Wydawca: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
105
Ebook

Innovations - Sustainability - Modernity - Openness. Modernity in engineering. Tom 43

Dorota Anna Krawczyk, Iwona Skoczko, Ewa Szatyłowicz (red.)

In this book we show issues connected with a reduction of energy consumption in the development of systems using renewable energy consumption are crucial in both scientific studies and industrial use.

106
Ebook

Zarządzanie zmianami w dużych przedsiębiorstwach województwa podlaskiego

Jerzy Paszkowski

Monografia zawiera analizę wyników badań nad procesami zarządzania zmianami. Jej celem jest identyfikacja procesów zarządczych przy realizacji zmian w dużych przedsiębiorstwach oraz określenie źródeł i barier ich skuteczności. W badaniach i analizach autor koncentrował się na analizie poglądów i działań osób inicjujących i kierujących zmianami. Zidentyfikowane zostały wskazane przez zarządzających istotne części składowe procesu zmiany, bariery i błędy oraz metody a głównie dylematy pomiaru skuteczności realizowanych zmian.

107
Ebook

Biblioteki naukowe - doświadczenia przeszłości, wyzwania jutra

Anna Gogiel-Kuźmicka, Elżbieta Kierejczuk (red.)

Monografia składa się z trzech części. W pierwszej części autorzy prac dzielą się swoimi doświadczeniami, opisują nowe usługi i sposoby komunikacji z użytkownikami w czasie lockdownu i wprowadzonych obostrzeń, wyciągają wnioski i proponują ciekawe rozwiązania, które biblioteki mogą wykorzystać w przyszłości. W drugiej część znajdziemy rozdziały dotyczące zagadnień związanych z procesem przygotowania uczelni do ewaluacji jakości działalności naukowej. Trzecia część zawiera prace na temat roli współczesnego bibliotekarza jego kompetencji zawodowych, zadań i umiejętności.

108
Ebook

Projektowanie uniwersalne w kontekście kształtowania dostępności obiektów architektury krajobrazu

Kamil K. Rawski

W pracy analizowane były obiekty architektury krajobrazu, które pełnią kluczowe funkcje wpływające na jakość życia ludzi. Istotnym celem było zbadanie zapisów prawnych dotyczących projektowania uniwersalnego w kontekście kształtowania dostępności tych obiektów. Przeprowadzono porównanie polskich wytycznych z rozwiązaniami w krajach, w których znacznie wcześniej wprowadzano zmiany w tej dziedzinie. Umożliwiło to opracowanie zestawu standardów projektowych.

109
Ebook

Trening kompetencji społecznych dla studentów kierunków technicznych

Izabela Senderacka

Książka koncentruje się na treningu wybranych kompetencji społecznych. Przedstawiono tematykę zarządzania czasem, zaprezentowano techniki zwiększające skuteczność organizacji pracy. Wskazano przykładowe metody i aplikacje do organizacji myśli, pomysłów. Uwzględniono relacje studentów z wykonania z ćwiczeń. Książka dotyczy skutecznego planowania i wyznaczania priorytetów. Odnosi się również do budowania alternatywnych planów. Opisano skuteczne sposoby kształtowania postaw asertywnych. Książka może stanowić wsparcie dla studentów, którzy chcą rozwijać wybrane kompetencje społeczne przez indywidualną pracę. Kształtowanie tych kompetencji może odbywać się również przy wsparciu nauczyciela akademickiego, w różnych formach kształcenia. Publikacja dedykowana jest także nauczycielom poszukującym inspiracji do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie rozwijania kompetencji społecznych studentów

110
Ebook

Wybrane problemy związane z realizacją systemów wykorzystujących zieloną energię

Elżbieta Gołąbeska, Aldona Harasimowicz

Problematyka monografii dotyczy zastosowania odnawialnych źródeł energii w gospodarce nieruchomościami mieszkaniowymi, zgodnie z zasadami polityki zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego, z wykorzystaniem funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Przedstawione zostały podstawy prawne regulujące zasady zrównoważonego rozwoju odnoszące się do polityki gospodarczej, społecznej, rozwoju i ochrony środowiska przyrodniczego. Zaprezentowano założenia Europejskiego Zielonego Ładu jako strategii rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Ukazanie sytuacji energetycznej Polski na tle krajów Wspólnoty Europejskiej stanowi punkt wyjścia dla określenia założeń długoterminowej polityki energetycznej w świetle obowiązujących przepisów prawnych w odniesieniu do stopniowego zwiększania udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii przez gospodarstwa domowe.

111
Ebook

Innowacyjny Program Ćwiczeń Rotacyjnych jako profilaktyka i leczenie dysfunkcji stawu skokowego

Jolanta Grażyna Zuzda, Robert Latosiewicz, Piotr Borkowski

Monografia jest adresowana do fizjoterapeutów, trenerów i instruktorów fitness oraz pacjentów zainteresowanych problematyką rehabilitacji schorzeń i urazów stawu skokowego. Celem jest przedstawienie autorskiego, innowacyjnego programu ćwi-czeń, wykorzystującego ruchy rotacyjne zachodzące w stawie skokowym górnym i dolnym. W części wstępnej monografii (rozdziały 1 i 2) przedstawiono m. in. ana-tomię funkcjonalną stawu skokowego. Rozdział 3 przedstawia autorski Program Ćwiczeń Rotacyjnych Stawu Skokowego ze wskazówkami metodycznymi dotyczą-cymi poszczególnych ćwiczeń. Trening obejmuje wskazówki wstępne, rozgrzewkę, stretching aktywny, zajęcia właściwe, wyciszenie i stretching statyczny. Każda z części treningu zawiera opisy ćwiczeń przystępnie omawiające: cel ćwiczenia, pozycję wyj-ściową, sposób wykonania ćwiczenia oraz pozycję końcową. Opisy zostały zilustro-wane przejrzystymi rycinami. Rozdział zawiera również zalecenia treningowe realizo-wane na etapie początkowym, średniozaawansowanych i zaawansowanych.

112
Ebook

Łączenie drewna z kamieniem, zaprawą glinianą lub betonem jako technologia, jako zamysł architektoniczny i jako wytwór kultury materialnej, t.1, Dawne rozwiązania systemowe na tle rozwiązań wernakularnych

Jarosław Szewczyk

Na podstawie dawnego piśmiennictwa technicznego, poradnikowego i encyklopedycznego, zwłaszcza dziewiętnasto- i wczesno-dwudziestowiecznego, w tym dzieł polsko-, rosyjsko- i niemieckojęzycznych, opisano i podsumowano ewolucje wybranych konceptów budowania z użyciem kompozytów drewnoglinianych i drewnobetonowych, a także innych połączeń drewna i podobnych mu materiałów (na przykład chrustu) z gliną, zaprawą wapienną, murem kamiennym lub ceglanym itp. Uwagę poświecono przede wszystkim rozwiązaniom autorskim, takim jak „belki Vorherra”, „sklepienia Treskowa”, „ściany Hundta”, „wrzosianka” Kajetana Krassowskiego, „belki Marcichowskiego”, „ligno-concrete” Geralda Case’a i „system Niewierowicza”. Analizę poparto odniesieniami do analogicznych rozwiązań wernakularnych i zaprezentowano na tle szerszego kontekstu historycznego. Wyniki świadczyć mogą o uniwersalności i optymalności połączeń drewna z materiałami mineralnymi. Jednocześnie badania ujawniły również istotność dawnych autorskich poszukiwań związanych z badanym tu tematem jako zjawisk historyczno-kulturowych. Ten aspekt wydaje się szczególnie interesujący w odniesieniu do działalności w latach 1895-1930 Mikołaja Niewierowicza, lokalnego społecznika i racjonalizatora z terenów Wileńszczyzny, lecz związanego też z obecna Białostocczyzną. W pracy podsumowano jego wpływ na wiejską kulturę budowlaną Polski północno-wschodniej.