie definicji pracy zdalnej, ● wskazanie kilku form wykonywania pracy zdalnej (okazjonalna praca zdalna, praca zdalna w szczególnych sytuacjach na polecenie pracodawcy, praca hybrydowa, praca wyłącznie zdalna), ● określenie konkretnych obowiązków pracodawcy i pracownika przy wykonywaniu pracy zdalnej, ● ustalenie zasad pokrywania kosztów pracy zdalnej. Nowe uregulowania w założeniu mają na celu ustabilizowanie zjawiska pracy zdalnej, która stała się niezwykle popularna w czasie pandemii COVID-19. Niemniej jednak nowe regulacje oznaczają także nowe problemy. Niniejszy praktyczny komentarz stanowi efekt pracy specjalistów z zakresu prawa pracy, którzy na co dzień doradzają pracodawcom. Autorzy zawarli w nim odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z wdrożeniem nowych zasad pracy zdalnej. Komentarz jest przeznaczony dla wszystkich osób, które wdrażają pracę zdalną w swoich organizacjach oraz chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zainteresuje zwłaszcza specjalistów z działów HR i wewnętrznych działów prawnych, a także menedżerów.

53
E-book

Nierzetelne transakcje w biznesie

Radosław Borowski, Marcin Kopczyk

Nierzetelne transakcje to jedno z najpoważniejszych zagrożeń w dzisiejszym świecie biznesu, ponieważ ich uczestnikiem można się stać także w sposób nieświadomy. W praktyce przedsiębiorcy muszą kontrolować, z kim prowadzą transakcje. Skutki uczestnictwa w nielegalnych transakcjach - w tym wystawianie i rozliczanie nierzetelnych faktur - są bardzo dotkliwe. Każdy przedsiębiorca jest zatem zobligowany do weryfikacji kontrahentów. Opracowanie jest kompleksową analizą, w której przedstawiono przyczyny, mechanizmy i skutki nierzetelnych transakcji. Uczestnictwo w takich nierzetelnych transakcjach może zniszczyć reputację, spowodować straty finansowe i wpływać negatywnie na cały ekosystem biznesowy. Autorzy prezentują sytuacje i przykłady, które obrazują różnorodność i skalę tego problemu. Przedstawiają także praktyczne rozwiązania dotyczące przeciwdziałania transakcjom charakteryzującym się brakiem rzetelności. W publikacji szczegółowo opisano m.in.: ● uprawnienia służb skarbowych w zakresie wykrywania nierzetelnych transakcji, ● formy nadużyć generujących nierzetelne transakcje w zakresie podatku od towarów i usług, ● podejście służb skarbowych do uczestnictwa podatnika w transakcjach karuzelowych i właściwą reakcję podatnika w tym zakresie, ● odpowiedzialność kadry zarządzającej, ● zasady zabezpieczania przyszłych zobowiązań podatkowych w toku prowadzonych działań kontrolnych organów skarbowych. To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla każdego przedsiębiorcy. Dostarczy również potrzebnych, aktualnych i uporządkowanych informacji osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe w firmach - specjalistom z biur rachunkowych, księgowym i głównym księgowym. Zainteresuje też dyrektorów finansowych oraz pozostałych kierowników wyższego szczebla, którzy współtworzą zasady współpracy z kontrahentami.

54
E-book

Jak przygotować się do zmian 2024.Podatki, rachunkowość, prawo pracy, ZUS

praca zbiorowa

Autorzy publikacji "Jak przygotować się do zmian 2024" omawiają nie tylko nowe, już uchwalone regulacje, lecz także tzw. przepisy przejściowe. Wyjaśniają, od kiedy i w jaki sposób należy stosować zmienione przepisy. Przystępnie przedstawiają działania i decyzje, jakie należy podjąć, aby optymalnie dostosować się do nowych regulacji. W przepisach VAT zmiany dotyczą m.in.: ● wprowadzenia obowiązku przesyłania faktur do KSeF, czego efektem jest zmiana zasad wystawiania i doręczania faktur oraz ich korygowania; ● zasad wystawiania faktur VAT RR i ich korekt oraz umożliwienia przesyłania tych faktur do KSeF; ● zasad wypełniania JPK_V7 po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF; ● obowiązku prowadzenia ewidencji płatności transgranicznych; ● zasad składania wniosków o wydanie WIS; ● utraty terminu ważności potwierdzeń dla kas z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym. W przepisach akcyzowych zmiany dotyczą m.in.: ● podwyższenia stawek akcyzy na alkohole i wyroby do palenia; ● zasad wydawania Wiążących Informacji Akcyzowych (WIA); ● obniżenia akcyzy od alkoholu etylowego produkowanego przez małe gorzelnie. W przepisach PIT i CIT zmiany dotyczą m.in.: ● wprowadzenia indywidualnej amortyzacji dla nieruchomości położonych w gminach zagrożonych wysokim bezrobociem; ● umożliwienia zaliczania do kosztów podatkowych wydatków sfinansowanych z dotacji; ● dobrowolnej rezygnacji z niektórych zwolnień podatkowych; ● podwyższenia składki na związki zawodowe odliczanej w zeznaniu rocznym; ● rozpoczęcia opodatkowania niektórych podatników CIT tzw. podatkiem minimalnym. W przepisach PCC zmiany dotyczą wprowadzenia stawki podatku 6% dla nabywców co najmniej 6 lokali mieszkalnych w tej samej inwestycji. W przepisach podatku rolnego zmiany dotyczą wprowadzenia możliwości przekazywania części podatku rolnego na rzecz organizacji rolniczych. W przepisach Ordynacji podatkowej i ustawy o KAS zmiany dotyczą m.in.: ● odpowiedzialności podatkowej emitenta; ● skutków rozliczeniowych przekazania 1,5% podatku rolnego na organizacje rolnicze; ● sytuacji podatkowej podatników zobowiązanych do stosowania KSeF; ● skutków wygaśnięcia decyzji o przyznaniu ulg w zapłacie podatku i innych należności budżetowych; ● skutków wprowadzenia obowiązku raportowania płatności transgranicznych; ● doręczania pism oraz elektronizacji doręczeń. W rachunkowości zmiany dotyczą: ● przechowywania i archiwizacji faktur po wprowadzeniu KSeF; ● obowiązków związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i badaniem sprawozdań finansowych. W prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych zmiany dotyczą m.in.: ● wymagań dotyczących stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe; ● ustalania minimalnego wynagrodzenia i świadczeń od niego zależnych; ● egzekucji wynagrodzenia za pracę; ● korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS; ● stosowania kodów tytułów do ubezpieczeń społecznych; ● emerytur pomostowych. ATUTY PUBLIKACJI: Publikacja przygotuje Czytelników do stosowania nowych przepisów. Zawiera: ● omówienie każdej zmiany; ● omówienie przepisów przejściowych, które wskazują, od kiedy i w jaki sposób należy stosować nowe przepisy na przełomie dotychczasowego i nowego stanu prawnego; ● wskazówki krok po kroku, w jaki sposób przygotować się do stosowania nowych przepisów.

55
E-book

Praktyczny leksykon VAT 2023

praca zbiorowa

"Praktyczny leksykon VAT 2023" jest unikatową publikacją kompleksowo omawiającą zagadnienia dotyczące rozliczeń VAT. Przystępnie i na przykładach wyjaśniono w niej, jak prawidłowo: ● odliczać VAT, ● wystawiać faktury, ● ustalać datę powstania obowiązku podatkowego, ● określać wysokość podstawy opodatkowania, ● stosować ulgę na złe długi, ● rozliczyć VAT od samochodu, ● stosować split payment. "Praktyczny leksykon VAT 2023" prezentuje wszystkie istotne zagadnienia występujące w obrocie gospodarczym, które mogą wywoływać wątpliwości ze względu na sporadyczność, np. aport, barter, odszkodowania. Pomaga rozliczać transakcje zagraniczne - takie jak: WDT, WNT, import, eksport - a także ustalać miejsce świadczenia czy dostawy. Wyjaśnia bieżące problemy z rozliczeniem VAT. Komentarze i wskazówki poparte są aktualnymi interpretacjami organów podatkowych i orzecznictwem sądów, w tym TSUE, oraz licznymi przykładami i wzorami dokumentów. Publikacja uwzględnia zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2023 r. oraz wchodzące w życie 1 lipca 2023 r. w ramach pakietu SLIM VAT 3. Zmiany te dotyczą m.in: ● statusu małego podatnika, ● stosowania kursów walut do faktur korygujących, ● korekty WDT, ● odliczania VAT od WNT, ● zwrotu VAT w terminie 15 dni, ● ustalania proporcji i preproporcji, ● korekty rocznej, ● kas rejestrujących. ATUTY PUBLIKACJI: Jest to kompleksowe omówienie zagadnień VAT, z którymi podatnicy stykają się w praktyce. Zawiera 111 praktycznych przykładów.

56
E-book

Zatrudnianie cudzoziemców.Procedury i rozliczenia

Renata Guza-Kiliańska, Mariusz Makowski

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Należy jednak pamiętać, że zatrudnienie osoby z innego państwa, szczególnie spoza Unii Europejskiej, jest dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zatrudnienie obywatela polskiego. Dla pracodawców problematyczne są również kwestie podatkowe - płatnicy nie mają pewności, czy należy od dochodu cudzoziemca pobierać zaliczkę, czy podatek ryczałtowy, czy może w ogóle nie odprowadza się żadnego podatku. Mają też wątpliwości, z jakich ulg mogą korzystać cudzoziemcy. Co do zasady zatrudnienie cudzoziemca - czyli osoby nieposiadającej polskiego obywatelstwa - wymaga uzyskania zezwolenia na pracę. Warunki zatrudnienia cudzoziemców w Polsce nie są jednak jednolite - różnią się m.in. w zależności od kraju pochodzenia, a także rodzaju wykonywanej pracy. Ponadto odrębne zasady dotyczą podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy. Są one zawarte w ustawie z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Od 1 lipca 2024 r. obowiązują zmiany wprowadzone w tych regulacjach. Pracodawcy planujący zatrudnić cudzoziemców lub już ich zatrudniający znajdą w tym poradniku istotne informacje i przystępne wyjaśnienia, które pomogą im dopełnić wszystkich formalności. W publikacji wyjaśniono m.in.: ● jak przebiega proces zatrudnienia w Polsce obywatela UE lub państwa EOG bądź cudzoziemca spoza UE, ● kiedy potrzebne jest zezwolenie na pracę, a kiedy wystarczy procedura oświadczeniowa, ● jak należy rozliczać cudzoziemców w zakresie składek ZUS, ● czy od dochodu cudzoziemca należy pobierać zaliczkę na podatek. Książka zawiera przykłady, zestawienia tabelaryczne i wzory dokumentów. Jest niezbędnym narzędziem przydatnym w pracy każdego specjalisty ds. kadr, jak również osoby zajmującej się procesami rekrutacji. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, pozostałych kierowników wyższego szczebla oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.

57
E-book

Transakcje zagraniczne.Rozliczanie i wycena

praca zbiorowa

Rozliczanie transakcji zagranicznych jest procesem bardzo skomplikowanym ze względu na zawiłość przepisów i różnorodność problemów. Temat ten od dawna wzbudza ogromne zainteresowanie. Ponadto ostatnio ponownie zmieniły się regulacje w tym zakresie. Od 1 lipca 2023 r. w ustawie o VAT określono zasady stosowania kursów walut do korekty podstawy opodatkowania VAT. Do tej pory wynikało to jedynie z praktyki organów podatkowych. Z punktu widzenia ustawy o VAT - jako podstawowego podatkowego aktu prawnego regulującego te zagadnienia - w poradniku omówione są: ● wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), ● wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), ● informacje podsumowujące VAT UE (m.in. kto je składa, jaki jest termin ich złożenia, najczęstsze problemy z wypełnieniem informacji podsumowującej, miejsce złożenia informacji), ● transakcje łańcuchowe w obrocie zagranicznym (w tym kwestie dotyczące miejsca świadczenia usług), ● eksport i import towarów, ● przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych od 1 lipca 2023 r. Ponadto z punktu widzenia ustaw o podatku dochodowym omówiono: ● wycenę przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych, ● rozliczenia różnic kursowych. Zawarte w poradniku wyjaśnienia są poparte praktycznymi przykładami i aktualnymi interpretacjami. To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla każdego przedsiębiorcy. Dostarczy również potrzebnych, aktualnych i uporządkowanych informacji osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe w firmach - specjalistom z biur rachunkowych, księgowym i głównym księgowym. Zainteresuje też dyrektorów finansowych oraz pozostałych kierowników wyższego szczebla, którzy współtworzą strategie biznesowe w firmach.

58
E-book

Fundacja rodzinna. Skuteczne planowanie sukcesji

praca zbiorowa

Przepisy umożliwiające skorzystanie z fundacji rodzinnej obowiązują od 22 maja 2023 r. Jest do długo wyczekiwane przez pionierów polskiej przedsiębiorczości rozwiązanie umożliwiające zabezpieczenie ich przedsiębiorstw rodzinnych w perspektywie wielopokoleniowej. W poradniku przedstawiono szczegółowe zasady działania fundacji rodzinnej. Opisano, jakie możliwości daje ta instytucja polskim przedsiębiorcom, jak będą działały jej organy oraz jakie będą ich prawa i obowiązki. Autorzy zwrócili również uwagę na aspekty podatkowe, a także dotyczące kontroli nowego podmiotu. Na praktycznych przykładach zostały opisane m.in.: ● procedury związane z założeniem fundacji rodzinnej, ● rola fundatora i beneficjentów, ● obowiązki związane z koniecznymi audytami, ● możliwe korzyści podatkowe, ● mechanizmy zakończenia działalności fundacji rodzinnej. Publikacja dostarczy potrzebnych, aktualnych i uporządkowanych informacji zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe w firmach - specjalistom z biur rachunkowych, księgowym i głównym księgowym.

59
E-book

Rozliczanie VAT przy sprzedaży przez sklep internetowy

Tomasz Krywan

W publikacji zostały omówione zasady rozliczania VAT przy sprzedaży przez sklepy internetowe. Poruszono zarówno problem sprzedaży krajowej jak i zagranicznej, a także dropshippingu. Znajdziemy odpowiedź na pytanie: - jak ustalić miejsce dostaw transakcji internetowych - jak rozliczyć i dokumentować WSTO - kto musi ewidencjonować obrót na kasie fiskalnej - jak fakturować sprzedaż - czy będzie nas dotyczył obowiązek fakturowania w KSeF - na czym polega dropshipping i jak go rozliczać w VAT.

60
E-book

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców wyd.2

praca zbiorowa

W każdym czasie podmioty zatrudniające powinny optymalizować koszty zatrudnienia. Może to być dla nich rozwiązanie, które pozwoli im przetrwać w trudniejszej biznesowo rzeczywistości. Przedsiębiorcy powinni zatem rozważyć istniejące możliwości obniżenia wydatków związanych z zatrudnieniem. Zanim zdecydują się na działania restrukturyzacyjne dotyczące kosztów zatrudnienia, muszą ocenić, w jakim stopniu pomogą one przetrwać ich firmie w trudnych czasach. Optymalizowaniu kosztów zatrudnienia towarzyszy przede wszystkim wybór najkorzystniejszej formy współpracy lub jej zmiana. Zwykle bierze się wówczas pod uwagę zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych - zlecenia i o dzieło. Może to być jednak również czasowe ograniczenie uprawnień osób już zatrudnionych (m.in. przez zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych) bądź korzystanie z pracowników obcych (najczęściej w ramach pracy tymczasowej lub outsourcingu). W odniesieniu do osób zarządzających lub kierujących zakładem pracy rozwiązaniem alternatywnym wobec zatrudnienia w ramach stosunku pracy może być kontrakt menedżerski, np. w formie umowy cywilnoprawnej w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez te osoby lub poza tą działalnością. Innym sposobem na ograniczenie kosztów zatrudnienia jest korzystanie z pracy wykonywanej przez przedsiębiorców - tj. osoby prowadzące jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą - na podstawie umowy o świadczenie usług (do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia). Książka to praktyczny poradnik, odpowiadający m.in. na pytania: ● Jakie oszczędności wynikają z zatrudniania na umowy cywilnoprawne? ● Na czym polega outsourcing pracowniczy? ● Jakie korzyści daje pracodawcom zatrudnianie pracowników tymczasowych? ● Kiedy można zawiesić przepisy wewnątrzzakładowe? ● Jak zmienić pracownikom warunki wynagrodzenia? To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla specjalistów ds. kadr i płac. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, pozostałych kierowników wyższego szczebla oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.

61
E-book

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes wyd.3

praca zbiorowa

Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej to jedna z kluczowych kwestii, jakie trzeba rozstrzygnąć podczas otwierania własnego biznesu. Od tego zależą m.in. późniejszy sposób podejmowania decyzji w firmie, odpowiedzialność za jej prowadzenie oraz podział zysków. Osoba rozpoczynająca prowadzenie biznesu bądź planująca jego przekształcenie ma do wyboru wiele form prawnych, w których może prowadzić działalność. Prawo polskie wyróżnia 8 różnych spółek. Najprostszą z nich jest spółka cywilna. Pozostałe to spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i wreszcie spółka akcyjna - najbardziej sformalizowana spośród wymienionych. Każda ze spółek ma swoje wady i zalety. Dlatego też, wybierając najkorzystniejszą formę prowadzenia działalności, należy poznać i rozważyć wszystkie aspekty prawne wpływające na jej funkcjonowanie. Trzeba też uwzględnić rozmiar działalności, możliwości finansowe, a także poziom ryzyka związanego z otwieranym biznesem. W tym względzie szczególnie praktyczne jest zestawienie najważniejszych zalet i wad wszystkich form prowadzenia działalności w Polsce, w tym także rozwiązań podatkowych. Całość jest poparta przykładami i wzorami dokumentów. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.: ● jakie zalety ma prowadzenie biznesu w formie spółki kapitałowej lub osobowej, ● jak funkcjonują poszczególne typy spółek, ● jakie koszty wiążą się z działalnością w formie spółki, ● czy prosta spółka akcyjna jest lepsza od spółki z o.o. ATUTY PUBLIKACJI: Prosty język, wiele przykładów i wzorów dokumentów, zwięzłość, praktyczność.

62
E-book

Sygnaliści. Ochrona danych osobowych

Olga Skotnicka, Daniel Taberski, Maciej Łukaszewicz

Autorzy poradnika "RODO. Ochrona sygnalistów" są praktykami z wieloletnim doświadczeniem w profesjonalnym wsparciu w zakresie bezpieczeństwa informacji, w tym procedur i standardów związanych z RODO. W tej publikacji wskazują, jak prawidłowo wprowadzić procedurę ochrony sygnalisty, aby nie naruszać przepisów w zakresie ochrony danych osobowych. Każdy podmiot zobowiązany do stosowania przepisów o sygnalistach ma obowiązek chronić dane sygnalistów - zarówno na podstawie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów, jak i RODO. W przypadku naruszenia tej ochrony podmiot zobowiązany może ponieść zarówno karę przewidzianą przez RODO, jak i ustawę o ochronie sygnalistów. W pierwszym wypadku górna granica kary administracyjnej to 20 mln euro lub do 4% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego - w zależności od tego, która wartość jest wyższa. Z kolei za naruszenie ustawy o ochronie sygnalistów przewidziana jest kara grzywny za wykroczenia do 5000 zł, lub kara pozbawienia wolności do lat 3 - dla osób pełniących odpowiednie funkcje w podmiocie zobowiązanym. Poradnik "RODO. Ochrona sygnalistów" pomoże uniknąć tych sankcji. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.: ● Czy istnieje konieczność poinformowania sygnalisty o przetwarzaniu jego danych? ● Czy istnieje potrzeba aktualizacji Rejestru Czynności Przetwarzania Danych Osobowych? ● Kto jest administratorem danych przy zawarciu umów z podmiotami zewnętrznymi? ● Jak długo należy przechowywać dane związane z postępowaniem wyjaśniającym? ● Jakie zabezpieczenia organizacyjne powinna wdrożyć jednostka? W poradniku praktycznie wyjaśniono, w jaki sposób należy rozszerzyć istniejącą już w danej jednostce politykę RODO, aby nie narazić się na konsekwencje prawne uchybień w tym zakresie. Atutem opracowania jest załączona lista kontrolna obszarów RODO - do uwzględnienia przy wdrażaniu procedury ochrony sygnalistów. ATUTY PUBLIKACJI: Praktyczność, prosty język, lista kontrolna obszarów RODO

63
E-book

Faktury 2024

praca zbiorowa

Faktury to kluczowe dokumenty dla każdego podatnika VAT. Nie tylko pełnią one funkcję dokumentacyjną, lecz także umożliwiają nabywcom towarów i usług korzystanie z prawa do odliczenia podatku. Ponadto faktury mogą wpływać na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawców, co czyni je nieodzownym elementem w obiegu gospodarczym. Poradnik "Faktury 2024" to wszechstronny i praktyczny przewodnik po świecie fakturowania. Liczne przykłady i szczegółowe omówienia pozwalają Czytelnikom zrozumieć i stosować zasady wystawiania, rozliczania oraz korygowania faktur. Opracowanie zawiera również przestrogi przed najczęściej popełnianymi błędami, co czyni je niezastąpionym narzędziem dla przedsiębiorców i księgowych. W książce omówione zostały między innymi następujące zagadnienia: - zasady wystawiania i rozliczania faktur, - otrzymanie zaliczki a powstanie obowiązku podatkowego, - faktury w procedurach szczególnych, - korygowanie faktur, - faktury w formie elektronicznej, - fakturowanie zamówień publicznych, - zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych, - najczęściej popełniane błędy przy wystawianiu i rozliczaniu faktur oraz refakturowaniu. Publikacja "Faktury 2024" to niezbędna lektura dla każdego, kto chce zgłębić tajniki prawidłowego fakturowania i uniknąć problemów związanych z błędami w dokumentacji podatkowej. Ten poradnik jest nie tylko źródłem wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznym przewodnikiem, który pomoże w codziennym funkcjonowaniu każdej firmy.

64
E-book

Gorące tematy dla biur rachunkowych wydanie 2

praca zbiorowa

W ostatnich kilku miesiącach pracownicy księgowości stanęli przed nowymi wyzwaniami. Wynikały one przede wszystkim z licznych zmian przepisów. Z dniem 1 lipca 2023 r. weszła w życie większość zmian w ustawie o VAT wprowadzanych w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3. Zapowiedziany na 1 lipca 2024 r. termin obowiązkowego korzystania z systemu KSeF wymaga wcześniejszych przygotowań do wdrożenia go w firmach, zwłaszcza w biurach rachunkowych. Ponadto odwołanie z dniem 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że zaczęły biec terminy na raportowanie krajowych schematów podatkowych (MDR), które na czas zagrożenia epidemicznego zostały zawieszone. Sporo zmian nastąpiło również w prawie pracy - m.in. w zakresie urlopów rodzicielskich oraz pracy zdalnej. Praktyczne konsekwencje tych zmian przystępnie przedstawia książka "Gorące tematy dla biur rachunkowych". Publikacja jest poradnikiem skierowanym do księgowych w biurach rachunkowych i nie tylko. Zebrano w niej najważniejsze tematy z zakresu podatków i prawa pracy. Czytelnik znajdzie w niej kompleksowe omówienie takich zagadnień jak: ● zmiany w ustawie o VAT wprowadzone od lipca 2023 r. w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3, ● KSeF w biurze rachunkowym i korzyści płynące z jego zastosowania, ● schematy podatkowe - wznowienie raportowania, ● nowe świadectwo pracy - jak je poprawnie wypełnić, ● zmiany w urlopach rodzicielskich, ● praca zdalna i rozliczanie kosztów z nią związanych, ● wzrost minimalnego wynagrodzenia i świadczeń od niego zależnych. Całość publikacji jest poparta praktycznymi przykładami i aktualnymi interpretacjami. To przystępne i wyczerpujące opracowanie jest wsparciem dla osób zajmujących się księgowością i rozliczeniami podatkowymi, a w szczególności specjalistów z biur rachunkowych. Zainteresuje też dyrektorów działów finansowych, kadrę kierowniczą i właścicieli biur rachunkowych