Verleger: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
169
E-book

Gospodarka nieruchomościami 2022 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Aleksandra Łakomiak

Zeszyt powstał jako efekt pracy młodych naukowców z UEW. Autorzy podjęli się trudu opisania problematyki zarządzania specyficznymi podmiotami, których działalność nie mogłaby być prowadzona bez wykorzystania nieruchomości. Są to obiekty, których powstanie, budowa, użytkowanie i likwidacja są uregulowane wieloma aktami prawnymi, nie wyłączając kodeksu cywilnego czy prawa budowlanego. W prezentowanych artykułach poruszono problematykę zarządzania podmiotami dysponującymi nieruchomościami stanowiącymi grunty, budynki trwale z nimi związane lub ich części. Autorzy odnoszą się do pojęcia nieruchomości - uregulowanego w kodeksie cywilnym - i na tym tle uwagę swą skupiają na szczególnych, specyficznych ze względu na przedmiot wykorzystania, cechach obiektów. Wśród omawianych nieruchomości przedmiotem zainteresowania stały się: stadiony, lasy, nieruchomości komercyjne, a pośród nich - centra handlowe, mosty i kopalnie. W artykułach zwrócono również uwagę na problematykę kosztów związanych z nieruchomościami i z ich aspektem podatkowym.

170
E-book

Problemy ekonomiczne współczesnego świata 2021

Adriana Politaj, Małgorzata Gasz

Wstęp 7 Bronisława Staniszewska: Poziom indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej w latach 2014-2019 / The level of the Digital Economy and Society Index (DESI) in Poland and other European Union countries in 2014-2019 9 Maja Płonka, Aleksander Staszkiewicz: Pandemia COVID-19 a sytuacja na rynku pracy w Polsce / The impact of COVID-19 on the labor market in Poland 19 Małgorzata Szymańska: Nierówności płacowe jako jedna z form dyskryminacji kobiet na rynku pracy w Polsce / Wage inequalities as one of the forms of discrimination against women in the labor market in Poland 28 Klaudia Bajor, Patrycja Mitek: Innowacyjność przedsiębiorstw społecznych w Polsce / Innovation in social enterprises in Poland 37 Victoria Ferreira, Nikola Paszkiewicz: NEET na współczesnym rynku pracy w Polsce / NEET in the modern labor market in Poland 49 Marcin Gamalczyk, Dominik Szpila: Technologia na współczesnym rynkiu pracy / Technology in the modern labor market 60 Kinga Bieda: Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w polskich przedsiębiorstwach społecznych / Employment of disabled people in Polish social enterprises 71 Monika Piotrowska: Wpływ COVID-19 na rynek pracy w Polsce / The impact of COVID-19 on the labor market in Poland 84 Edyta Dziubka: Gospodarka cyfrowa w Polsce i na świecie / Digital economy in Poland and in the world 93 Gabriela Ziemianek: Szara strefa rynku pracy / The shadow zone in the labor market 104

171
E-book

Współczesne problemy ekonomii i zarządzania 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Elżbieta Sobczak red.

W sześciu artykułach składających się na prezentowany zeszyt omówiono różne aspekty funkcjonowania gospodarki Polski i Europy. Autorzy tekstów podjęli sie opisania zagadnień, które stanowią: realizacja 9. Celu Zrównoważonego Rozwoju w państwach Unii Europejskiej w latach 2016-2020, innowacyjność państw Unii Europejskiej, wydatki badawczo-rozwojowe w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej w latach 2016-2020, polityka prodemograficzna jako determinanta zrównoważonego rozwoju rynku pracy na przykładzie Polski i Islandii, imigracja zarobkowa jako determinanta zmian na rynku pracy w Polsce, Wiedza jako kluczowy element modelu kompetencyjnego przedsiębiorcy z pokolenia milenialsów

172
E-book

Wybrane aspekty podniesienia efektywności ciężkich i mega-/ultraciężkich miejskich przewozów dystrybucyjnych w warunkach zachodnioeuropejskich

Jarosław Brach

Monografia dotyczy nowoczesnej obsługi logistyczno-transportowej miast przez najcięższe pojazdy samochodowe. Omawiane w książce kwestie nie były dotąd tak szczegółowo omawiane w jednym opracowaniu. Autor połączył rozważania teoretyczne z licznymi przykładami praktycznymi, możliwymi do wprowadzenia także w Polsce, co jest istotne, ponieważ pod względem licznych rozwiązań ukierunkowanych na poprawę życia w środowisku miejskim jako państwo Polska wykazuje pewne zacofanie koncepcyjne i wdrożeniowe w stosunku do rozwiązań stosowanych w zachodniej części kontynentu. W publikacji opisano m. in. takie zagadnienia, jak: przyszłe miasto i jego towarowe potrzeby transportowe, ciężka dystrybucja miejska, rodzaje ciężarówek stosowanych w ciężkiej miejskiej dystrybucji, koncepcje MET/BET i City HCT-HCV, rozwiązania organizacyjne w sferze wdrażania ciężkich pojazdów dystrybucyjnych.

173
E-book

Interwencje antystresowe w organizacji. Modele. Zarządzanie. Efektywność

Dorota Molek-Winiarska

Niniejsza książka poświęcona jest zagadnieniu stresu w pracy, a w szczególności interwencjom antystresowym, zdefiniowanym jako zorganizowane działania, których celem jest niwelowanie negatywnych skutków stresu i polepszanie dobrostanu pracowników, a także poprawa wyników ekonomicznych organizacji poprzez redukowanie kosztów związanych ze stresem w pracy. W opracowaniu zastosowano podejście interdyscyplinarne łączące wiedzę z różnych dyscyplin naukowych, takich, jak: zarządzanie, psychologia, ekonomia i nauki o zdrowiu. Główny jednak nacisk położono na analizę procesu zarządzania interwencjami antystresowymi w organizacjach. Wskazano również na czynniki warunkujące skuteczność i efektywność implementacji owych interwencji, ukazując tym samym wymiar ekonomiczny zagadnienia stresu.

174
E-book

Mentor i nauczyciel. Profesor Ber Haus we wspomnieniach uczniów

Jan Lichtarski, Jan Skalik

Ta okolicznościowa książka powstała w setną rocznicę urodzin oraz dziesiątą rocznicę śmierci Profesora Bera Hausa. Autorzy wspomnień pragnęli przywołać pamięć o człowieku wielkiego formatu zwłaszcza wśród tych, którzy go znali i z nim współpracowali oraz korzystali z jego naukowej i życiowej mądrości. Profesor wniósł bowiem ogromny wkład w rozwój polskiej szkoły zarządzania, rozwój nauki i kształcenie studentów.

175
E-book

New Trends in Business Management 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Joanna Radomska, Anna Witek-Crabb red.

Zeszyt zawiera dziewięć artykułów przygotowanych w języku angielskim, dotyczących aktualnych trendów w zarządzaniu. W prezentowanych opracowaniach szczegółowo opisano m.in. następujące zagadnienia: Motivation Systems Evolution and Their Impact on Employee Satisfaction in a Modern Workplace on the Example of IT Industry; Efficient Communication in Distributed Collaboration: A Study of Remote Work Environments; A Critical Analysis of Corporate Governance: The Case of BlackRock; Leadership Styles Identification - Case of the Company from an Industrial Installations Sector; Business Model Innovation Process on the Example of an IT Company

176
E-book

Zarządzanie kapitałem ludzkim w organizacjach zróżnicowanych kulturowo

Łukasz Haromszeki

Rozważania zawarte w monografii potwierdzają, jak trudne i wymagające, ale zarazem pełne możliwości i inspirujące jest zarządzanie kapitałem ludzkim w organizacjach zróżnicowanych kulturowo. Choć termin ten nie pojawia się expressis verbis w tytułach, to odwołania do niego stanowią istotę każdego omawianego aspektu we wszystkich rozdziałach. Czym jest bowiem na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie wiedzą w organizacjach międzynarodowych, postawy menedżerów w zespołach zróżnicowanych kulturowo i ich świadomość różnorodności, społeczna odpowiedzialność biznesu i psychologiczna mobilność pracowników, jak nie inwestycją w ludzi – pracowników różnych obszarów organizacji i menedżerów różnych szczebli.