Wydawca: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej (OWPB) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej. Prowadzi działalność usługową na rzecz jednostek Uczelni oraz jednostek pozauczelnianych. Przygotowane do druku publikacje ukazują się pod szyldem: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.
81
Ebook

Szerokopasmowe wielokanałowe wzmacniacze mocy systemów radiowych

Giennadij Czawka, Norbert Litwińczuk

W niniejszej pracy przedstawiono opracowanie szerokopasmowych wielokanałowych wzmacniaczy mocy i radiowych kompleksów nadawczych przy jednoczesnym rozwiązywaniu zagadnień szerokopasmowego dopasowania układów wielowrotnikowych. Rozpatrzono struktury i parametry nadawczych i odbiorczych kanałów, właściwości macierzy rozproszenia układów wielowrotnikowych, wprowadzono parametry energetyczne układów antenowych na podstawie wartości i wektorów własnych macierzy zespolonych. Zaproponowane wzmacniacze mocy zawierają kilka bloków wzmacniających oraz specjalne wielokanałowe komutatory fazowe i częstotliwościowe. Szczegółowo przedstawiono struktury i właściwości szerokopasmowych komutatorów fazowych, zapewniających zadane rozkłady faz sygnałów wyjściowych przy wzbudzeniu poszczególnych wejść układu oraz komutatorów częstotliwościowych – multiplekserów, zapewniających zadany rozkład pasm częstotliwości na wyjściach komutatora przy wzbudzeniu poszczególnych wejść układu. Zaproponowano algorytmy syntezy i opracowania optymalnych szerokopasmowych układów dopasowujących do obciążeń zespolonych. Zostało opracowane i opisane własne użytkowe specjalistyczne oprogramowanie do projektowania, modelowania, analizy, symulacji komputerowej oraz optymalizacji zarówno poszczególnych układów i urządzeń, jak i całych szerokopasmowych wielokanałowych wzmacniaczy i kompleksów radiowych. Przedstawiono struktury i wyniki symulacji komputerowej szerokopasmowych wielokanałowych wzmacniaczy mocy do zastosowania w kompleksach nadawczych różnych systemów radiowych.

82
Ebook

Ćwiczenia z przedmiotu wprowadzenie do informatyki. Arytmetyka zmiennoprzecinkowa

Irena Bułatowa

Liczby rzeczywiste przechowywane są w pamięci systemu komputerowego w formatach zmiennoprzecinkowych. W takich formatach liczby są kodowane w postaci wykładniczej, co pozwala w znacznym stopniu rozszerzyć zakres reprezentacji liczb przy zapewnieniu wystarczająco dobrej dokładności ich zapisu. Ze względu na ograniczony rozmiar formatów zmiennoprzecinkowych, bardzo często liczby rzeczywiste oraz wyniki wykonywanych na nich operacji arytmetycznych nie mogą być dokładnie zapamiętane w pamięci komputera, więc są reprezentowane w postaci przybliżonej. W książce omówione zostały podstawy zmiennoprzecinkowej reprezentacji liczb oraz algorytmy wykonywania operacji arytmetycznych na formatach zmiennoprzecinkowych. Szczegółowo wyjaśniono sposób przeliczania liczb rzeczywistych na zapis zmiennoprzecinkowy, przedstawiono standardowe formaty zmiennoprzecinkowe zgodne z powszechnie używanym standardem IEEE 754-2008. Dokładnie opisane zostały reguły wykonywania podstawowych działań arytmetycznych.

83
Ebook

Matematyka w przykładach z budownictwa i architektury

Edwin Koźniewski, Agnieszka Tereszkiewicz

Opracowanie obejmuje tematykę zajęć z matematyki stosowanej, które prowadzone są przez autorów na studiach magisterskich na kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Opracowanie nie stanowi kompletnego wykładu wybranych metod matematycznych, a raczej jest wędrówką po mniej lub bardziej poznanych przez studentów faktach z matematyki dla inżynierów w ramach podstawowego wykładu. Stąd duża liczba odniesień do literatury, gdzie można znaleźć wyczerpujące opracowanie tematu.

84
Ebook

Pozaprodukcyjne funkcje zasobów leśnych

Stanisław Łuniewski, Sławomir Bakier, Mikołaj Jalinik (red.)

W opracowaniu, które zawiera kilkanaście niezależnych rozdziałów przewija się tematyka związana z turystyką i rekreacją wraz z wykorzystaniem zasobów leśnych. Może wydawać się, że na przykład turystyka rowerowa w Kopenhadze jest nie związana z głównym wątkiem, ale jest to kwestia świadomości. Rowery są szczególnie przydatne do uprawiania sylwanoturystyki i pewne rozwiązania można wprost podglądać i wprowadzać na obszarach leśnych. Kąpiele leśne, to także ważny wątek prezentowanej monografii, ponieważ obejmuje rekreacyjne, turystyczne, jak i lecznicze wykorzystanie zasobów leśnych. Monografia powstała głównie w celu zaprezentowania, jak obecnie istotne stają się pozaprodukcyjne funkcje obszarów leśnych. Dotyczy to głównie ochrony klimatu, zasobów wodnych, pochłaniania CO2, ochrony przyrody i człowieka. Należy nadal kształcić leśników żeby mogli realizować oczekiwania społeczne i rozumieli potrzebę takiego prowadzenia gospodarki leśnej, aby można było pogodzić gospodarkę produkcyjną

85
Ebook

Wybrane zagadnienia informatyki technicznej. Modelowanie i optymalizacja

Ireneusz Mrozek (red. naukowy)

Informatyka jest rozległą dziedziną obejmującą zarówno badania teoretyczne, skupiające się w głównej mierze nad algorytmami i ich optymalizacją, jak i rozwiązania praktyczne związane z projektowaniem, implementacją i wdrażaniem systemów obliczeniowych w warstwie sprzętowej i programowej. Niniejsza monografia jest zbiorem pięciu oryginalnych prac naukowych przedstawiających osiągnięcia młodych i dojrzałych naukowców z obszaru informatyki. Poszczególne rozdziały dotyczą zagadnień związanych z eksploracją danych, zbiorów przybliżonych, modelowaniem układów o charakterze dynamicznym, technikami testowania pamięci RAM i projektowaniem układów cyfrowych.

86
Ebook

Metody wielokryterialne w konstrukcji rankingów urban smartness

Sławomira Hajduk

Rankingi miast stają się coraz powszechniejszym elementem promocyjnym współczesnych ośrodków miejskich. Pozwalają one na ocenę poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz ukazują potencjały i bariery rozwoju miasta. Zwiększają również konkurencyjność miast i poprawiają ich wizerunek oraz umożliwiają identyfikację najlepszych miast w Polsce wdrażających rozwiązania smart city. Pozwalają one włodarzom miejskim zrozumieć ich sytuację w porównaniu z innymi miastami i wskazać obszary, w których decydenci powinni się wzmocnić. Instytucje i korporacje przygotowują rankingi miast, aby przyciągnąć mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oraz zwrócić uwagę innych miast na wdrażane przez nich projekty smart. Bycie smart jest wpisane w pozycjonowanie miasta i oznacza jego przewagę konkurencyjną na arenach regionalnej, krajowej, międzynarodowej i globalnej.

87
Ebook

Stropowe płyty trójwarstwowe modelu Hoffa. Zastosowanie, obliczenia statyczne, weryfikacja doświadczalna obliczeń numerycznych

Barbara Sadowska-Buraczewska

Praca dotyczy płyt trójwarstwowych modelu Hoffa w aspekcie zastosowania ich jako samodzielnych płytowych elementów stropowych. Płyty modelu Hoffa skła-dają się z trzech warstw i są symetryczne względem płaszczyzny środkowej. War-stwy zewnętrzne - okładziny - muszą spełniać założenia teorii płyt cienkich izo-tropowych jednorodnych, a warstwa środkowa, czyli rdzeń, jest nieodkształcalna w kierunku pionowym, materiał zaś powinien zapewniać płycie odpowiednie pa-rametry izolacyjności termicznej i akustycznej.

88
Ebook

Podstawy programowania w języku C. Zadania z rozwiązaniami

Anna Łupińska-Dubicka, Marek Tabędzki

Niniejsza publikacja nie stanowi samodzielnego podręcznika do nauki języka C. Pomyślana jest raczej jako pomoc dla osób stawiających pierwsze kroki w nauce programowania. Przeznaczona jest dla studentów pierwszego roku Informatyki oraz Informatyki i ekonometrii. Początki nauki programowania bywają trudne. Nie wystarczy bowiem poznać instrukcje i funkcje języka programowania ani nauczyć się algorytmów. Programowanie nie polega na powtarzaniu znanych rzeczy, ale przede wszystkim na szukaniu rozwiązań. To wymaga wyrobienia w sobie umiejętności odpowiedniego myślenia o problemie. Gdy stawiamy pierwsze kroki, może przydać się pomocna d lon, która nas przez nie poprowadzi. Tym właśnie ma być ta publikacja. Znajdziecie w niej szereg ćwiczeń wraz z rozwiązaniami.