Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
193
Eлектронна книга

Proces rehabilitacji kompleksowej w Polsce - aspekty psychologiczne, społeczno-ekonomiczne i organizacyjne

Ewa Szostak, Alina Czapiga, Małgorzata Paprocka-Borowicz

Monografia jest próbą zaakcentowania potrzeby zmiany podejścia do osób z niepełnosprawnościami. Zaprezentowane ujęcie jest wieloaspektowe i interdyscyplinarne – łączy wiedzę z psychologii, medycyny i ekonomii. Celem autorek było poruszenie problematyki rehabilitacji kompleksowej, wskazanie na obszerność i wagę wszystkich jej komponentów oraz podkreślenie, że systemowe podejście do procesu rehabilitacji kompleksowej osób z niepełnosprawnościami powoduje wzrost udziału tych osób w aktywnym życiu społecznym i zawodowym. Publikacja skierowana jest do wszystkich osób wspierających proces rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, a także do instytucji i ludzi kształtujących system rehabilitacji, mogących aktywnie reagować na zmieniające się uwarunkowania rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej.

194
Eлектронна книга

Regionalne systemy finansowe gospodarki - podejście instytucjonalne. Wyzwania dla rozwoju systemu pośrednictwa finansowego w Polsce

Dorota Korenik, Marek Ignor

Monografia składa się z czterech rozdziałów. Stanowi ona studium polskiego systemu finansowego gospodarki w kontekście jego służebnej roli we wspieraniu rozwoju gospodarek regionalnych. Autorzy opracowania odpowiadają na pytania o to, w jaki sposób i dlaczego zmieniały się regionalne systemy finansowe gospodarki w Polsce; jakie były drogi (sposoby) ich doskonalenia w kierunku zapewnienia lepszej odpowiedzi sektora finansowego na potrzeby gospodarki w regionie (województwie); jakie są kierunki i perspektywy ich przyszłego rozwoju. W książce przedstawiono i rozpoznano: regionalny rynkowy system finansowy jako złożoną kategorię ekonomiczno-finansową; sektor instytucji kredytowych w regionalnych systemach finansowych wraz z różnymi ścieżkami jego rozwoju; sektor publicznych pośredników finansowych jako rezultat ingerencji jednostek samorządu terytorialnego w system finansowy gospodarki. Dokonano również oceny i określono perspektywy rozwoju regionalnych instytucji finansowych przez pryzmat ich dualnej roli: instrumentu interwencji publicznej prowadzonej przez władze regionalne i podmiotów rynkowego systemu finansowego w Polsce. W opracowaniu szczegółowo omówiono m.in. następujące zagadnienia: instytucje bankowe w Polsce i ich rola w tworzeniu regionalnego systemu finansowego do 1952 roku, zinstytucjonalizowana ingerencja samorządu terytorialnego w regionalne systemy finansowe - sektor publicznych pośredników finansowych; ocena pośrednictwa finansowego prowadzonego przez regionalne fundusze rozwoju w Polsce

195
Eлектронна книга

Zmiany na rynku pracy w układzie przestrzennym w okresie 2014-2022

Ewa Kraska, Łukasz Mach, Wojciech Pietrowski, Arkadiusz Żabiński

Zmiany na rynku pracy są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, wpływają na wzrost gospodarczy i na rozwój społeczno-gospodarczy regionów. Niniejsza publikacja stanowi próbę ujęcia najważniejszych aspektów rynku pracy: finansowania, polityki i migracji zarobkowych ludności. Głównym celem monografii jest zaprezentowanie zmian na rynku pracy w Polsce w układzie przestrzennym z punktu widzenia krajowej i europejskiej polityki rynku pracy. W rozdziale pierwszym przedmiotem badań były środki z Funduszu Pracy. W rozdziale drugim zastosowano wielowymiarową technikę eksploatacji danych do identyfikacji aktywności ekonomicznej ludności w polskich miastach wojewódzkich. W rozdziale trzecim przedstawiono uwarunkowania aktywności zawodowej kobiet, realizacje zasady równości płci w polskich aktach prawnych dotyczących rynku pracy. W rozdziale czwartym zaprezentowano znaczenie inwestycji zagranicznych w odniesieniu do migracji wewnętrznych oparte na badaniu zależności między saldem migracji wewnętrznych a wartością bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

196
Eлектронна книга

Spory wokół pojęcia efektywności gospodarowania i pojęć pochodnych we współczesnej literaturze i praktyce gospodarczej

Agnieszka Becla, Stanisław Czaja, Jerzy Tutaj

W monografii skupiono się na problemie identyfikacji sporów towarzyszących definiowaniu i rozumieniu efektywności ekonomicznej oraz pojęciom pochodnym we współczesnej literaturze czy praktyce gospodarczej. Celem pracy jest przegląd głównych zagadnień spornych dotyczących efektywności ekonomicznej i pojęć pochodnych, które mogłyby być punktem wyjścia do zaprojektowania odpowiedniego podejścia do obliczania użytecznego ujęcia tych kategorii na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

197
Eлектронна книга

Metody ilościowe w ekonomii i biznesie - narzędzia i zastosowania

Marek Nowiński

Monografia porusza wiele zagadnień z zakresu statystyki, ekonometrii i badań operacyjnych. Łączy je wspólna tematyka – możliwości wspomagania procesów decyzyjnych występujących w otaczającej nas rzeczywistości gospodarczej. Dotyczą one np. zaawansowanej analizy danych społeczno-ekonomicznych, w tym także nieliniowej analizy rekurencyjnej, w podejmowaniu decyzji społecznych i biznesowych w warunkach naszego kraju, a także całej Unii Europejskiej. Autorzy w swoich opracowaniach przedstawiają praktyczne wskazówki dotyczące modelowania ekonometrycznego procesów gospodarczych oraz konkretne narzędzia ilościowe wspomagające procesy planowania produkcji w ramach wspólnego łańcucha dostaw. Proponują także procesy decyzyjne, bardzo często wymagające zastosowania zaawansowanych narzędzi ilościowych.

198
Eлектронна книга

Wybrane aspekty współpracy organizacyjnej

Dorota Kanafa-Chmielewska

Książka będzie stanowić interesującą lekturę dla wszystkich, którzy cenią rynkowe współdziałanie i chcieliby dowiedzieć się o nim więcej. Autorzy publikacji w pięciu rozdziałach (cztery przedstawiają badania własne autorów) rozważają różne aspekty współpracy organizacyjnej. Trzy pierwsze rozdziały dotyczą czynników współpracy wewnątrzorganizacyjnej. Czwarty ma charakter teoretyczny i traktuje o kompetencjach pracowniczych w organizacji. Rozdział piąty odnosi się do współpracy międzyorganizacyjnej.

199
Eлектронна книга

Accounting and Business in a Sustainable post-Covid World: New Perspectives and Challenges

Joanna Dyczkowska

Książka zwraca uwagę na wyzwania i perspektywy w obszarze rachunkowości i biznesu w kontekście zrównoważonego rozwoju w erze postpandemicznej. Zaprezentowano w niej długofalowe spojrzenie na efekty globalnego kryzysu zdrowotnego. Wskazano, że pandemia Covid-19 może być postrzegana jako istotny czynnik napędzający zmiany organizacyjne, gospodarcze i społeczne. Publikacja może zainteresować badaczy rachunkowości i zarządzania, doktorantów i studentów studiów społeczno-ekonomicznych, a także praktyków gospodarczych.

200
Eлектронна книга

Człowiek w środowisku pracy. Przyszłość jest teraz

red.Barbara Chomątowska, Iwona Janiak-Rejno, Alicja Smolbik-Jęczmień, Agnieszka Żarczyńska-Dobiesz

Monografia ma na celu przedstawienie kompleksowego obrazu funkcjonowania człowieka w zmieniającym się środowisku pracy, ukazując nie tylko najnowsze trendy, ale także wyzwania, możliwości oraz zagrożenia zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości, która - zgodnie z tytułem - jest już teraz. Przyszłość, której jesteśmy częścią, wymaga od nas refleksji i gotowości na zmiany, które kształtują środowisko pracy. Książka została opracowana przez pracowników oraz współpracowników Katedry Zarządzania Produkcją i Pracą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Powstała na podstawie szerokiej analizy krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu, wyników zrealizowanych prac projektowych i badawczych oraz z wykorzystaniem bogatego doświadczenia zdobytego dzięki wieloletniej współpracy z praktyką biznesową. Publikacja jest skierowana zarówno do kadry zarządzającej środowiskiem pracy (menedżerów, liderów zespołów, specjalistów HR itd.), jak i studentów wszystkich poziomów studiów na kierunku zarządzanie (i nie tylko), którzy dopiero przygotowują się do pełnienia funkcji menedżerskich w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy.

201
Eлектронна книга

Nowe wyzwania i możliwości rozwoju turystyki

Andrzej Rapacz

Monografia stanowi kompleksowe opracowanie odnoszące się do występujących na współczesnym rynku turystycznym zjawisk i tendencji. Zawiera zagadnienia z zakresu ekonomii doświadczeń, innowacji w branży gastronomicznej, turystyki osób z niepełnosprawnościami oraz niestandardowych produktów turystycznych. Autorzy poszczególnych rozdziałów wskazują na potrzebę podejmowania przez władze samorządowe miejscowości i regionów oraz podmiotów gospodarki turystycznej wspólnych działań, które wpisują się w dalszy rozwój turystyki i są odpowiedzią na nowe wyzwania ze strony potencjalnych turystów. Opracowanie jest przeznaczone dla praktyków i teoretyków zajmujących się turystyką i rynkiem turystycznym oraz studentów studiów ekonomicznych na kierunku turystyka, turystyka i rekreacja. Można je uznać za pozycję na rynku wydawniczym będącą merytorycznym wsparciem dla praktyków oraz ważnym narzędziem w procesie dydaktycznym.

202
Eлектронна книга

Sektor turystyczny w Polsce. Ocena -uwarunkowania - perspektywy

Agnieszka Stanimir, Elżbieta Roszko-Wójtowicz

Prezentowana monografia ma na celu szczegółową ocenę dynamiki rozwoju sektora turystycznego w Polsce, osadzoną w kontekście globalnym i europejskim. Kluczowe obszary badawcze obejmują aspekty ekonomiczne, społeczne i kulturowe, z uwzględnieniem wpływu globalnych kryzysów, takich jak pandemia COVID-19. W książce podejmowany jest również problem sezonowości oraz umiędzynarodowienia sektora turystycznego, ze wskazaniem na konieczność dostosowania oferty do zmieniających się oczekiwań turystów i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Podkreślono istotność turystyki w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, szczególnie w obliczu współczesnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne i starzenie się społeczeństwa. W pracy zastosowano kompleksowe podejście badawcze, wykorzystując dane z instytucji międzynarodowych, takich jak UNWTO, WTTC, OECD oraz Eurostat. Analiza prowadzona była z wykorzystaniem wskaźników rozwoju funkcji turystycznej, m.in.: Baretje'a-Deferta, Charvata i Schneidera. Z metod wielowymiarowej analizy statystycznej wykorzystano klasyfikację hierarchiczną, analizę koszykową, a także metodę TOPSIS, której wyniki umożliwiły wyznaczenie taksonomicznego miernika rozwoju. Wyniki pracy dostarczają rekomendacji dla decydentów i praktyków sektora turystycznego, obejmujących rozwój zrównoważonej turystyki, wspieranie regionalnych inicjatyw turystycznych oraz adaptację do globalnych wyzwań.

203
Eлектронна книга

Nowe trendy w zarządzaniu. New trends in mamagement [DEBIUTY STUDENCKIE]

Letycja Sołoducho-Pelc, Joanna Radomska, Anna Witek-Crabb (red.)

W najnowszym zeszycie "Debiutów Studenckich" zaprezentowano nowe osiągnięcia oraz wyniki badań nad teorią i praktyką zarządzania studentów kierunków zarządzanie i business management. W niniejszym zeszycie młodzi studenci naszej uczelni zaprezentowali swoją interpretację badań nad zarządzaniem, w poszczególnych artykułach przedstawiając wyniki analiz teoretycznych i empirycznych. W publikacji poruszono m.in. problematykę związaną z takimi zagadnieniami, jak: zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, przywództwo kobiet i mężczyzn oraz inteligencja emocjonalna liderów, lean management, zarządzanie marką, kształtowanie zachowań konsumentów, lifestyle branding czy podejście do prywatności i zarządzania danymi osobowymi użytkowników.

204
Eлектронна книга

Zarządzanie kapitałem ludzkim w organizacjach zróżnicowanych kulturowo

Łukasz Haromszeki

Rozważania zawarte w monografii potwierdzają, jak trudne i wymagające, ale zarazem pełne możliwości i inspirujące jest zarządzanie kapitałem ludzkim w organizacjach zróżnicowanych kulturowo. Choć termin ten nie pojawia się expressis verbis w tytułach, to odwołania do niego stanowią istotę każdego omawianego aspektu we wszystkich rozdziałach. Czym jest bowiem na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie wiedzą w organizacjach międzynarodowych, postawy menedżerów w zespołach zróżnicowanych kulturowo i ich świadomość różnorodności, społeczna odpowiedzialność biznesu i psychologiczna mobilność pracowników, jak nie inwestycją w ludzi – pracowników różnych obszarów organizacji i menedżerów różnych szczebli.

205
Eлектронна книга

Sytuacja demograficzna i zatrudnienie na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego

Alicja Dolińska, Romuald Jończy, Przemysław Śleszyński

W monografii podjęto temat nierejestrowanej migracji dokonującej się na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego oraz form zatrudnienia ludności faktycznie zamieszkującej badane miejscowości. Podstawą przeprowadzonych analiz były, oprócz danych statystyki publicznej i materiałów autorów, badania mikrospisowe obejmujące ludność z 15 miejscowości województwa dolnośląskiego. Badania te wykazały występowanie znacznych rozbieżności między rejestrowaną liczbą mieszkańców wynikającą z danych meldunkowych a ich liczbą ustaloną w trakcie mikrospisu. W większości wsi odnotowano znaczne niedobory ludności w stosunku do danych meldunkowych z wyjątkiem miejscowości położonej najbliżej Wrocławia, w której zidentyfikowano istotną nadwyżkę osób zamieszkałych w stosunku do zameldowanych.

206
Eлектронна книга

Human Capital Management in the Wandering Context of Events - Challenges for the Managerial Staff

Marzena Stor (red.)

This monograph is the result of cooperation between twenty researchers from eleven Polish universities and is based on the assumption that both employees and HRM in organizations are increasingly subject to unprecedented contextualization. The context is perceived as a phenomenon of a dynamic nature in which different stakeholders have to operate. The dynamics of this context is so specific and so enormous that this context becomes a wandering context of events in which it is more and more difficult to make rational decisions. The main goal of the monograph is to present empirical research findings and conceptual developments in selected HRM problems in various contexts. As for these contexts, the journey undertaken in this monograph begins with organizational contexts, then virtual and digital, followed by that of the pandemic, and finally ends in a context strongly focused on people. As the monograph is of a scientific and research nature, it is dedicated to other researchers dealing with HRM issues as well as management students who would like to deepen their knowledge in this field and learn about the latest research. At the same time, the authors also hope that it may be interesting for management practitioners who are looking for inspiration to create effective solutions in their work with human capital.

207
Eлектронна книга

Zintegrowana komunikacja marketingowa w działalności polskich muzeów

Joanna Macalik

Głównym celem monografii jest identyfikacja komunikacji marketingowej muzeów oraz zakresu jej zintegrowania w aspekcie budowania korzystnych relacji z otoczeniem, przede wszystkim z publicznością. W rozdziale I omówiono pojęcie, cele i funkcje muzeum jako specyficznego podmiotu rynku kultury, a także przedstawiono funkcjonujące typologie i formy działalności tych instytucji w warunkach polskich. W rozdziale II omówiono komunikację marketingową w działalności muzeum: pojęcia i specyfikę marketingu kultury oraz formułowanie i wybór strategii marketingowej w podmiotach na tym rynku, w tym zwłaszcza w muzeach. Następnie poddano analizie pojęcie komunikacji marketingowej w odniesieniu do specyfiki rynku kultury. Szczególną uwagę poświęcono koncepcji zintegrowanej komunikacji marketingowej. W rozdziale III zaprezentowano wyniki badań jakościowych i ilościowych przeprowadzonych wśród menedżerów marketingu w muzeach. W rezultacie w IV rozdziale zaprezentowano autorski model zintegrowanej komunikacji marketingowej muzeum, wskazano na kluczowe implikacje menedżerskie oraz dobre praktyki.

208
Eлектронна книга

Kompetencje w logistyce w świetle aktualnych wyzwań

Dorota Kwiatkowska-Ciotucha, Urszula Załuska, Alicja Grześkowiak, Michał Jakubiak

W monografii przedstawiono propozycję narzędzia do oceny kompetencji i porównania ich poziomu z poziomem pożądanym dla 12 zawodów/stanowisk w branży logistycznej. Wykorzystano w tym celu metody wielowymiarowej analizy porównawczej, co jest nowym podejściem do oceny poziomu kompetencji. Opracowanie wypełnia lukę badawczą w kilku obszarach. Przede wszystkim w stosunku do dotychczasowych publikacji zawiera duży zasób aktualnej wiedzy o kompetencjach ważnych w kształceniu w logistyce. Kompetencje te zostały zidentyfikowane na podstawie rzeczywistych oczekiwań pracodawców, które dotyczą wiedzy i umiejętności pożądanych nie tylko obecnie, ale i w perspektywie kolejnych dziesięciu lat. Kluczową rolę w budowie macierzy kompetencji odegrały wyniki badania eksperckiego przeprowadzonego metodą delficką.

209
Eлектронна книга

Współczesne migracje osób młodych. Wybrane zagadnienia

Romuald Jończy, Justyna Rokitowska-Malcher red.

Monografia stanowi kontynuację wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w 2020 roku publikacji poświęconej procesom migracyjnym w południowo-zachodniej Polsce w kontekście sytuacji na rynku pracy. Niniejsza książka ukazuje różnorodność procesów migracji młodzieży, skupiając się zarówno na determinantach, jak i na skutkach migracji wewnętrznych i zewnętrznych, migracji edukacyjnych i zarobkowych, migracji czasowych i trwałych, migracji do centrów i na peryferie, a także nowych trendów migracyjnych. Zawarte w poszczególnych rozdziałach treści i wyniki badań, dostarczając wielu wniosków, mogą stanowić ważne impulsy do dalszych pogłębionych i rozszerzonych analiz, które wydają się niezbędne - ze względów nie tylko naukowych, ale także praktycznych, związanych z monitoringiem i kształtowaniem mobilności (i jej skutków) w kierunku pożądanym z punktu widzenia interesu społecznego.

210
Eлектронна книга

Problemy ekonomiczne współczesnego świata 2021

Adriana Politaj, Małgorzata Gasz

Wstęp 7 Bronisława Staniszewska: Poziom indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej w latach 2014-2019 / The level of the Digital Economy and Society Index (DESI) in Poland and other European Union countries in 2014-2019 9 Maja Płonka, Aleksander Staszkiewicz: Pandemia COVID-19 a sytuacja na rynku pracy w Polsce / The impact of COVID-19 on the labor market in Poland 19 Małgorzata Szymańska: Nierówności płacowe jako jedna z form dyskryminacji kobiet na rynku pracy w Polsce / Wage inequalities as one of the forms of discrimination against women in the labor market in Poland 28 Klaudia Bajor, Patrycja Mitek: Innowacyjność przedsiębiorstw społecznych w Polsce / Innovation in social enterprises in Poland 37 Victoria Ferreira, Nikola Paszkiewicz: NEET na współczesnym rynku pracy w Polsce / NEET in the modern labor market in Poland 49 Marcin Gamalczyk, Dominik Szpila: Technologia na współczesnym rynkiu pracy / Technology in the modern labor market 60 Kinga Bieda: Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w polskich przedsiębiorstwach społecznych / Employment of disabled people in Polish social enterprises 71 Monika Piotrowska: Wpływ COVID-19 na rynek pracy w Polsce / The impact of COVID-19 on the labor market in Poland 84 Edyta Dziubka: Gospodarka cyfrowa w Polsce i na świecie / Digital economy in Poland and in the world 93 Gabriela Ziemianek: Szara strefa rynku pracy / The shadow zone in the labor market 104

211
Eлектронна книга

Instytucjonalna Teoria Przedsiębiorstw(a). Paradygmat (?) czy Wstęp (?) do Instytucjonalnej(?) Teorii(?) Przedsiębiorstw(a)(?)

Wojciech Misiński

Autor podjął, z perspektywy instytucjonalnej, próbę odpowiedzi na wiele pytań nurtujących badaczy fenomenu istnienia, organizacji i funkcjonowania przedsiębiorstw(a) – abstrakcyjnego bytu wymyślonego przez i dla człowieka. W odpowiedzi na nie autor stworzył wielopoziomową metaforyczną architektoniczną budowlę instytucjonalnej teorii przedsiębiorstwa. Za pomocą metafor „cegieł” i „spoiw” zaprezentował metafory wyższego rzędu opisujące cztery teorie (nurty) wchodzące w skład nowej ekonomii instytucjonalnej,  starające się poznać przedsiębiorstwa z czterech perspektyw badawczych: metafory systemu (teoria wyboru publicznego), metafory teatru/dramatu (teoria praw własności), metafory dramatu/teatru (teoria agencji), metafory mechanizmu (teoria kosztów transakcyjnych).

212
Eлектронна книга

Zarządzanie produktem w łańcuchu dostaw w dobie transformacji cyfrowej

Natalia Szozda

Monografia nie tylko przedstawia jedno z wielu podejść do zarządzania produktem w łańcuchu dostaw, eksponujące kluczowe aspekty związane z tą tematyką, ale także osadza ją w kontekście zmieniającego się otoczenia i warunków funkcjonowania łańcuchów dostaw - mianowicie transformacji cyfrowej oraz tworzenia więzi międzyorganizacyjnych w wymiarach strukturalnym i relacyjnym. W książce omówiono podstawy teoretyczne rozwoju koncepcji łańcucha dostaw, podjęto próbę zdefiniowania modelu cyfrowego łańcucha dostaw, a także opisano uwarunkowania rozwoju koncepcji zarządzania produktem w dobie transformacji cyfrowej łańcucha dostaw. Na podstawie zaprezentowanego studium przypadku oraz rezultatów ilościowego badania empirycznego w triadach autorka podała rekomendacje oraz zidentyfikowała przyszłe kierunki rozwoju dotyczące procesu zarządzania produktem w łańcuchu dostaw w dobie transformacji cyfrowej. Monografia jest skierowana do pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni wyższych, studentów, menedżerów produktów oraz zarządzających łańcuchami dostaw.

213
Eлектронна книга

Depopulacja i rozwój Nysy oraz powiatu nyskiego wobec akademickości miasta. Wybrane zagadnienia ekonomiczne i demograficzne

Romuald Jończy, Diana Rokita-Poskart, Przemysław Śleszyński

Prezentowana monografia dotyka problematyki procesów ludnościowo-rozwojowych w ośrodku subregionalnym oraz analizuje rolę, jaką odgrywa w tych procesach szkoła wyższa. Przedmiotem analizy uczyniono Nysę i cały powiat nyski, stanowiący obszar peryferyjny typologicznie, bardziej zbliżony do obszarów problemowych przedsudeckiego i sudeckiego Dolnego Śląska niż do specyficznej pod względem ludnościowym Opolszczyzny czy historycznego Górnego Śląska, z którymi głównie związane są dzieje omawianego miasta. Monografia opiera się na analizie danych i wynikach rozległych badań empirycznych, koncentrując się szczególnie na procesach przestrzennych, wyludnienia i drenażu ludności, zwłaszcza młodzieży. Dokonane analizy kontekstualizowane są w ramach procesów rozwoju i roli, jaką odgrywa w nich uczelnia umiejscowiona w subregionalnym ośrodku akademickim. Autorzy książki podejmują w niej próbę spojrzenia na uczelnie jak na instrument zatrzymujący młodzież i generujący impulsy dla lokalnego rozwoju demograficzno-gospodarczego

214
Eлектронна книга

Płacowe warunki powrotu polskich migrantów zarobkowych do województwa opolskiego

Romuald Jończy, Justyna Rokitowska-Malcher

Monografia ma charakter teoretyczno-empiryczny i poświęcona jest płacowym warunkom powrotu migrantów zarobkowych do województwa opolskiego. Oryginalność zrealizowanych i opisanych badań własnych polega na wykorzystaniu do identyfikacji i pomiaru preferencji płacowych migrantów autorskich wskaźników, m.in.: minimalnej płacy migracyjnej – wyrażającej minimalną płacę netto, za którą dana osoba jest skłonna dalej pracować za granicą, oraz minimalnej płacy remigracyjnej – to jest minimalnej płacy netto, za którą osoba pracująca za granicą byłaby skłonna podjąć zatrudnienie w Polsce. Na podstawie tych danych skonstruowano płacowe funkcje remigracyjnej podaży pracy, przedstawiające skłonność do powrotu z emigracji zarobkowej i podjęcia zatrudnienia w Polsce przy różnych poziomach płac. W monografii, oprócz ustaleń płacowych warunków powrotu migrantów zarobkowych, sformułowano wnioski odnośnie do czynników emigracji, przymusowości/dobrowolności migracji zarobkowej, uwarunkowań zatrudnienia za granicą oraz zamiarów badanych dotyczących przyszłości.

215
Eлектронна книга

Zagrożenia utraty bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstw

Bartłomiej Nita, Angelika Kaczmarczyk, Piotr Oleksyk

W monografii w przystępny sposób wyjaśniono kryteria i metody pomiaru bezpieczeństwa finansowego, a ponadto wskazano możliwości zastosowania w praktyce instrumentów umożliwiających poprawę bezpieczeństwa finansowego. Podstawowe obszary stanowiące przedmiot opisanych w książce badań obejmowały płynność finansową, wypłacalność, sprawność działania i zadłużenie podmiotów gospodarczych. Każdy problem zilustrowano analitycznym studium przypadku sprawozdań finansowych publikowanych przez przedsiębiorstwa działające w różnych sektorach oraz wynikami badań własnych dotyczących instrumentów zarządzania płynnością finansową w małych i średnich podmiotach.

216
Eлектронна книга

Mentor i nauczyciel. Profesor Ber Haus we wspomnieniach uczniów

Jan Lichtarski, Jan Skalik

Ta okolicznościowa książka powstała w setną rocznicę urodzin oraz dziesiątą rocznicę śmierci Profesora Bera Hausa. Autorzy wspomnień pragnęli przywołać pamięć o człowieku wielkiego formatu zwłaszcza wśród tych, którzy go znali i z nim współpracowali oraz korzystali z jego naukowej i życiowej mądrości. Profesor wniósł bowiem ogromny wkład w rozwój polskiej szkoły zarządzania, rozwój nauki i kształcenie studentów.