Publisher: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
169
Ebook

Nurt normalizacyjny w zarządzaniu jakością

Piotr Rogala

Monografia dotyczy nurtu normalizacyjnego w zarządzaniu jakością. Przez to pojęcie rozumie się zestaw powiązanych ze sobą, ale dających się wyodrębnić zagadnień opisanych w normach (np. definicji, metod, zasad, wytycznych). Celem opracowania jest konceptualizacja tego nurtu oraz ocena jego statusu w ramach zarządzania jakością. W rozważaniach uwzględniona została zarówno perspektywa holistyczna, gdyż rozważaniami objęte są trzy normy tworzące serię ISO 9000 (tj. ISO 9000, ISO 9001 oraz ISO 9004), jak i perspektywa retrospektywna, ponieważ uwzględniono w niej zarówno aktualne, jak i wszystkie wcześniejsze wersje norm tych standardów. Ocenę znaczenia, jakości opracowania oraz użyteczności nurtu normalizacyjnego w zarządzaniu jakością przeprowadzono na podstawie opinii wyrażonych przez 73 ekspertów pochodzących z 17 różnych państw.

170
Ebook

Spory wokół pojęcia efektywności gospodarowania i pojęć pochodnych we współczesnej literaturze i praktyce gospodarczej

Agnieszka Becla, Stanisław Czaja, Jerzy Tutaj

W monografii skupiono się na problemie identyfikacji sporów towarzyszących definiowaniu i rozumieniu efektywności ekonomicznej oraz pojęciom pochodnym we współczesnej literaturze czy praktyce gospodarczej. Celem pracy jest przegląd głównych zagadnień spornych dotyczących efektywności ekonomicznej i pojęć pochodnych, które mogłyby być punktem wyjścia do zaprojektowania odpowiedniego podejścia do obliczania użytecznego ujęcia tych kategorii na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

171
Ebook

Zarządzanie produktem w łańcuchu dostaw w dobie transformacji cyfrowej

Natalia Szozda

Monografia nie tylko przedstawia jedno z wielu podejść do zarządzania produktem w łańcuchu dostaw, eksponujące kluczowe aspekty związane z tą tematyką, ale także osadza ją w kontekście zmieniającego się otoczenia i warunków funkcjonowania łańcuchów dostaw - mianowicie transformacji cyfrowej oraz tworzenia więzi międzyorganizacyjnych w wymiarach strukturalnym i relacyjnym. W książce omówiono podstawy teoretyczne rozwoju koncepcji łańcucha dostaw, podjęto próbę zdefiniowania modelu cyfrowego łańcucha dostaw, a także opisano uwarunkowania rozwoju koncepcji zarządzania produktem w dobie transformacji cyfrowej łańcucha dostaw. Na podstawie zaprezentowanego studium przypadku oraz rezultatów ilościowego badania empirycznego w triadach autorka podała rekomendacje oraz zidentyfikowała przyszłe kierunki rozwoju dotyczące procesu zarządzania produktem w łańcuchu dostaw w dobie transformacji cyfrowej. Monografia jest skierowana do pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni wyższych, studentów, menedżerów produktów oraz zarządzających łańcuchami dostaw.

172
Ebook

Finanse 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Dominika Hadro, Paweł Prędkiewicz

W zeszycie znajduje się sześć artykułów eksplorujących aktualne zagadnienia związane z różnymi obszarami finansów. Wspólną cechą prezentowanych opracowań są badania empiryczne. W tekstach omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: ekonomiczne i społeczne czynniki dzietności; inwestycje alternatywne na przykładzie samochodów zabytkowych; analiza kosztu kapitału własnego w polskim sektorze bankowym w okresie pandemii COVID-19; koszt kapitału własnego spółek rodzinnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; ocena sytuacji mieszkaniowej w Polsce i w wybranych krajach europejskich; wpływ pierwszej oferty publicznej na dalsze losy przedsiębiorstwa

173
Ebook

Przestrzeń i regiony w nowoczesnej gospodarce. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Stanisławowi Korenikowi

Dorota Rynio, Alicja Zakrzewska-Półtorak red.

W monografii dokonano przeglądu warstwy teoretycznej oraz badań empirycznych w zróżnicowanych wymiarach czasu, dotyczących zmian w analizie przestrzeni, regionów i jednostek lokalnych. Książkę podzielono na trzy bloki tematyczne, które stanowią: I. Przestrzeń i miasta we współczesnych uwarunkowaniach; II. Samorząd terytorialny i obszary funkcjonalne; III. Zrównoważony rozwój i jego wymiary. Rozważania zawarte w publikacji zobrazowano wieloma przykładami - zarówno z Polski, jak i zagranicznymi, co wskazuje nie tylko na walory teoretyczne opracowania, lecz także na jego wartość empiryczną. Zakres analiz przedstawionych w monografii wynika z głównych trendów społeczno-gospodarczych w nowoczesnej gospodarce regionalnej. Zakres ten dobrze ilustruje zainteresowania i specjalizacje badawcze prof. dr. hab. Stanisława Korenika. Publikacja jest wyrazem szacunku i docenienia aktywności badawczej Profesora obchodzącego jubileusz 35-lecia pracy naukowej.

174
Ebook

Społeczeństwo, gospodarka i przestrzeń w globalnych uwarunkowaniach[DEBIUTY STUDENCKIE]

Alicja Zakrzewska-Półtorak (red.)

Publikacja zawiera osiem prac przygotowanych przez studentki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Opracowania obejmują badania prowadzone w różnych skalach: od lokalnej do międzynarodowej. Wspólny mianownik prezentowanych artykułów stanowią oddziaływanie uwarunkowań globalnych na funkcjonowanie i zagospodarowanie miast, warunki życia społeczności miejskich oraz kierunki zmian w sektorze mieszkaniowym. Oddziaływanie to dotyczy w szczególności zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, jakości życia oraz edukacji w formule 4.0. Są to tematy niezwykle ważne i aktualne z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych społeczności i gospodarek narażonych na wiele zagrożeń o charakterze i oddziaływaniu globalnym, skutkujących zmianami w skali lokalnej

175
Ebook

Pokolenia w społeczeństwach postkapitalistycznych

Wiesław Wątroba

Monografia prezentuje krytyczne ujęcie tradycyjnej koncepcji pokoleń, która przyjmuje dwudziestoletnią cezurę czasową pojawiania się nowego pokolenia. Za paradygmat analizy pokoleń rezydujących w obrębie społeczeństw kapitalistycznych przyjęto koncepcję pokolenia Karla Mannheima, uznającą wspólną interpretację przeżywanych zdarzeń historycznych za element kształtujący pamięć historyczną jednostek będących w podobnym wieku. Opierając się na tzw. nowej socjologii pokoleń, wskazującej na fale generacyjne pojawiające się w około dziesięcioletnich przedziałach czasowych, zaprezentowano portrety socjologiczne takich pokoleń, jak: Najwspanialsze Pokolenie, Ciche Pokolenie, Pokolenie Złotych Boomersów, Pokolenie Jones, Pokolenie X, Pokolenie Echo Boomersów i Pokolenie Internetu.

176
Ebook

The Eclipse of Value-Free Economics. The concept of multiple self versus homo economicus

Aleksander Ostapiuk

The books’ goal is to answer the question: Do the weaknesses of value-free economics imply the need for a paradigm shift? The author synthesizes criticisms from different perspectives (descriptive and methodological). Special attention is paid to choices over time, because in this area value-free economics has the most problems. In that context, the enriched concept of multiple self is proposed and investigated. However, it is not enough to present the criticisms towards value-free economics. For scientists, a bad paradigm is better than no paradigm. Therefore, the author considers whether value-based economics with normative approaches such as economics of happiness, capability approach, libertarian paternalism, and the concept of multiple self can be the alternative paradigm for value-free economics. This book is essential reading to everyone interested in the current state of economics as a discipline.