Видавець: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Wydawnictwo AWF we Wrocławiu realizuje podstawowe zadania związane z publikowaniem i upowszechnianiem wyników badań pracowników Uczelni w postaci monografii (seria „Studia i Monografie AWF we Wrocławiu”), czasopism oraz podręczników i materiałów dydaktycznych adresowanych do studentów. Zakres tematyczny prac obejmuje wszystkie aspekty nauk o kulturze fizycznej – od humanistycznych po przyrodnicze i medyczne. Wydawnictwo należy do Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Wydawnictwo zostało umieszczone w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe MEiN (80 pkt). Bardzo ważne miejsce w działalności edytorskiej Uczelni zajmują periodyki. Uczelnia jest wydawcą dwóch punktowanych czasopism naukowych podejmujących tematy z różnych dziedzin i dyscyplin związanych z szeroko pojętą kulturą fizyczną, sportem i rehabilitacją: „Human Movement” i „Physiotherapy Quarterly”.
1
Eлектронна книга

Backpackerzy polscy a zagraniczni. Wieloaspektowe studium porównawcze

Backpackerzy polscy a zagraniczni. Wieloaspektowe studium porównawcze

Celem badań było sportretowanie współczesnego backpackera polskiego i zagranicznego przez scharakteryzowanie jego wielowymiarowej podmiotowości oraz opisanie stosowanych przez niego praktyk podróżniczych. Opis wybranego środowiska ludzi skupionych wokół backpackingu ujęto zatem w trzech zasadniczych aspektach. Po pierwsze - w zakresie socjodemograficznym, po drugie - w zakresie świadomościowym (kluczowym wątkiem badawczym uczyniono refleksję nad aksjonormatywnymi elementami, które zawierają się w tożsamościowych narracjach backpackerów) i po trzecie - w aspekcie praktyk podróżniczych skoncentrowano się na scharakteryzowaniu sposobów i form organizacji podróży przez backpackerów jako specyficznej kategorii ruchu turystycznego.

2
Eлектронна книга

UNIHOKEJ. Edukacja sportowa gracza

Krzysztof Kałużny

Unihokej to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się, a zarazem najmłodszych zespołowych gier sportowych. Niniejsza publikacja ma być vademecum nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów, którzy pragną nauczać dzieci i młodzież gry w unihokeja oraz podręcznikiem dla studentów realizujących kurs podstawowy, jak również program w ramach specjalizacji instruktorskiej z unihokeja. Celem pracy było uporządkowanie i wzbogacenie wiedzy z zakresu nauczania gry w unihokeja, w tym: dostarczenie podstawowych informacji na temat zespołowych gier sportowych; opisanie struktury czynności ruchowej zawodników pola gry i bramkarza; podział i charakterystyka działań indywidualnych, grupowych i zespołowych w ofensywie; podział i charakterystyka działań indywidualnych, grupowych i zespołowych w defensywie; omówienie zasad indywidualnego i grupowego działania w ataku i w obronie; przedstawienie przykładowych ćwiczeń pozwalających na opanowanie niezbędnych umiejętności graczy w ataku i w obronie. Na tej podstawie zaproponowane zostały przykładowe ćwiczenia nauczające i doskonalące umiejętności graczy w unihokeju. Autor pragnie również podkreślić, że istotą pracy nauczyciela, instruktora czy trenera nie jest szkolenie, a edukacja gracza. Książka nie jest zbiorem (atlasem) ćwiczeń uwzględ-niających pełną systematykę i metodykę nauczania czynności ruchowych. Przedstawione ćwiczenia są tylko propozycją pewnych rozwiązań, które można wykorzystać w procesie nauczania i które mogą stanowić źródło inspiracji dla nauczycieli, instruktorów i trenerów w ich własnych poszukiwaniach. Szkolenie należy traktować jako kształtowanie prostych umiejętności i nawyków praktycznych, wymagających minimalnego przygotowania teoretycznego. Ważniejsza w pracy nauczyciela jest edukacja rozumiana jako ogół procesów zmieniających dzieci i młodzież stosownie do celów gry (Okoń 1987a).

3
Eлектронна книга

Zróżnicowane formy aktywności sportowej w świetle nauk społecznych

Jerzy Kosiewicz, Tomasz Michaluk

Monografia zbiorowa Zróżnicowane formy aktywności sportowej w świetle nauk społecznych składa się z autorskich rozdziałów przedstawiających szerokie spektrum badań w obszarze nauk o kulturze fizycznej, z naciskiem na tematykę o charakterze społecznym. Praca zawiera 22 rozdziały pogrupowane tematycznie: Filozoficzne i społeczne oblicza sportu i rehabilitacji (7), Etyczne aspekty sportu (4), Sport w perspektywie historycznej (3), Współczesne problemy sportu, turystyki i wychowania fizycznego (8). Do współpracy przy tworzeniu monografii zaproszono naukowców reprezentujących wiodące ośrodki naukowe w Polsce. W efekcie powstała praca zbiorowa, która stanowi przekrój niezwykłej różnorodność tematycznej prowadzonych badań w obszarze szeroko rozumianego fenomenem kultury fizycznej. W monografii podjęta została m.in. tematyka sportu jako widowiska, agresji w rywalizacji sportowej, esportów, wartości troski w relacji z pacjentem w opinii fizjoterapeutów, tożsamości psychofizycznej człowieka, dostępności i równości szans dla osób z niepełnosprawnościami na przykładach zrealizowanych projektów przestrzennych, odniesienia średniowiecznej filozofii do sportu, olimpizmu w funkcji wychowawczej, wagi i roli wychowawczej zasady fair play, odniesienia sportu do literatury pięknej, historii wioślarstwa, propagowania aktywności fizycznej w prasie o charakterze historycznym, sportu olimpijskiego odniesionego do sztuki i rozumianego jako sztuka, turystyki przyszłości w obliczu zachodzących zmian społecznych i środowiskowych, funkcjonowania placówek muzealnych w czasie pandemii, karier i losów byłych sportowców, zdrowia jako czynnika podejmowania aktywności sportowo-rekreacyjnej przez uczniów, lekcji wychowania fizycznego jako wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, interdyscyplinarnej współpracy nauk technicznych, medycznych i społecznych w tworzeniu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Praca jest owocem współpracy Zakładu Nauk Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Małgorzaty Sekułowicz oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie (PTNSS) pod kierownictwem prof. Jerzego Kosiewicza.

4
Eлектронна книга

50 łamańców językowych dla większych i mniejszych

Magdalena Gawrońska, Alicja Skiba, Agnieszka Wójcik-Grzyb

Seplenienie dziecka może być dla otoczenia zabawne. "Jowej" zamiast rower - brzmi uroczo, ale tylko do czasu. Gorzej, gdy niewyraźna mowa staje się powodem mniej lub bardziej poważnych nieporozumień językowych i zaczyna wpędzać w kompleksy obniżające jakość życia. Jest na to sposób... Aby mowa była piękna, płynna i przede wszystkim wyraźna, musi być systematycznie ćwiczona. W książce omówiono pokrótce, jakie błędy popełniamy, mówiąc. Opisano wady wymowy, które mogą być spowodowane złymi nawykami lub nieprawidłowościami budowy aparatu mowy. Przedstawiono też kilka przykładowych ćwiczeń pomocnych w rozruszaniu narządów mowy. Główną część opracowania zajmują łamańce językowe będące doskonałym sposobem na poprawienie dykcji. Autorki przygotowały 50 takich zabaw słownych. Całość wzbogacają zabawne rysunki pięcioletniej Poli.

5
Eлектронна книга

Sprawne działania indywidualne i zespołowe. Ujęcie prakseologiczno-systemowe

Gabriel Łasiński

Autor podejmuje próbę odpowiedzi na dwa kluczowe pytania: Jak w świetle współczesnej wiedzy należy interpretować uwarunkowania sprawności ludzkich działań indywidualnych i zespołowych i jak tę sprawność oceniać? Co w tej kwestii zmieniło się w stosunku do klasycznie rozumianej prakseologii? Jak realizować ambitne cele, osiągać ponadprzeciętne wyniki, sukcesy, wykorzystując prakseologiczną wiedzę metodyczną oraz osobisty i zespołowy potencjał?

6
Eлектронна книга

Bajki terapeutyczne dla dzieci chorych przewlekle. Studenci dzieciom

Jolanta Gnitecka

Książka odpowiada na pytania, czym jest choroba przewlekła dziecka i jakie są jej konsekwencje dla całej rodziny. Ważną część publikacji zajmują zagadnienia dotyczące roli bajkoterapii w leczeniu dzieci chorych przewlekle oraz przykłady nowatorskich bajek terapeutycznych napisanych przez studentów zdobywających kwalifikacje do pracy pedagogicznej.

7
Eлектронна книга

Gimnastyka w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Podręcznik dla studentów akademii wychowania fizycznego, nauczycieli wychowania fizycznego i amatorów gimnastyki

Małgorzata Sobera, Jolanta Barbara Jabłonkowska, Piotr Piestrak, Patrycja Proskura, ...

Gimnastyka w szkole staje się coraz bardziej nieobecna. Powody marginalizowania tej formy aktywności ruchowej są złożone. Pragnąc przełamać ten impas, wypuszczamy do czytelnika podręcznik przedstawiający podstawowe ćwiczenia oraz metodykę ich nauczania - z uwzględnieniem aktualnych przepisów bezpieczeństwa. Podręcznik zawiera także poszerzony zakres ćwiczeń, które mogą być same w sobie wyzwaniem dla sprawniejszych i ambitnych studentów czy uczniów. Pozycja ta może więc być użyteczna dla studentów AWF-ów, jako kompendium wiedzy o gimnastyce oraz źródło informacji teoretyczno-praktycznych, potrzebnych do własnego rozwoju umiejętności gimnastycznych i do zaliczenia egzaminu z tego przedmiotu. Dla nauczycieli WF-u mamy dobrą wiadomość! NIE TRZEBA TRZYMAĆ I DŹWIGAĆ UCZNIÓW, żeby nauczyć ich podstawowych ćwiczeń gimnastycznych takich, jak stanie na rękach, przerzut bokiem ("gwiazda"), skoki przez przyrządy. Wielu nauczycieli WF-u wybiera takie formy zajęć ruchowych, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu. Są sposoby, żeby wyeliminować tę obawę, a jednocześnie nie zrezygnować z uczenia ćwiczeń gimnastycznych. Podajemy je w podręczniku. Przedstawiamy też zasady oraz sposoby pomocy i ochrony podczas nauczania trudniejszych ćwiczeń gimnastycznych. Dla ambitnych nauczycieli i początkujących instruktorów gimnastyki będzie to pożyteczna część naszego opracowania. Staraliśmy się pokazać wszystko na zdjęciach, żeby nie było wątpliwości, co do jakiegokolwiek chwytu czy ustawienia nauczyciela względem ćwiczącego. Rozumiemy, że opis niektórych ćwiczeń lub zasad pomocy i ochrony jest zbyt długi, ale wizualizacja znacznie ułatwia zrozumienie tych informacji. Na końcu książki umieściliśmy krótki rozdział dotyczący sposobów komunikacji pomiędzy nauczycielem/trenerem i uczniem. Są tam zawarte pewne uniwersalne informacje, które trzeba przyswoić, żeby nie powielać typowych błędów w kontakcie nauczyciel-uczeń. Jeśli uda nam się zrealizować chociaż część tych założeń, to cel zostanie osiągnięty. Zawsze jesteśmy też otwarci na zgłaszanie swoich uwag i propozycji z punktu widzenia odbiorcy, do czego zachęcamy poprzez kontakt z Zakładem Gimnastyki w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków.

8
Eлектронна книга

Trener personalny na rynku usług fitness

Aleksandra Leśniewska

Monografia jest jedną z pierwszych prac naukowych odnoszących się do badań nad kompetencjami zawodowymi wybranej grupy specjalistów fitnessu i może stanowić głos w dyskusji nad projektowaniem programów kształcenia w usługach fitness oraz standaryzowaniem zawodu trenera personalnego w Polsce. W pracy zaprezentowano m.in. najnowsze badania w zakresie definiowania roli trenera personalnego, jego zadań i funkcji. Przedstawiono syntetyczny i komplementarny model kompetencji zawodowych trenerów personalnych, a także wstępną propozycję założeń projektowania ocen pracowniczych. Dokonano także opisu współczesnego rynku pracy w odniesieniu do branży fitness - charakterystyce poddano praktyki pracodawców w zakresie zatrudniania kadr trenerskich w organizacjach sportowo-rekreacyjnych, najczęstsze formy podejmowania współpracy oraz zidentyfikowane modele karier typowe dla tej grupy specjalistów. Czytelnik znajdzie też informacje na temat wymagań formalnych związanych z nabywaniem kwalifikacji zawodowych w tej profesji oraz kwestii kształcenia zawodowego.