Wydawca: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
1
Ebook

Trzecia Konferencja Kół Naukowych w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Szusta, Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Magdalena Joka Yildiz, Jarosław Czaban, ...

Niniejsza monografia stanowi efekt III Konferencji Kół Naukowych w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zorganizowanej przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki na Politechnice Białostockiej. Projekt ten, skupiający trzy uczelnie techniczne wschodniej Polski: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Lubelską oraz Politechnikę Rzeszowską, został stworzony z myślą o promocji nauki oraz wzmacnianiu współpracy między nimi. Celem konferencji było nie tylko rozwinięcie obszarów naukowych związanych z Regionami Polski Wschodniej, lecz także poszerzenie wiedzy w zakresie kształcenia, nauki i komercjalizacji. Istotnym elementem tego przedsięwzięcia było również umożliwienie studentom z wymienionych uczelni publikacji artykułów naukowych oraz prezentacji ich wyników badań, co miało sprzyjać wymianie doświadczeń i integracji młodych adeptów nauki. Monografia zawiera artykuły przygotowane przez członków kół naukowych uczestniczących w konferencji, rep

2
Ebook

Sieć ryzyka inwestycyjnego na rynku nieruchomości

Elżbieta Gołąbeska

W niniejszej pracy skupiono się na problematyce ryzyka inwestycyjnego na rynku nieruchomości, identyfikacji czynników ryzyka otoczenia zewnętrznego inwestycji i ryzyka wewnętrznego inwestora oraz analizie związków przyczynowo-skutkowych, których znajomość może okazać się przydatna przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

3
Ebook

Wybrane zagadnienia cieplno-przepływowe urządzeń stosowanych w technice chłodniczej i cieplnej w ujęciu numerycznym i eksperymentalnym

Kamil Śmierciew

W monografii przedstawiono wyniki wybranych prac badawczych eksperymentalnych i numerycznych urządzeń stosowanych w technice chłodniczej oraz w energetyce zawodowej. Przedstawione zostały wyniki badań lamelowej chłodnicy powietrza wykorzystywanej w chłodni owocowo-warzywnej pracującej w warunkach szronienia. Pokazano wpływ narastającego szronu na pogorszenie wymiany ciepła pomiędzy czynnikiem chłodzącym a powietrzem, co skutkowało zmianą temperatury oraz obniżeniem mocy chłodniczej wymiennika. Autor ocenił degradację termiczną wentylatorowej chłodnicy powietrza wywołanej szronieniem. Prezentowane wyniki mają wartość poznawczą i praktyczną. Przedstawione w monografii wyniki mają wartość poznawczą, aplikacyjną i wdrożeniową. Prace podjęte przez autora cechują się nowością, oryginalnością i wpisują się w kierunki najnowszych prac badawczych. Uzyskane wyniki mogą być wykorzystane jako materiał źródłowy do prac projektowych oraz stać się przyczynkiem do rozszerzenia prac związanych z opracowaniem i zastosowaniem prostych metod pozwalających na poprawę efektywności energetycznej urządzeń stosowanych w technice chłodniczej i cieplnej.

4
Ebook

Podstawy projektowania systemów wbudowanych

Valery Salauyou, Irena Bułatowa, Tomasz Grześ, Witali Bułatow

Książka stanowi wprowadzenie do projektowania systemów wbudowanych w układach FPGA z wykorzystaniem języka Verilog. Przedstawiono podstawy języka opisu sprzętu Verilog, podkreślając jego potencjał w kontekście tworzenia systemów wbudowanych na FPGA. Czytelnicy znajdą również szczegółowe omówienie systemu projektowania Quartus, obejmujące cały proces od utworzenia projektu, poprzez syntezę i symulację, aż po konfigurowanie układów programowalnych. Książka analizuje zagadnienia związane z projektowaniem w strukturach FPGA podstawowych bloków funkcjonalnych, zarówno kombinacyjnych, jak i sekwencyjnych, takich jak multipleksery, kodery, dekodery, rejestry, liczniki, czasomierze i wiele innych. Szczególną uwagę poświęcono metodom projektowania układów arytmetycznych, w tym sumatorów i układów mnożących. Autorzy przybliżają także zagadnienia projektowania automatów skończonych w FPGA, przedstawiając ich modele strukturalne, różnorodne style opisu w języku Verilog, metody kodowania stanów o

5
Ebook

Maszyny elektryczne 2. Maszyny prądu stałego. Maszyny synchroniczne

Adam Sołbut

Zakres tematyczny skryptu obejmuje zasadę działania maszyn elektrycznych opierającej się na podstawowych zjawiskach i prawach fizyki oraz opis maszyn synchronicznych

6
Ebook

Wybrane zagadnienia informatyki technicznej. Modelowanie i przetwarzanie informacji w warunkach niepewności

Agnieszka Oniśko (red. naukowy)

Nieodzownym elementem modelowania danych i wnioskowania jest niepewność. Jej źródłem może być sama wiedza, źródła danych, czy też błąd pomiaru urządzenia wynikający z jego skończonej dokładności. Niepewność wyrażona może być na rożne sposoby, np. przez dane brakujące, zmienne ukryte lub nieprecyzyjne wartości. W monografii zamieszczono prace, które prezentują przykłady przetwarzania informacji i modelowania w warunkach niepewności oraz ich zastosowanie w rożnych dziedzinach, takich jak biologia, ekonomia, medycyna, czy też nawigacja morska. Autorzy sięgnęli po różnorodne metody modelowania, takie jak algorytmy wielokryterialnego podejmowania decyzji, metody heurystyczne, sieci bayesowskie, czy układy równań różniczkowych zwyczajnych. Prace zebrane w niniejszej monografii stanowią ważny wkład w dziedzinę modelowania systemów rzeczywistych, w których niepewność jest istotnym elementem.

7
Ebook

Hałaśliwość nawierzchni drogowych

Władysław Gardziejczyk

W monografii zaprezentowano zagadnienia związane z całokształtem problemów dotyczących hałaśliwości nawierzchni drogowych. Wyniki pomiarów maksymalnego poziomu dźwięku stanowiły podstawę do oceny metody statystycznego przejazdu (SPB). W monografii przedstawiono nomogramy prezentujące poziomy emisji hałasu drogowego w zależności od charakterystyki nawierzchni, natężenia i struktury rodzajowej ruchu, które mogą być podstawą do obliczenia równoważnego poziomu dźwięku w otoczeniu trasy drogowej.

8
Ebook

Administracja systemami Linux. Programowanie w powłoce bash

Andrzej Chmielewski; Ireneusz Mrozek; Eugenia Busłowska

Skrypt jest przeznaczony dla studentów jako pomoc dydaktyczna do przedmiotów związanych z administracją systemami Linux. Oferuje kompleksowe wprowadzenie do programowania w powłoce bash, zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie w programowaniu. Opisuje podstawowe konstrukcje języka, takie jak zmienne, pętle, warunki, funkcje, jak i śledzenie wykonywania oraz zastosowanie wyrażeń regularnych. Skrypt zawiera również przykłady i liczne zadania, o zróżnicowanym poziomie trudności, które pozwalają użytkownikom na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.