Видавець: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
129
Eлектронна книга

Wybrane zagadnienia informatyki technicznej. Modelowanie i optymalizacja

Ireneusz Mrozek (red. naukowy)

Informatyka jest rozległą dziedziną obejmującą zarówno badania teoretyczne, skupiające się w głównej mierze nad algorytmami i ich optymalizacją, jak i rozwiązania praktyczne związane z projektowaniem, implementacją i wdrażaniem systemów obliczeniowych w warstwie sprzętowej i programowej. Niniejsza monografia jest zbiorem pięciu oryginalnych prac naukowych przedstawiających osiągnięcia młodych i dojrzałych naukowców z obszaru informatyki. Poszczególne rozdziały dotyczą zagadnień związanych z eksploracją danych, zbiorów przybliżonych, modelowaniem układów o charakterze dynamicznym, technikami testowania pamięci RAM i projektowaniem układów cyfrowych.

130
Eлектронна книга

Sustainable buildings. Designing and management of cost-effective and eco-friendly systems

Dorota Anna Krawczyk

Monografia „Zrównoważone budownictwo – projektowanie i zarządzanie systemami w sposób ekonomiczny i ekologiczny” powstała w wyniku współpracy naukowej wykładowców i badaczy z pięciu europejskich uczelni: Politechniki Białostockiej (Polska), Uniwersytetu w Kordobie (Hiszpania), Uniwersytetu we Florencji (Włochy), Akademii Technologii Rezekne (Łotwa) oraz Wileńskiej Szkoła Technologii i Projektowania (Litwa). Zespół autorów obejmuje zarówno profesorów o uznanym dorobku naukowym, nauczycieli współpracujących z sektorem przemysłowym jak też doktorantów rozpoczynających karierę zawodową. Publikacja powstała w wyniku pracy w projekcie ADD_ON_SKILLS (kurs Advanced Digital Design ON modern buildings rozwijający SKILLS dla młodych inżynierów, 2020-1-PL01-KA226-HE-095244) realizowanym w ramach programu Erasmus+. Zrównoważone budynki należy planować i zarządzać z wykorzystaniem dostępnych, innowacyjnych technologii i systemów.

131
Eлектронна книга

Partycypacja społeczna w zarządzaniu przestrzennym w kontekście planistycznym

Sławomira Hajduk

Włączenie społeczeństwa w proces projektowy i decyzyjny zarządzania gminą staje się nieodzownym warunkiem. Decydenci dostrzegają już potrzebę angażowania społeczności lokalnej w proces przemian przestrzennych. Uspołecznienie procedury planistycznej w zarządzaniu przestrzennym wynika z konieczności włączenia obywateli w proces współdecydowania o otaczającej ich rzeczywistości. W niniejszej monografii określono sposoby prowadzenia procesu partycypacji społecznej przy opracowaniu dokumentów planistycznych na etapie programowania zarządzania przestrzennego gminy. Przeprowadzone studia literaturowe i badania empiryczne pozwoliły na zidentyfikowanie prowadzonych online działań partycypacyjnych. Analizę stron internetowych wybranych gmin przeprowadzono z wykorzystaniem Wielokryterialnego Systemu Oceny Serwisów Internetowych. Charakterystyka działań partycypacyjnych samorządów lokalnych w zakresie ich internetowych aktywności i przegląd dobrych praktyk stosowanych przez gminy pozwolił na określenie rekomendacji dla menedżerów jednostek terytorialnych. Istotną wskazówką w procedurze planistycznej zarządzania przestrzennego jest sugestia przygotowania planu konsultacji, harmonogramu ich przeprowadzenia, mapy interesariuszy, wyboru odpowiednich technik partycypacji i kosztorysu jego wdrożenia.

132
Eлектронна книга

Ocena dokonań adaptacyjnego łańcucha dostaw

Dorota Leończuk

Podjęta w monografii problematyka pomiaru i oceny funkcjonowania łańcuchów dostaw stanowiła duże wyzwanie badawcze ze względu na złożoność i wielowymiarowość pojęcia dokonań, a także bogatą literaturę przedmiotu, w której autorzy w zróżnicowany sposób podchodzą do tego zagadnienia (uwzględniając różny zakres pomiaru i oceny). Celem głównym monografii jest opracowanie modelu oceny dokonań ada­ptacyjnego łańcucha dostaw. Osiągnięcie celu głównego wiąże się z realizacją celów szczegółowych o charakterze poznawczym oraz aplikacyjnym.

133
Eлектронна книга

Podstawy finansów. Część 1. Finanse - system finansowy - Gospodarka finansowa państwa. Skrypt dla studentów kierunku zarządzanie

Ewa Tokajuk, Izabela Stalończyk

Finanse odgrywają istotną rolę zarówno na poziomie osobistym, jak i biznesowym, dlatego zrozumienie ich podstaw jest kluczowe dla podejmowania mądrych decyzji finansowych. Publikacja "Podstawy finansów" obejmuje serię skryptów, w których omawiane są różne aspekty finansów, takie jak pieniądz, system finansowy, gospodarka finansowa państwa, podatki, ubezpieczenia, bankowość, finanse osobiste, rynki finansowe itp. Pierwsza część publikacji dedykowana jest zarówno studentom rozpoczynającym naukę finansów, jak i tym, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę. Bez względu na poziom tej wiedzy, pozycja jest idealnym punktem wyjścia i pomocą w budowaniu solidnych podstaw w dziedzinie finansów. Publikacja zawiera fundamentalne informacje, zaczynając od definicji finansów i klasyfikacji zjawisk finansowych, a kończąc na analizie gospodarki finansowej państwa. Każdy rozdział zamykają pytania testowe i zagadnienia do samodzielnego rozwiązania, co dodatkowo wzbogaca skrypt i czyni go bardziej wartościowym.

134
Eлектронна книга

Kontrola celna jako element zarządzania międzynarodowym obrotem towarowym

Mirosława Laszuk

Swoboda zawierania umów handlowych i kształtowania stosunków handlowych, a także działania na rzecz liberalizacji handlu podejmowane już od zakończenia drugiej wojny światowej na forum międzynarodowym, najpierw w ramach Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu (General Agreement on Tariffs and Trade - GATT), a następnie Światowej Organizacji Handlu (WTO), jak również proces globalizacji spowodowały znaczący wzrost międzynarodowego obrotu towarowego. Jednak początek XXI wieku przyniósł istotne zmiany, na które wpłynęły zamachy terrorystyczne zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych regionach. Dzisiejszy świat jest zglobalizowany, ale też zdezintegrowany przez organizacje regionalnej integracji gospodarczej, do tego dochodzą rosnący egoizm gospodarczy państw oraz duże zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego. W takich właśnie uwarunkowaniach kształtuje się współczesny paradygmat polityki handlowej, który wskazuje dwa priorytety - ułatwienia i uproszczenia oraz bezpieczeństwa.

135
Eлектронна книга

Tutoring na uczelni technicznej - inspiracje dla tutorów i tutees

Izabela Senderacka, Anna Falkowska, Agnieszka Dardzińska-Głębocka, Joanna Krętowska

Niniejsza publikacja poświęcona została jednej z form indywidualnego nauczania jakim jest tutoring. Tutoring jako jedna z form zindywidualizowanego nauczania została omówiona na podstawie jej implementacji w uczelniach technicznych. Publikacja jest formą wparcia Tutorów i Tutee w zakresie realizacji programów tutorskich w szczególności na uczelniach technicznych, jak również inspiracją do wdrożenia innych, równie efektywnych form zindywidualizowanego nauczania. Monografia powstała we współautorstwie doświadczonych Tutorów Politechniki Białostockiej, będących nauczycielami akademickimi, a także ich Tutee oraz innych studentów Politechniki Białostockiej. Realizacja programu tutorskiego została zrealizowana dzięki finasowaniu ze środków Ministerstwa Nauki i Edukacji w ramach projektu Doskonałość Dydaktyczna Politechniki Białostockie realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

136
Eлектронна книга

Rachunek różniczkowy funkcji jednej zmiennej. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich

Beata Madras-Kobus, Marta Jarocka, Anna Małgorzata Olszewska

Pojęcie funkcji znane jest z nauki matematyki w szkole. Ale czy potrafimy obliczyć pochodne funkcji jednej zmiennej? Czy wiemy jak wykorzystać pochodne do badania przebiegu zmienności i narysowania wykresu funkcji? Jakie zastosowania mają pochodne w naukach ekonomicznych czy w fizyce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących rachunku różniczkowego funkcji jednej zmiennej można znaleźć w podręczniku napisanym przez wykładowców z Międzynarodowej Katedry Logistyki i Inżynierii Usług Wydziału Inżynierii Zarządzania - dr Beatę Madras-Kobus, dr Martę Jarocką, prof. PB oraz dr inż. Annę M. Olszewską, prof. PB zatytułowanym Rachunek różniczkowy funkcji jednej zmiennej. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich. Podręcznik powstał z myślą o studentach Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej kształcących się na kierunkach: logistyka, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług oraz zarządzanie finansami i rachunkowość.