Wydawca: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Wydawnictwo AWF we Wrocławiu realizuje podstawowe zadania związane z publikowaniem i upowszechnianiem wyników badań pracowników Uczelni w postaci monografii (seria „Studia i Monografie AWF we Wrocławiu”), czasopism oraz podręczników i materiałów dydaktycznych adresowanych do studentów. Zakres tematyczny prac obejmuje wszystkie aspekty nauk o kulturze fizycznej – od humanistycznych po przyrodnicze i medyczne. Wydawnictwo należy do Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Wydawnictwo zostało umieszczone w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe MEiN (80 pkt). Bardzo ważne miejsce w działalności edytorskiej Uczelni zajmują periodyki. Uczelnia jest wydawcą dwóch punktowanych czasopism naukowych podejmujących tematy z różnych dziedzin i dyscyplin związanych z szeroko pojętą kulturą fizyczną, sportem i rehabilitacją: „Human Movement” i „Physiotherapy Quarterly”.
9
Ebook

Gimnastyka w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Podręcznik dla studentów akademii wychowania fizycznego, nauczycieli wychowania fizycznego i amatorów gimnastyki

Małgorzata Sobera, Jolanta Barbara Jabłonkowska, Piotr Piestrak, Patrycja Proskura, ...

Gimnastyka w szkole staje się coraz bardziej nieobecna. Powody marginalizowania tej formy aktywności ruchowej są złożone. Pragnąc przełamać ten impas, wypuszczamy do czytelnika podręcznik przedstawiający podstawowe ćwiczenia oraz metodykę ich nauczania - z uwzględnieniem aktualnych przepisów bezpieczeństwa. Podręcznik zawiera także poszerzony zakres ćwiczeń, które mogą być same w sobie wyzwaniem dla sprawniejszych i ambitnych studentów czy uczniów. Pozycja ta może więc być użyteczna dla studentów AWF-ów, jako kompendium wiedzy o gimnastyce oraz źródło informacji teoretyczno-praktycznych, potrzebnych do własnego rozwoju umiejętności gimnastycznych i do zaliczenia egzaminu z tego przedmiotu. Dla nauczycieli WF-u mamy dobrą wiadomość! NIE TRZEBA TRZYMAĆ I DŹWIGAĆ UCZNIÓW, żeby nauczyć ich podstawowych ćwiczeń gimnastycznych takich, jak stanie na rękach, przerzut bokiem ("gwiazda"), skoki przez przyrządy. Wielu nauczycieli WF-u wybiera takie formy zajęć ruchowych, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu. Są sposoby, żeby wyeliminować tę obawę, a jednocześnie nie zrezygnować z uczenia ćwiczeń gimnastycznych. Podajemy je w podręczniku. Przedstawiamy też zasady oraz sposoby pomocy i ochrony podczas nauczania trudniejszych ćwiczeń gimnastycznych. Dla ambitnych nauczycieli i początkujących instruktorów gimnastyki będzie to pożyteczna część naszego opracowania. Staraliśmy się pokazać wszystko na zdjęciach, żeby nie było wątpliwości, co do jakiegokolwiek chwytu czy ustawienia nauczyciela względem ćwiczącego. Rozumiemy, że opis niektórych ćwiczeń lub zasad pomocy i ochrony jest zbyt długi, ale wizualizacja znacznie ułatwia zrozumienie tych informacji. Na końcu książki umieściliśmy krótki rozdział dotyczący sposobów komunikacji pomiędzy nauczycielem/trenerem i uczniem. Są tam zawarte pewne uniwersalne informacje, które trzeba przyswoić, żeby nie powielać typowych błędów w kontakcie nauczyciel-uczeń. Jeśli uda nam się zrealizować chociaż część tych założeń, to cel zostanie osiągnięty. Zawsze jesteśmy też otwarci na zgłaszanie swoich uwag i propozycji z punktu widzenia odbiorcy, do czego zachęcamy poprzez kontakt z Zakładem Gimnastyki w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków.

10
Ebook

50 łamańców językowych dla większych i mniejszych

Magdalena Gawrońska, Alicja Skiba, Agnieszka Wójcik-Grzyb

Seplenienie dziecka może być dla otoczenia zabawne. "Jowej" zamiast rower - brzmi uroczo, ale tylko do czasu. Gorzej, gdy niewyraźna mowa staje się powodem mniej lub bardziej poważnych nieporozumień językowych i zaczyna wpędzać w kompleksy obniżające jakość życia. Jest na to sposób... Aby mowa była piękna, płynna i przede wszystkim wyraźna, musi być systematycznie ćwiczona. W książce omówiono pokrótce, jakie błędy popełniamy, mówiąc. Opisano wady wymowy, które mogą być spowodowane złymi nawykami lub nieprawidłowościami budowy aparatu mowy. Przedstawiono też kilka przykładowych ćwiczeń pomocnych w rozruszaniu narządów mowy. Główną część opracowania zajmują łamańce językowe będące doskonałym sposobem na poprawienie dykcji. Autorki przygotowały 50 takich zabaw słownych. Całość wzbogacają zabawne rysunki pięcioletniej Poli.

11
Ebook

Kompendium karate

Paweł Adam Piepiora

Książek na temat karate napisano już wiele. Sęk w tym, że większość z nich przedstawia wyłącznie historię tej dyscypliny i elementy treningu kihon, kata, kumite. Paweł Adam Piepiora idzie zdecydowanie dalej. Autor kładzie nacisk nie tylko na przygotowanie motoryczne i techniczne, ale też taktyczne i mentalne. Dlaczego? Bo za sukcesem dobrze przygotowanego fizycznie karateki stoi psychika. Sportowiec, zawodnik, trener i sędzia wykorzystał swoje ponad trzydziestoletnie doświadczenie, wiedzę i umiejętności z zakresu różnych stylów karate. W poszczególnych rozdziałach Czytelnik znajdzie krótką historię i charakterystykę tej dyscypliny sportu, opis form i treningu karate, a także umiejętności fizycznych i mentalnych niezbędnych do jego uprawiania. Kompendium jest cennym źródłem informacji dla trenerów i instruktorów karate, pełnoletnich adeptów karate, kandydatów na trenerów i instruktorów karate, trenerów mentalnych i psychologów sportu, studentów nauk o kulturze fizycznej, nauczycieli, pedagogów oraz wychowawców.

12
Ebook

Bioenergetyka i biochemia tlenowego wysiłku fizycznego dla studentów i trenerów oraz wszystkich tych, którzy są ciekawi, skąd bierze się energia do pracy mięśni (wyd. 3 popr.)

Jacek Borkowski

Wysiłek fizyczny może być energetycznie zasilany na kilka sposobów. Większości energii potrzebnej człowiekowi dostarczają przemiany tlenowe. Książka zawiera informacje na temat ATP, cyklu Krebsa, cyklu Corich, lipolizy i wielu innych reakcji niezbędnych do wytworzenia energii do pracy mięśni. Mimo iż publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów akademii wychowania fizycznego, trenerów i sportowców, każdy, kto interesuje się wysiłkiem fizycznym, znajdzie w niej coś ciekawego. W trzecim wydaniu uwzględnione zostały nowe odkrycia wyjaśniające mechanizmy lipolizy w tkance tłuszczowej i mięśniowej. Uwzględniono również najnowsze ustalenia na temat powiązania pomiędzy glikolizą a cyklem kwasu cytrynowego (Krebsa) oraz metabolizmu mleczanu w spoczynku, wysiłku i wypoczynku. Książkę uzupełnia skrótowe omówienie wysiłkowych aspektów metabolizmu glukozy i glikogenu – glikolizy i szlaku pentozofosforanowego.

13
Ebook

Ćwiczenia relaksacji, koncentracji i medytacji

Lesław Kulmatycki, Katarzyna Torzyńska

Książka składa się z dwóch części: teoretyczno-metodycznej oraz praktycznej, zawierającej opis ponad 75 ćwiczeń relaksacyjnych, koncentracji i medytacji oraz ekspresji ruchu.

14
Ebook

Metody diagnostyczne wykorzystywane w programowaniu fizjoterapii

Katarzyna Kisiel-Sajewicz

Celem monografii jest przybliżenie wiedzy na temat wybranych metod, które można z powodzeniem wykorzystywać w programowaniu procesu fizjoterapii. W pierwszym rozdziale objaśniono zagadnienia związane z oceną właściwości fizjologicznych mięśni szkieletowych poprzez badanie ich czynności bioelektrycznej i mechanomiograficznej. Omówiono dwie metody diagnostyczne: elektromiografię pozwalającą rejestrować sygnały elektryczne w mięśniach i mniej znaną mechanomiografię służącą do oceny właściwości mechanicznych mięśni. Drugi rozdział porusza temat badań termowizyjnych, które pozwalają na rejestrację i analizę dynamiki zmian powierzchniowej temperatury badanego ciała i stwarzają możliwości zaobserwowania zmian odbiegających od stanu fizjologicznego wyrażającego się zmiennym przepływem naczyniowym. Trzeci rozdział poświęcony jest wydolności tlenowej zarówno u osób zdrowych, jak i osób z niepełnosprawnością. Poruszono też zagadnienia dotyczące pomiaru progu anaerobowego i mocy krytycznej, a także maksymalnego i szczytowego pomiaru poboru tlenu jako „złotego standardu” oceny zdolności wysiłkowej. Czwarty rozdział dotyczy programowania fizjoterapii na podstawie mocy i wydolności beztlenowej u osób z niepełnosprawnością ruchową, głównie poruszających się na wózkach inwalidzkich (z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, porażeniem mózgowym oraz po amputacjach kończyn).

15
Ebook

Tenis stołowy. Trening z wykorzystaniem dużej liczby piłek. Zbiór ćwiczeń

Ziemowit Bańkosz

Książka zawiera opis podstawowych zagadnień dotyczących przygotowania tenisisty stołowego oraz zbiór ponad 100 ćwiczeń, które dzięki formie "na wiele piłek" można stosować w treningu w czasie szeroko rozumianego przygotowania zawodników. Sprawdzone w praktyce zestawy ćwiczeń zostały opracowane niemal w całości na podstawie doświadczeń i przemyśleń autora, który jest trenerem klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym.

16
Ebook

Wypoczynek dzieci i młodzieży na obozach i koloniach. Scenariusz imprez

Henryk Nawara, Urszula Nawara

Książka została przygotowana z myślą o studentach realizujących zajęcia kulturalno-oświatowe podczas praktyk kolonijnych oraz absolwentach szkół pedagogicznych podejmujących po raz pierwszy pracę w charakterze wychowawców na koloniach i obozach. Jest też adresowana do instruktorów sportu i trenerów, na których, podobnie jak na wychowawcach, spoczywa obowiązek organizowania czasu wolnego dzieciom młodzieży przebywającym na obozach sportowych.