Verleger: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Wydawnictwo AWF we Wrocławiu realizuje podstawowe zadania związane z publikowaniem i upowszechnianiem wyników badań pracowników Uczelni w postaci monografii (seria „Studia i Monografie AWF we Wrocławiu”), czasopism oraz podręczników i materiałów dydaktycznych adresowanych do studentów. Zakres tematyczny prac obejmuje wszystkie aspekty nauk o kulturze fizycznej – od humanistycznych po przyrodnicze i medyczne. Wydawnictwo należy do Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Wydawnictwo zostało umieszczone w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe MEiN (80 pkt). Bardzo ważne miejsce w działalności edytorskiej Uczelni zajmują periodyki. Uczelnia jest wydawcą dwóch punktowanych czasopism naukowych podejmujących tematy z różnych dziedzin i dyscyplin związanych z szeroko pojętą kulturą fizyczną, sportem i rehabilitacją: „Human Movement” i „Physiotherapy Quarterly”.
25
E-book

11 dla Zdrowia

Peter Krustrup, Malte Nejst Larsen

"11 dla Zdrowia" (ang. "11 for Health") to innowacyjny międzynarodowy projekt badawczy realizowany przez AWF Wrocław we współpracy z Uniwersytetem Południowej Danii (SDU). Jego ideą jest łączenie nauki z aktywnością fizyczną. W programie "11 dla Zdrowia" nauczanie umiejętności piłkarskich jest środkiem do edukacji zdrowotnej poprzez zabawy oraz małe gry piłkarskie. Dedykowany podręcznik, opracowany przez naukowców i ekspertów, szczegółowo opisuje wszystkie sesje. Jest ich 11 - i tyle właśnie tygodni trwa program - a każda składa się z dwóch 45-cio minutowych spotkań. Odpowiada to czasowi trwania pojedynczej lekcji W-Fu, a także połowy piłkarskiego meczu. Tak więc każdy z 11 tygodni programu to dwie lekcje i jeden temat - ważny dla umiejętności piłkarskich i wdrażania zdrowych rutyn w codzienność młodego człowieka. Podręcznik będzie wygodnym przewodnikiem dla nauczycieli, instruktorów i trenerów, którzy chcieliby realizować program "11 dla zdrowia". Podręcznik w formie ebooka, oprócz klarownie rozpisanych planów każdej sesji, zawiera także grafiki ilustrujące poszczególne ćwiczenia piłkarskie. Mamy nadzieję, że będzie on dobrze służył propagowaniu aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

26
E-book

Perswazyjne komunikowanie się. Teoria i praktyka

Gabriel Łasiński

Książka skierowana jest zarówno do pracowników nauki, nauczycieli i studentów, jak również do trenerów i menedżerów oraz do wszystkich, którzy chcieliby poznać specyfikę i uwarunkowania perswazyjnej komunikacji interpersonalnej i skutecznych wystąpień publicznych. Przedmiotem pracy jest perswazja w różnych formach wystąpień publicznych rozumiana jako zdolność wywierania wpływu na odbiorców - na ich przekonania, postawy, zachowania i działania, a jednocześnie pojmowana jako oddziaływanie etyczne, oparte o relacje partnerskie i suwerenne. Zamierzeniem autora było przedstawienie współczesnej wiedzy na temat sprawności komunikowania się i udzielenie odpowiedzi na pytanie: co robić, żeby nasze kontakty z innymi ludźmi były odpowiednie i skuteczne, żeby poprzez komunikowanie budować silne relacje z innymi, a także własną pozycję społeczną. Przestrzeń publiczna staje się coraz szersza i otwarta. Coraz silniej eksponuje się współpracę grupową i zespołową. W takim świecie umiejętności komunikowania się stają się dla człowieka podstawowe, a umiejętności perswazyjne szczególnie pożądane. Jednocześnie ogromny rozwój technologii informacyjnych ostatnich dekad stworzył erę "cywilizacji cyfrowej" z jej wielkimi możliwościami w zakresie komunikowania się, ale także ograniczeniami, czy wręcz niebezpieczeństwami. Książka opisuje te procesy i wskazuje na możliwości przeciwstawienia się negatywnym tendencjom.

27
E-book

Metody diagnostyczne wykorzystywane w programowaniu fizjoterapii

Katarzyna Kisiel-Sajewicz

Celem monografii jest przybliżenie wiedzy na temat wybranych metod, które można z powodzeniem wykorzystywać w programowaniu procesu fizjoterapii. W pierwszym rozdziale objaśniono zagadnienia związane z oceną właściwości fizjologicznych mięśni szkieletowych poprzez badanie ich czynności bioelektrycznej i mechanomiograficznej. Omówiono dwie metody diagnostyczne: elektromiografię pozwalającą rejestrować sygnały elektryczne w mięśniach i mniej znaną mechanomiografię służącą do oceny właściwości mechanicznych mięśni. Drugi rozdział porusza temat badań termowizyjnych, które pozwalają na rejestrację i analizę dynamiki zmian powierzchniowej temperatury badanego ciała i stwarzają możliwości zaobserwowania zmian odbiegających od stanu fizjologicznego wyrażającego się zmiennym przepływem naczyniowym. Trzeci rozdział poświęcony jest wydolności tlenowej zarówno u osób zdrowych, jak i osób z niepełnosprawnością. Poruszono też zagadnienia dotyczące pomiaru progu anaerobowego i mocy krytycznej, a także maksymalnego i szczytowego pomiaru poboru tlenu jako „złotego standardu” oceny zdolności wysiłkowej. Czwarty rozdział dotyczy programowania fizjoterapii na podstawie mocy i wydolności beztlenowej u osób z niepełnosprawnością ruchową, głównie poruszających się na wózkach inwalidzkich (z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, porażeniem mózgowym oraz po amputacjach kończyn).

28
E-book

Zależność reakcji fizjologicznej od rytmu i obciążenia w pracy na cykloergometrze u osób nietrenujących

Agnieszka Jastrzębska

Celem pracy jest ocena wpływu rytmu pedałowania w pracy na cykloergometrze rowerowym na wielkość reakcji fizjologicznej oraz określenie poziomu regulacji czynności krążeniowo-oddechowych podczas wysiłków submaksymalnych, lekkich i umiarkowanych, wykonywanych bez obciążenia zewnętrznego oraz z obciążeniem rzędu 100 W i 150 W. Dodatkowo autorka zamierza znaleźć odpowiedź na pytanie, czy istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy zmiennością rytmu skurczów mięśniowych w pracy na cykloergometrze a zmiennością reakcji krążeniowo-oddechowych oraz metabolizmem wysiłkowym.

29
E-book

Projektowanie systemów treningowych

Jan Kosendiak

Praca zawiera autorską koncepcję projektowania procesu treningowego jako ciągu zadań optymalizacyjnych. Autor przedstawia praktyczne aplikacje zaprezentowanej metody. Omawia też projekty zrealizowane w różnych indywidualnych dyscyplinach sportu. Jeden z rozdziałów dotyczy komputerowego wspomagania procesu projektowania systemów treningowych.

30
E-book

Tenis stołowy. Trening z wykorzystaniem dużej liczby piłek. Zbiór ćwiczeń

Ziemowit Bańkosz

Książka zawiera opis podstawowych zagadnień dotyczących przygotowania tenisisty stołowego oraz zbiór ponad 100 ćwiczeń, które dzięki formie "na wiele piłek" można stosować w treningu w czasie szeroko rozumianego przygotowania zawodników. Sprawdzone w praktyce zestawy ćwiczeń zostały opracowane niemal w całości na podstawie doświadczeń i przemyśleń autora, który jest trenerem klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym.

31
E-book

Wskaźnik jakości ruchu w ocenie chodu osób o różnym poziomie sprawności ruchowej

Sławomir Winiarski

Opracowanie wpisuje się w nowy wątek badań nad stworzeniem obiektywnych metod oceny jakości ruchu. Komponenty wskaźnika jakości ruchu mogą być wyselekcjonowane spośród zbioru dowolnych zmiennych, przy zachowaniu odpowiednich założeń i warunków, dlatego wskaźnik ów może stać się miarą postępu w rehabilitacji pacjenta lub miarą doskonalenia techniki sportowej zawodnika. Wskaźnik może się okazać przydatnym narzędziem dla klinicystów zajmujących się usprawnianiem chodu oraz monitoringiem procesu rehabilitacji.

32
E-book

Wrocławski program "Trener Osiedlowy" - ewaluacja wyników z lat 2003-2014

Agnieszka Surynt

Celem pracy jest ocena skuteczności programu "Trener Osiedlowy" w odniesieniu do redukcji zachowań patologicznych wśród dzieci i młodzieży Wrocławia oraz ukazanie roli programu w budowaniu więzi i poczucia tożsamości mieszkańców lokalnych społeczności aglomeracji miejskich. W monografii poruszono zagadnienia dotyczące m.in.: zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży oraz poszukiwań skutecznych sposobów i strategii przeciwdziałania lub ograniczania rozmiarów używania substancji psychoaktywnych i stosowania przemocy w tych grupach, przeglądu definicji profilaktyki i promocji zdrowia oraz opisu polityki Urzędu Miejskiego Wrocławia na ich rzecz w środowisku wielkomiejskim, a także autorskiej propozycji "Wieloczynnikowego Modelu Środowiskowego - Sport 2014". Praca jest adresowana do pedagogów, trenerów, psychologów, jak również liderów promocji zdrowia oraz polityków, ponieważ ze względu na pełnioną rolę społeczną powinni oni mieć świadomość konieczności ograniczania rozmiarów używania substancji psychoaktywnych i przemocy wśród dzieci i młodzieży.