Publisher: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
193
Ebook

Proces rehabilitacji kompleksowej w Polsce - aspekty psychologiczne, społeczno-ekonomiczne i organizacyjne

Ewa Szostak, Alina Czapiga, Małgorzata Paprocka-Borowicz

Monografia jest próbą zaakcentowania potrzeby zmiany podejścia do osób z niepełnosprawnościami. Zaprezentowane ujęcie jest wieloaspektowe i interdyscyplinarne – łączy wiedzę z psychologii, medycyny i ekonomii. Celem autorek było poruszenie problematyki rehabilitacji kompleksowej, wskazanie na obszerność i wagę wszystkich jej komponentów oraz podkreślenie, że systemowe podejście do procesu rehabilitacji kompleksowej osób z niepełnosprawnościami powoduje wzrost udziału tych osób w aktywnym życiu społecznym i zawodowym. Publikacja skierowana jest do wszystkich osób wspierających proces rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, a także do instytucji i ludzi kształtujących system rehabilitacji, mogących aktywnie reagować na zmieniające się uwarunkowania rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej.

194
Ebook

Regionalne systemy finansowe gospodarki - podejście instytucjonalne. Wyzwania dla rozwoju systemu pośrednictwa finansowego w Polsce

Dorota Korenik, Marek Ignor

Monografia składa się z czterech rozdziałów. Stanowi ona studium polskiego systemu finansowego gospodarki w kontekście jego służebnej roli we wspieraniu rozwoju gospodarek regionalnych. Autorzy opracowania odpowiadają na pytania o to, w jaki sposób i dlaczego zmieniały się regionalne systemy finansowe gospodarki w Polsce; jakie były drogi (sposoby) ich doskonalenia w kierunku zapewnienia lepszej odpowiedzi sektora finansowego na potrzeby gospodarki w regionie (województwie); jakie są kierunki i perspektywy ich przyszłego rozwoju. W książce przedstawiono i rozpoznano: regionalny rynkowy system finansowy jako złożoną kategorię ekonomiczno-finansową; sektor instytucji kredytowych w regionalnych systemach finansowych wraz z różnymi ścieżkami jego rozwoju; sektor publicznych pośredników finansowych jako rezultat ingerencji jednostek samorządu terytorialnego w system finansowy gospodarki. Dokonano również oceny i określono perspektywy rozwoju regionalnych instytucji finansowych przez pryzmat ich dualnej roli: instrumentu interwencji publicznej prowadzonej przez władze regionalne i podmiotów rynkowego systemu finansowego w Polsce. W opracowaniu szczegółowo omówiono m.in. następujące zagadnienia: instytucje bankowe w Polsce i ich rola w tworzeniu regionalnego systemu finansowego do 1952 roku, zinstytucjonalizowana ingerencja samorządu terytorialnego w regionalne systemy finansowe - sektor publicznych pośredników finansowych; ocena pośrednictwa finansowego prowadzonego przez regionalne fundusze rozwoju w Polsce

195
Ebook

Zmiany na rynku pracy w układzie przestrzennym w okresie 2014-2022

Ewa Kraska, Łukasz Mach, Wojciech Pietrowski, Arkadiusz Żabiński

Zmiany na rynku pracy są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, wpływają na wzrost gospodarczy i na rozwój społeczno-gospodarczy regionów. Niniejsza publikacja stanowi próbę ujęcia najważniejszych aspektów rynku pracy: finansowania, polityki i migracji zarobkowych ludności. Głównym celem monografii jest zaprezentowanie zmian na rynku pracy w Polsce w układzie przestrzennym z punktu widzenia krajowej i europejskiej polityki rynku pracy. W rozdziale pierwszym przedmiotem badań były środki z Funduszu Pracy. W rozdziale drugim zastosowano wielowymiarową technikę eksploatacji danych do identyfikacji aktywności ekonomicznej ludności w polskich miastach wojewódzkich. W rozdziale trzecim przedstawiono uwarunkowania aktywności zawodowej kobiet, realizacje zasady równości płci w polskich aktach prawnych dotyczących rynku pracy. W rozdziale czwartym zaprezentowano znaczenie inwestycji zagranicznych w odniesieniu do migracji wewnętrznych oparte na badaniu zależności między saldem migracji wewnętrznych a wartością bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

196
Ebook

Spory wokół pojęcia efektywności gospodarowania i pojęć pochodnych we współczesnej literaturze i praktyce gospodarczej

Agnieszka Becla, Stanisław Czaja, Jerzy Tutaj

W monografii skupiono się na problemie identyfikacji sporów towarzyszących definiowaniu i rozumieniu efektywności ekonomicznej oraz pojęciom pochodnym we współczesnej literaturze czy praktyce gospodarczej. Celem pracy jest przegląd głównych zagadnień spornych dotyczących efektywności ekonomicznej i pojęć pochodnych, które mogłyby być punktem wyjścia do zaprojektowania odpowiedniego podejścia do obliczania użytecznego ujęcia tych kategorii na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

197
Ebook

Metody ilościowe w ekonomii i biznesie - narzędzia i zastosowania

Marek Nowiński

Monografia porusza wiele zagadnień z zakresu statystyki, ekonometrii i badań operacyjnych. Łączy je wspólna tematyka – możliwości wspomagania procesów decyzyjnych występujących w otaczającej nas rzeczywistości gospodarczej. Dotyczą one np. zaawansowanej analizy danych społeczno-ekonomicznych, w tym także nieliniowej analizy rekurencyjnej, w podejmowaniu decyzji społecznych i biznesowych w warunkach naszego kraju, a także całej Unii Europejskiej. Autorzy w swoich opracowaniach przedstawiają praktyczne wskazówki dotyczące modelowania ekonometrycznego procesów gospodarczych oraz konkretne narzędzia ilościowe wspomagające procesy planowania produkcji w ramach wspólnego łańcucha dostaw. Proponują także procesy decyzyjne, bardzo często wymagające zastosowania zaawansowanych narzędzi ilościowych.

198
Ebook

Wybrane aspekty współpracy organizacyjnej

Dorota Kanafa-Chmielewska

Książka będzie stanowić interesującą lekturę dla wszystkich, którzy cenią rynkowe współdziałanie i chcieliby dowiedzieć się o nim więcej. Autorzy publikacji w pięciu rozdziałach (cztery przedstawiają badania własne autorów) rozważają różne aspekty współpracy organizacyjnej. Trzy pierwsze rozdziały dotyczą czynników współpracy wewnątrzorganizacyjnej. Czwarty ma charakter teoretyczny i traktuje o kompetencjach pracowniczych w organizacji. Rozdział piąty odnosi się do współpracy międzyorganizacyjnej.

199
Ebook

Accounting and Business in a Sustainable post-Covid World: New Perspectives and Challenges

Joanna Dyczkowska

Książka zwraca uwagę na wyzwania i perspektywy w obszarze rachunkowości i biznesu w kontekście zrównoważonego rozwoju w erze postpandemicznej. Zaprezentowano w niej długofalowe spojrzenie na efekty globalnego kryzysu zdrowotnego. Wskazano, że pandemia Covid-19 może być postrzegana jako istotny czynnik napędzający zmiany organizacyjne, gospodarcze i społeczne. Publikacja może zainteresować badaczy rachunkowości i zarządzania, doktorantów i studentów studiów społeczno-ekonomicznych, a także praktyków gospodarczych.

200
Ebook

Człowiek w środowisku pracy. Przyszłość jest teraz

red.Barbara Chomątowska, Iwona Janiak-Rejno, Alicja Smolbik-Jęczmień, Agnieszka Żarczyńska-Dobiesz

Monografia ma na celu przedstawienie kompleksowego obrazu funkcjonowania człowieka w zmieniającym się środowisku pracy, ukazując nie tylko najnowsze trendy, ale także wyzwania, możliwości oraz zagrożenia zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości, która - zgodnie z tytułem - jest już teraz. Przyszłość, której jesteśmy częścią, wymaga od nas refleksji i gotowości na zmiany, które kształtują środowisko pracy. Książka została opracowana przez pracowników oraz współpracowników Katedry Zarządzania Produkcją i Pracą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Powstała na podstawie szerokiej analizy krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu, wyników zrealizowanych prac projektowych i badawczych oraz z wykorzystaniem bogatego doświadczenia zdobytego dzięki wieloletniej współpracy z praktyką biznesową. Publikacja jest skierowana zarówno do kadry zarządzającej środowiskiem pracy (menedżerów, liderów zespołów, specjalistów HR itd.), jak i studentów wszystkich poziomów studiów na kierunku zarządzanie (i nie tylko), którzy dopiero przygotowują się do pełnienia funkcji menedżerskich w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy.