Видавець: Wydawnictwo Biblos
Wydawnictwo Biblos zostało powołane do życia pod koniec 1990 roku przez biskupa Józefa Życińskiego. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów wydawnictwa Biblos jest ks. prof. Michał Heller, laureat Nagrody Templetona, przyznawanej za szczególne osiągnięcia w pokonywaniu barier między nauką a religią. To tutaj ukazała się jego programowa publikacja Nowa fizyka i nowa teologia. Wydawnictwo współpracowało z Ośrodkiem Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, drukując zarówno kolejne rozprawy skupionych wokół niego uczonych (Jerzego Dadaczyńskiego, Zbigniewa Liany, Janusza Mączki, Teresy Obolewitch, Tadeusza Sierotowicza, Stanisława Wszołka), jak i renomowany periodyk „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce”. Ze szczególną siłą wydawnictwo angażuje się w pogłębianie znajomości Biblii wśród swoich czytelników. Oferta w tej dziedzinie jest nadzwyczaj bogata: od publikacji o charakterze akademickim (seria „Scripturae Lumen. Biblia i jej oddziaływanie”), przez tradycyjne komentarze biblijne („W kręgu słowa”, „Duszpasterski komentarz do Nowego Testamentu”, „Podręczny komentarz biblijny”) po wysmakowane estetycznie, bogato ilustrowane eseje (m.in. „Tobie mówię, wstań!”. Cuda Jezusa w ewangeliach, „Pan rzeczywiście zmartwychwstał!”. Nowotestamentalne orędzie o zmartwychwstaniu Pana, z komentarzem teologiczno-biblijnym ks. Antoniego Paciorka i z komentarzem ikonograficznym Anety Kramiszewskiej).
25
Eлектронна книга

Kazania związane z rokiem liturgicznym

Abp Jerzy Ablewicz, red. ks. Adam Kokoszka

Ze słowa Biskupa Tarnowskiego Arcybiskup Jerzy Ablewicz był znany z tego, iż bardzo obficie zastawiał stół słowa Bożego, by z niego karmić wiernych i stale oświecać blaskiem Bożej mądrości ich codzienne życie. Jego Kazania związane z rokiem liturgicznym, a zwłaszcza z największymi wydarzeniami zbawczymi, pomagały wiernym coraz lepiej i głębiej przeżywać historię zbawienia jako własną drogę ku pełni szczęścia w niebie. Skoro zaś kazania arcybiskupa Ablewicza tak mocno wpłynęły na formację zarówno tarnowskich kapłanów, jak diecezjan, to z pewnością ich lektura i medytacja nad nimi w aktualnym kontekście naszego życia religijnego również przyniesie duży pożytek duchowy.

26
Eлектронна книга

Oto czynie wszystko nowe! Rozważania nad męką naszego Pana, Jezusa Chrystusa

ks. Jakub Piekielny

Kazania pasyjne, ks. Piekielny Wielki Post to czas szczególnego zwrócenia się do Boga, także poprzez tradycyjne nabożeństwa, jakimi są między innymi gorzkie żale. Kazania pasyjne zawarte w tomie "Oto czynię wszystko nowe!" będą doskonałą pomocą do głoszenia potrzeby nawrócenia i zbudowania głębokiej relacji z Jezusem - Panem i Zbawicielem.

27
Eлектронна книга

Miasto rewitalizacja

Abp Grzegorz Ryś, Tomáš Halík, Grzegorz Strzelczyk, Kaja Kaźmierska, ...

Dobrze, że ukazuje się obecna publikacja. Jej potrzebę podkreślali już w dniach Kongresu jego uczestnicy - wszyscy mieliśmy świadomość, że i na poziomie refleksji pastoralnej, i w doświadczeniu żyjącego Kościoła - dzieje się coś naprawdę ważnego i Bożego! Mam nadzieję, że ponowna lektura i odświeżenie tamtej refleksji zaowocuje w nas "nowym zapałem", "nowymi metodami" i "nowymi środkami wyrazu", a przede wszystkim odnowioną miłością do ludzi, którzy tworzą nasze miasta i którzy - każdy z osobna i razem we wspólnocie - czynią je ukochanym miejscem przebywania Boga. abp Grzegorz Ryś

28
Eлектронна книга

Mąż boleści oswojony z cierpieniem

red. Piotr Sarlej

Drogi krzyżowe dla mężczyzn, red. P. Sarlej Zamieszczone w tym zbiorze rozważania drogi krzyżowej są zaproszeniem do wejścia w świat Boga, który wbrew logice tego świata potrafi przemienić drogę życia naznaczonego rozmaitymi trudnościami, twardym zmaganiem się z codziennością i lękiem o przyszłość, w drogę chwały i ostatecznego zwycięstwa. Oto Król nad królami staje się pokornym Sługą z pieśni Izajasza, niejako oswaja się z ludzkim cierpieniem, będącym trwałą przypadłością człowieczego losu, i bierze na swoje barki ciężar odpowiedzialności za tych, których kocha. Trudno o lepszy wzór do naśladowania dla współczesnego mężczyzny, nieraz niestety pogrążonego w kryzysie własnej tożsamości, który tak samo jednak musi codziennie brać na swoje ramiona krzyż odpowiedzialności za swoich najbliższych.

29
Eлектронна книга

Modlitwa w tradycji Kościoła

Ks. Piotr Łabuda

Wszystko może być modlitwą, ale pod warunkiem: że to nie jest usprawiedliwienie tego, iż ja w ogóle nie znajduję czasu, aby oddawać chwałę Bogu na modlitwie w sensie ścisłym. Bo prawdopodobnie, gdy ktoś nie będzie miał takich stałych punktów w ciągu dnia czy tygodnia na modlitwę, wtedy ta modlitwa będzie byle jaka. Można się modlić pracując, można się modlić w innych sytuacjach, natomiast to nie może być usprawiedliwienie, że nie mamy czasu na modlitwę w wyciszeniu. Jeśli człowiek żyje Ewangelią, to wszystko, co czyni, jest ewangeliczne" (z rozmowy z ks. bpem Leszkiem Leszkiewiczem)

30
Eлектронна книга

Testament Jezusa. Kazania Pasyjne

Ks. Daniel Syjud Ks. Bartłomiej Wilkosz

Kazania pasyjne Testament Jezusa to cykl składający się z ośmiu kazań wprowadzających słuchaczy w mękę i śmierć Zbawiciela. Autorzy zbioru, ks. Daniel Syjud i ks. Bartłomiej Wilkosz, rozważając ostatnie słowa wypowiedziane przez Pana z wysokości krzyża, starają się tak poprowadzić odbiorcę, by mógł on lepiej przyjrzeć się dokonywanym przez siebie wyborom i podejmowanym decyzjom oraz skonfrontować je z odwiecznym Bożym zamysłem - z Jego planem zbawienia człowieka, w którym każdy ma przewidziane dla siebie miejsce. Ostatnie dwa kazania stanowią propozycję rozważań na Wielki Piątek.

31
Eлектронна книга

UCZESTNICZĘ WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA. Materiały homiletyczne na rok liturgiczny 2023/2024. Wielki Post - Triduum Paschalne - okres wielkanocny. Cykl B. CZĘŚĆ 2

ks. Michał Dąbrówka (red.)

Nie będzie odnowy życia i misji wspólnoty Kościoła i nie będzie rozwoju jego synodalności i bez czynnego zaangażowania wszystkich: pasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Przewodnie hasło: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" wzywa każdego do uznania i zgłębienia prawdy, że przynależność do wspólnoty Kościoła oznacza dar udziału w Boskim życiu i obdarowaniu - z czego wyrasta równa godność i podmiotowość wszystkich członków - a równocześnie rodzi i oznacza odpowiedzialność za rozwój wspólnoty i powinność aktywnego uczestnictwa w jej życiu i misji.

32
Eлектронна книга

Uczestniczę we wspólnocie Kościoła. Materiały homiletyczne na rok liturgiczny 2023/2024 Uroczystość Trójcy przenajświętszej - XXI niedziela zwykła Cykl B część 3

red. Ks. Michał Dąbrówka

Nie będzie odnowy życia i misji wspólnoty Kościoła i nie będzie rozwoju jego synodalności i bez czynnego zaangażowania wszystkich: pasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Przewodnie hasło: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" wzywa każdego do uznania i zgłębienia prawdy, że przynależność do wspólnoty Kościoła oznacza dar udziału w Boskim życiu i obdarowaniu - z czego wyrasta równa godność i podmiotowość wszystkich członków - a równocześnie rodzi i oznacza odpowiedzialność za rozwój wspólnoty i powinność aktywnego uczestnictwa w jej życiu i misji.