Verleger: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
1
E-book

Administracja systemami Linux. Programowanie w powłoce bash

Andrzej Chmielewski; Ireneusz Mrozek; Eugenia Busłowska

Skrypt jest przeznaczony dla studentów jako pomoc dydaktyczna do przedmiotów związanych z administracją systemami Linux. Oferuje kompleksowe wprowadzenie do programowania w powłoce bash, zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie w programowaniu. Opisuje podstawowe konstrukcje języka, takie jak zmienne, pętle, warunki, funkcje, jak i śledzenie wykonywania oraz zastosowanie wyrażeń regularnych. Skrypt zawiera również przykłady i liczne zadania, o zróżnicowanym poziomie trudności, które pozwalają użytkownikom na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.

2
E-book

Układy planarne o strukturze periodycznej

Adam Steckiewicz

Monografię podzielono na sześć rozdziałów, w których kolejno omówiono tematykę materiałów kompozytowych, model matematyczny pola elektrycznego i magnetycznego w materiałach niejednorodnych, modele przeznaczone do analizy układów materiałowych dużej skali, metodykę doboru właściwości elektrycznych przy użyciu schematu optymalizacyjnego i część eksperymentalną, w której przedstawiono wyniki pomiarów parametrów elektrycznych próbek materiałowych.

3
E-book

Rachunek całkowy funkcji jednej zmiennej. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich

Marta Jarocka, Anna Małgorzata Olszewska, Beata Madras-Kobus

W podręczniku przedstawiono definicję całki nieoznaczonej oraz podstawowe wzory i reguły rachunku całkowego. Zaprezentowano metody całkowania - przez podstawienie i przez części. Omówiono także zagadnienia związane z całkowaniem funkcji wymiernych oraz metody obliczania całek niewłaściwych. Przedstawiono metody liczenia całki oznaczonej oraz zaprezentowano wybrane obszary jej zastosowania. Ponadto w podręczniku zawarto wiele przykładów z opisem ich rozwiązania, zadania do samodzielnej pracy wraz z odpowiedziami, jak również materiał powtórzeniowy w formie testu jednokrotnego wyboru oraz zadań do samodzielnego rozwiązania.

4
E-book

Future of the city (wydanie II uzupełnione)

Dorota Gawryluk, Dorota Anna Krawczyk (red.)

The future of the city is the point of interest of many researchers in different disciplines, and also other groups like citizens, state administration, producers, engineers of various industries, designers and contractors. The monographe “The Future of the City” is the result of scientific cooperation between lectures and researchers from three European universities: Bialystok University of Technology (Poland), Universidad Politecnica de Madrid (Spain) and Klaipedos Valstibine Kolegija (Lithuania).

5
E-book

Innovations - Sustainability - Modernity - Openness. Woda i środowisko. Tom 41

Iwona Skoczko, Dorota Anna Krawczyk, Ewa Szatyłowicz (red.)

W publikacji przedstawiono zagadnienia dotyczące zagrożeń i ochrony wody oraz środowiska w którym żyjemy.

6
E-book

Practical problems for introductory electrical engineering

Redaktor: Jarosław Makal

In this textbook, 203 Problems and 5 Projects are presented. Most of them concern practical cases to increase the student's motivation to broaden their practical knowledge. Answers are provided for all problems and are hidden behind QR codes. This textbook contains also links to simulations, videos and digital documents necessary to better understand and solve problems. It can be used by undergraduate students of first level of electrical and electronics engineering or by teachers for making the lessons closer to our daily life.

7
E-book

Innowacyjny program ćwiczeń rotacyjnych jako profilaktyka i leczenie dysfunkcji stawu biodrowego

Jolanta Grażyna Zuzda, Robert Latosiewicz, Manuel Sillero Quintana

W XXI wieku zdrowie pozostaje jedną z najwyżej cenionych wartości, mimo szybkiego tempa życia i dehumanizacji, a ruch jest niezbędnym elementem utrzymania zdrowia, którego nie można zastąpić żadnym lekiem. Brak aktywności fizycznej (AF) jest globalnym problemem zdrowotnym, prowadzącym do wielu chorób i zwiększonej śmiertelności, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie wielu ludzi nie spełnia zaleceń WHO dotyczących poziomu AF. Systematyczna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego, a także dla funkcji poznawczych, co podkreślają liczne badania naukowe, a w odpowiedzi na ten problem opracowano programy i urządzenia wspierające, takie jak Program ćwiczeń rekreacyjnych z ruchami rotacyjnymi (PCR), wspomagające leczenie i profilaktykę schorzeń narządu ruchu.

8
E-book

Smart Villages. Koncepcja i próby wdrożenia

Joanicjusz Nazarko, Katarzyna Bokun

W monografii zaprezentowano rozwój teoretyczno-metodycznego wymiaru koncepcji smart village oraz omówiono inicjatywy związane z wprowadzeniem jej w życie. Współczesne obszary wiejskie mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi z niekorzystnymi procesami demograficznymi, skutkami zmian klimatycznych, nierównościami ekonomicznymi, globalnymi przemianami w produkcji oraz postępującą cyfryzacją. Próbą sprostania im są koncepcje "inteligentnego" rozwoju jednostek terytorialnych, w tym wsi. Koncepcja inteligentnych wsi jest w fazie rozwoju i krystalizowania. W dużej mierze kształtowana jest na podstawie pragmatycznych przesłanek i działań dążących do łagodzenia problemów, z którymi zmagają się obszary wiejskie w różnych regionach świata. Stąd można mówić o jej heterogeniczności pojęciowej i implementacyjnej, co może stanowić źródło wzajemnego niezrozumienia zarówno w debatach akademickich, jak i politycznych. W swojej pracy autorzy podjęli trud określenia współczesnego systematu smart v