Ebooks
18793
Ebook

Kompleksowy poradnik dla podmiotów pozyskujących energię z odpadów

Anna Sydor

Odpady, z których można efektywnie pozyskiwać energię, to m.in. biomasa oraz RDF, czyli paliwo alternatywne najczęściej powstające w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Podmioty działające w obszarze pozyskiwania energii z odpadów muszą przestrzegać ściśle określonych przepisów. O obowiązujących w tym zakresie przepisach, obowiązkach przedsiębiorców, a także grożących im karach, przeczytasz w tym e-booku.

18794
Ebook

Kompletny przewodnik po DAX. Analiza biznesowa przy użyciu Microsoft Excel, SQL Server Analysis Services i Power BI

Alberto Ferrari, Marco Russo

Kompletny przewodnik po DAX to najbardziej wyczerpujący i autorytatywny podręcznik języka Microsoft DAX w zastosowaniach BI i analityce. Podczas gdy inne książki omawiają tylko podstawy, ten przewodnik zapewnia wiedzę na poziomie eksperckim potrzebnych średnio i wysoko zaawansowanym użytkownikom Excela i profesjonalistom BI, od podstaw po innowacyjne techniki wysokiej wydajności. Dwaj czołowi konsultanci i wykładowcy Microsoft BI przedstawiają język DAX poprzez realistyczne i przydatne przykłady, prezentujące typowe obliczenia pozwalające użytkownikom od razu uzyskiwać wyniki. Alberto Ferrari i Marco Russo rozjaśniają złożone zagadnienia pokazując czytelnikom, co się dzieje pod maską silnika DAX, gdy wykonywane są wyrażenia. Ferrari i Russo starannie przechodzą przez typowe scenariusze, w których działanie DAX może być trudne do zrozumienia; pokazują, jak optymalizować modele danych, aby wyrażenia DAX były szybko wykonywane; demonstrują, jak pisać szybki i odporny kod DAX; wyjaśniają, jak usuwać wąskie gardła z istniejącego kodu. Pokazują działanie DAX zarówno w środowisku SQL Server, jak i Microsoft Excel, ułatwiając pracę bez względu na to, którą platformę Microsoft BI preferuje czytelnik.

18795
Ebook

Kompletny przewodnik po DAX, wyd. 2 rozszerzone. Analiza biznesowa przy użyciu Microsoft Power BI, SQL Server Analysis Services i Excel

Alberto Ferrari, Marco Russo

WYDANIE DRUGIE uzupełnione i rozszerzone Najbardziej wyczerpujący przewodnik po języku DAX, obecnie rozszerzony i uzupełniony o najnowsze funkcje i nowoczesne zalecane praktyki, prezentujący opracowany w firmie Microsoft język na potrzeby analiz biznesowych i modelowania danych. Czołowi eksperci w dziedzinie Microsoft BI pomagają opanować wszystkie elementy systemu, od funkcji tablicowych po zaawansowany kod i optymalizację modelu. Dowiedz, co naprawdę dzieje się przy wykonywaniu poleceń DAX i jak użyć tej wiedzy do pisania szybkiego i niezawodnego kodu. Wydanie to skupia się na przykładach, które można budować i uruchamiać przy użyciu bezpłatnego narzędzia Power BI Desktop i pomaga wydobyć najwięcej korzyści ze składni zmiennych (VAR) w Power BI, Excelu lub Analysis Services. Pragniesz wykorzystać wszystkie możliwości języka ? To książka, której potrzebujesz. Wykonuj skuteczną analizę danych w programach Power BI, SQL Server i Excel Poznaj podstawowe koncepcje DAX, w tym kolumny obliczane, miary i obsługę błędów Wydajnie korzystaj z zaawansowanych funkcji tablicowych Opanuj istotę kontekstów wykonania oraz funkcje ­CALCULATE i CALCULATETABLE Wykonuj obliczenia czasowe i oparte na niestandardowych hierarchiach Korzystaj z grup obliczeń i elementów obliczanych Używaj składni zmiennych do tworzenia bardziej czytelnego, zrozumiałego kodu Wyrażaj różnorodne nietypowe relacje, w tym relacje wiele-do-wielu i filtry dwukierunkowe Opanuj zaawansowane techniki optymalizacyjne, aby zwiększyć wydajność agregacji Optymalizuj modele danych Mierz wydajność zapytań przy użyciu DAX Studio i dowiedz się, jak optymalizować kod DAX O tej książce Dla zaawansowanych użytkowników programu Excel oraz anlityków BI używających SQL Server Analysis Services lub Power BI O autorach Marco Russo i Alberto Ferrari są współzałożycielami strony sqlbi.com, w której regularnie publikują artykuły na temat Microsoft PowerPivot, DAX, Power BI oraz SQL Server Analysis Services. Występują też na głównych międzynarodowych konferencjach, takich jak TechEd, Ignite, PASS Summit czy SQLBits. Obydwaj wykładają teorię analizy biznesowej (BI) oraz technologie Microsoft BI począwszy od roku 1999. Książki ich autorstwa obejmują Excel 2013: Budowanie modeli danych przy użyciu PowerPivot, Analyzing Data with Power BI and Power Pivot for Excel oraz Introducing Microsoft Power BI.

18796
Ebook

Kompost

Julia Fiedorczuk

Julia Fiedorczuk Tlen część pierwsza: O2 Kompost J.C. Te maleństwa, które jedzą ciała liści na podłodze lasu. Rozcieram w palcach zimną grudkę ziemi, proch wypełnia poziomice egzotycznej mapy. W moich tętnicach koncert obcej muzyki, szum krwi i życia, które mnie chwilowo gości jak rzeka przypadkowy liść: wyboista podróż w dół błys... Julia Fiedorczuk ur. 23 lutego 1975 Najważniejsze dzieła: Listopad nad Narwią (2000), Bio (2004), Planeta rzeczy zagubionych (2006), Tlen (2009), tuż-tuż (2012) , Biała Ofelia (2013), Nieważkość (2015), Psalmy (2018) Poetka, wykładowczyni akademicka, badaczka literatury amerykańskiej. Prozaiczka, autorka opowiadań oraz powieści Biała Ofelia (2013) i Nieważkość (2015, nominowana do Nagrody Literackiej Nike). Jako tłumaczka przełożyła m.in. zbiór esejów Johna Ashberyego Inne tradycje oraz teksty amerykańskiej poetki, muzyczki i performerki Laurie Anderson. Główna propagatorka i reprezentantka ekopoezji na gruncie polskim. Autorka esejów o ekopoetyce, które ukazały się w zbiorze Cyborg w ogrodzie (2015). Wraz z Gerardo Beltránem, zamieszkałym w Polsce meksykańskim poetą i tłumaczem, wydała też programową książkę zatytułowaną Ekopoetyka. W poetyckiej praktyce Julii Fiedorczuk ekopoetyka oznacza przede wszystkim odmowę stawiania człowieka na pierwszym miejscu, zwrot w stronę przyrody znajduje zaś niekiedy swoje dopełnienie w odwołaniach do języka nauki. W 2018 roku została laureatką Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki Psalmy. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

18797
Ebook

Kompozycja

Józef Czechowicz

Józef Czechowicz nuta człowiecza kompozycja O gniadym zaranku świerk w ptaszęcym wianku pod zielenią grube niedźwiedzie krystka nuci na hałdach radość tupie po ganku szosą ja sam nie wiem co jedzie na to srebrnie płowo z malinowym błyskiem promieniują płytkich wód pasma wypadł bożyc z byliny a tratuje po wszystkim w smugach jasny pod słońce hasa n... Józef Czechowicz Ur. 15 marca 1903 r. w Lublinie Zm. 9 września 1939 r. w Lublinie Najważniejsze dzieła: ballada z tamtej strony, żal, nic więcej, nuta człowiecza, tomy wierszy: Kamień (1927), Dzień jak co dzień (1930), Ballada z tamtej strony (1932), W błyskawicy (1934), Nic więcej (1936), Nuta człowiecza (1939). Polski poeta dwudziestolecia międzywojennego, w latach trzydziestych związany z grupą literacką Kwadryga, przedstawiciel tzw. drugiej Awangardy, której twórczość cechował katastrofizm. Jako ochotnik jeszcze przed zdaniem matury wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Z wykształcenia, zamiłowania i zawodu nauczyciel (ukończył też studia w zakresie pedagogiki specjalnej). Redaktor m. in. czasopism dla dzieci "Płomyk" i "Płomyczek". Współpracował z wieloma pismami: "Reflektorem" (tu debiutował jako poeta w 1923 r.), Zet, Głosem Nauczycielskim, Pionem i Kameną, w Polskim Radiu pracował w dziale literackim, pisał słuchowiska radiowe. Zginął tuż po wybuchu II wojny światowej, podczas bombardowania. Charakterystyczną cechą wierszy Czechowicza jest niestosowanie wielkich liter i znaków interpunkcyjnych, co decyduje o poetyckiej wieloznaczności tekstów. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

18798
Ebook

Kompozycja dzieła architektury. Composition of a work of architecture

Andrzej Basista

W swojej książce autor analizuje kompozycję dzieł architektury, które poznał i fotografował w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i na Bliskim Wschodzie. Dopatruje się zasad w przykładach historycznych i współczesnych, standardowych i osobliwych, wybitnych i powszednich. ANDRZEJ BASISTA – architekt, emerytowany profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Politechniki w Białymstoku.

18799
Ebook

Kompozycja obrazu fotograficznego

Tomasz J. Gałązka

Opanuj sztukę mistrzowskiej kompozycji - twórz zachwycające, artystyczne fotografie! Jak świadomie dobierać i układać elementy w kadrze, aby tworzyć przyciągające uwagę obrazy? Jak efektownie grać symetrią, perspektywą, tłem, kształtem i kolorem? Jak komponować obrazy w makrofotografii, zdjęcia ludzi, krajobrazów czy architektury? Podobnie jak harmonijne ułożenie dźwięków tworzy poruszającą zmysły muzykę, tak umiejętne dobranie poszczególnych elementów obrazu — kolorów, kształtów i obiektów — składa się na zachwycające, pełne ekspresji zdjęcie. Piękno fotografii budzi się do życia zarówno dzięki idealnemu ułożeniu w kadrze współgrających ze sobą elementów, jak i kontrastowemu zestawieniu składników. Jednak niezależnie od użytych środków najważniejsze jest świadome ich wykorzystanie. Nawet najpiękniejszy temat zdjęcia, najciekawsze ujęcie może zostać zaprzepaszczone, jeśli elementy obrazu zostaną nieprawidłowo rozmieszczone lub znajdzie się na nim coś, co — jak fałszywy dźwięk w melodii — w rażący sposób zaburzy atmosferę lub odwróci uwagę odbiorców od głównego motywu. To właśnie kompozycja obrazu fotograficznego w dużej mierze decyduje o tym, czy zdjęcie nosi znamiona artyzmu, czy nie. Oto doskonały podręcznik dla fotografów, w którym zawarto popartą wieloma ciekawymi przykładami wiedzę na temat teorii kompozycji obrazu, teorii widzenia, zasad analizy i syntezy otoczenia. Dzięki niemu poznasz wszystkie najważniejsze zasady kadrowania zdjęcia, nauczysz się zręcznie grać kolorem, fakturą, perspektywą, bryłą czy deseniem. Zrozumiesz, jak ludzie patrzą i postrzegają otoczenie — to pozwoli Ci tworzyć przyciągające ich uwagę, zachwycające obrazy. Dowiesz się także, w jaki sposób analizować fotografie i komponowaną scenę, zachowywać spójność formy i treści zdjęcia oraz wykształcić w sobie cenną umiejętność naciskania spustu migawki zawsze w odpowiednim, niepowtarzalnym momencie. Każdy rozdział tej niezwykłej książki kończy się praktycznymi ćwiczeniami, których wykonanie pomoże Ci pogłębić i utrwalić zdobytą wiedzę. Dzięki tej książce: dowiesz się, jak wzrok i mózg odbierają kształty, formę, przestrzeń, światło, kolor, ruch, dynamikę czy ekspresję nauczysz się patrzeć na fotografowaną scenę tak, jak aparat fotograficzny, i świadomie dobierać fragmenty otoczenia do kompozycji sceny poznasz wszystkie zasady komponowania obrazu fotograficznego — począwszy od słynnego "złotego podziału" i trójpodziału, po grę w symetrię lub asymetrię, operowanie kolorem, fakturą, tłem, perspektywą, deseniem czy bryłą odkryjesz, jak zachować jedność formy i treści oraz jak świadomie używać symboli w fotografii zrozumiesz wymagania dynamiki kompozycji obrazu oraz zasady podobieństw i przeciwieństw opanujesz sposoby artystycznego komponowania zdjęć krajobrazu i architektury, portretów oraz zbliżeń i makrofotografii Zdobądź całą niezbędną wiedzę i zacznij świadomie kreować magię obrazu fotograficznego! Książkę poleca redakcja Digital Foto Video:

18800
Ebook

Kompozyty ceramika-metal

Katarzyna Konopka, Aleksandra Miazga

W skrypcie przedstawiono podstawowy stan wiedzy dotyczącej kompozytów o osnowie ceramicznej, w szczególności kompozytów ceramika-metal. Omówiono w nim zagadnienia dotyczące zasad projektowania kompozytów, metod ich formowania i problemów technologicznych łączenia ceramiki z metalem, budowy fazowej oraz właściwości i możliwości aplikacji. Szeroki zakres układów ceramika-metal (a nie tylko połączeń ceramiki tlenkowej z metalem) oznacza konieczność uwzględnienia różnych cech fizyko-chemicznych łączonych materiałów i ich specyficznych reakcji oraz możliwych indywidualnych połączeń. Zagadnienia te omówiono na wybranych przykładach kompozytów (głównie z układu ceramika tlenkowa-metal).

18801
Ebook

Komputer IoT Onion Omega2. Podręcznik użytkownika

Mariusz Duka

Internet rzeczy z minikomputerem Omega2 Poznaj budowę i zasadę działania popularnego sterownika IoT Odkryj niesamowite możliwości oferowane przez Omegę Naucz się realizować praktyczne projekty urządzeń IoT Internet rzeczy to hasło, które codziennie przewija się nie tylko w specjalistycznej prasie, ale też w mediach głównego nurtu. Nie mamy tu do czynienia z techniczną ciekawostką czy fantastyką naukową. IoT otacza nas już właściwie z każdej strony, i to w dosłownym sensie ― "sprytnych" sprzętów jest wokół nas coraz więcej. Lodówki zamawiające żywność, inteligentne domy dbające o nasz komfort i bezpieczeństwo, samochody, które w razie wypadku drogowego alarmują służby ratunkowe, aby te mogły szybko udzielić pomocy ― działanie tych urządzeń zawdzięczamy rozwojowi technologii związanych z internetem rzeczy. Wszystkie też mają pewną wspólną cechę: aby spełniać swoje funkcje, muszą być odpowiednio sterowane i skomunikowane ze światem zewnętrznym. Realizuje się to za pomocą zintegrowanych minikomputerów, których przedstawicielem jest Omega2 ― główny bohater tej książki. Jej lektura pozwoli poznać podstawowe informacje na temat tego minikomputera, odkryć możliwości, które oferuje, oraz nauczyć się praktycznie wykorzystywać je do swoich celów. Nie musisz być inżynierem, żeby zacząć przygodę z Omegą ― wystarczy podstawowa znajomość zagadnień informatycznych, ciekawość i chęć do nauki. Dzięki tej książce fascynujący świat IoT stanie przed Tobą otworem! Parametry techniczne minikomputera Omega2 Sposób uruchomienia i konfiguracji urządzenia Rozszerzanie pamięci i aktualizacja oprogramowania Wyświetlanie danych tekstowych i graficznych Odczyt analogowych sygnałów wejściowych Sterowanie obwodami i urządzeniami zewnętrznymi Odczyt danych GPS, komunikacja sieciowa i Bluetooth Praktyczne zastosowania w komunikacji i monitoringu Tworzenie projektów IoT i generowanie kodu dla Omegi IoT od podstaw ― tylko z tą książką!

18802
Ebook

Komputer kwantowy. Programowanie, algorytmy, kod

Eric R. Johnston, Nicholas Harrigan, Mercedes Gimeno-Segovia

Komputery kwantowe nie są już tylko urządzeniami teoretycznymi. Nie są też futurystycznym monstrum, obcą maszyną, która zamieni całe istniejące oprogramowanie w jakąś jego niezrozumiałą alternatywę. Komputery kwantowe (QPU) staną się raczej radykalnym rozszerzeniem możliwości współczesnej informatyki, które pozwoli nam rozwiązać problemy dotychczas nierozwiązywalne. Istnieją ważne zadania, z którymi QPU potrafią sobie świetnie poradzić, a których rozwiązanie byłoby niemożliwe na jakimkolwiek standardowym urządzeniu komputerowym. Z drugiej strony z wieloma standardowymi obliczeniami QPU nie radzi sobie dużo lepiej niż najzwyklejszy laptop. Z punktu widzenia programisty zatem stanowi rodzaj koprocesora o ciekawych możliwościach. Oto przewodnik po wspaniałym, nieodkrytym jeszcze do końca świecie informatyki kwantowej. Aby ją zrozumieć, niepotrzebny jest doktorat z fizyki kwantowej i wyższej matematyki. Dzięki tej książce opanujesz zestaw pojęć niezbędnych do zrozumienia działania QPU, dowiesz się, jakie problemy mogą rozwiązać aplikacje QPU i nauczysz się korzystać z narzędzi do pisania programów dla QPU. Zaprezentowane tu koncepcje są bogato ilustrowane przykładami, które można łatwo uruchomić na darmowym symulatorze QCEngine. Istnieje też możliwość korzystania z fizycznych QPU (kilka prototypów QPU udostępniono w chmurze). Interesującą, choć nieco trudniejszą częścią przewodnika jest rozdział poświęcony zastosowaniu obliczeń kwantowych w uczeniu maszynowym. W tej książce: koncepcje programowania procesorów kwantowych kubity, superpozycja i teleportacje kwantowe prymitywy QPU wzmacnianie amplitudy, kwantowa transformacja Fouriera i szacowanie fazy przykłady aplikacji QPU QPU: zrób pierwszy krok ku technologii przyszłości!

18803
Ebook

Komputer PC. Podstawy obsługi. Dla seniorów

Nie pozostawaj w tyle — naucz się obsługi komputera! Samodzielnie podłącz i uruchom swój sprzęt Naucz się pisać teksty i tworzyć proste grafiki Słuchaj muzyki i oglądaj filmy Odkryj internet i możliwości z nim związane Komputery są dziś dosłownie wszędzie i o korzyściach związanych z ich zastosowaniem nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Codziennie spotykamy się z nimi w bankach, sklepach i punktach informacyjnych, a ponadto znaleźć można je w niemal każdym domu. Nowoczesne maszyny przyspieszają pracę, ułatwiają tworzenie dokumentów i oferują dostęp do najnowszych informacji publikowanych w internecie. Jednak aby sprawnie posługiwać się komputerem, należy opanować podstawową wiedzę na jego temat, a to wcale nie jest takie trudne! Dzięki książce "Komputer PC. Podstawy obsługi. Dla seniorów " możesz pewnie wkroczyć w świat nowoczesnych technologii komputerowych. Dowiesz się z niej, jak podłączyć do swojego sprzętu urządzenia zewnętrzne i jak z nich korzystać. Dzięki prostym wskazówkom zdobędziesz wiedzę niezbędną do przeprowadzania podstawowych operacji w systemie operacyjnym, pozbędziesz się obaw towarzyszących początkującemu użytkownikowi i nabierzesz śmiałości w posługiwaniu się komputerem. Nauczysz się tworzyć własne pliki, zarządzać nimi i drukować efekty swojej pracy. Dowiesz się, jak słuchać muzyki i oglądać filmy, wejdziesz też w magiczny świat internetu. Nie zwlekaj więc — pora siadać do komputera! Podstawowe informacje o komputerach osobistych Najważniejsze elementy zestawu i urządzenia zewnętrzne Możliwości nowoczesnych systemów operacyjnych Używanie programów dostępnych w systemie Tworzenie, edytowanie i drukowanie plików Korzystanie ze stron WWW i poczty elektronicznej Słuchanie muzyki i oglądanie filmów za pomocą komputera Zarządzanie komputerem i systemem operacyjnym Bądź nowoczesny — korzystaj z komputera! Partnerem wydania jest:

18804
Ebook

Komputer. Rozwiązywanie problemów dla seniorów

Bartosz Danowski

Poznaj najbardziej powszechne przyczyny komputerowych kłopotów Naucz się radzić sobie z niesfornymi programami, sterownikami i urządzeniami Dowiedz się, jak odpowiedzialnie korzystać z komputera i internetu Zabezpiecz swoje dane i system operacyjny przed zagrożeniami Naucz się samodzielnie rozwiązywać swoje problemy z komputerem! Komputery na dobre zagościły w naszym świecie i już dawno przestały być wyłączną domeną ludzi młodych. Coraz więcej seniorów na co dzień korzysta z programów użytkowych i rozrywkowych, surfuje po sieci i posługuje się elektronicznymi środkami komunikacji. Od niedawna dostępne są nawet książki prezentujące zagadnienia informatyczne bardzo przystępnie - by ułatwić starszym osobom odnalezienie się w nowej, cyfrowej rzeczywistości. Zwykle brak w nich jednak opisu sposobów radzenia sobie z typowymi problemami, wobec których mniej doświadczeni użytkownicy komputerów są po prostu bezsilni. Na szczęście na rynku jest już książka "Komputer. Rozwiązywanie problemów dla seniorów", która bez zbędnej teorii i nadmiaru informatycznego żargonu pomoże Ci radzić sobie z większością kłopotów napotykanych w codziennej praktyce korzystania z komputera. Znajdziesz w niej opis typowych zagrożeń i konkretne porady dotyczące możliwości ich unikania. Dowiesz się, jak instalować i usuwać programy, jak rozwiązywać problemy ze sprzętem i sterownikami, jak pozbywać się wirusów oraz jak zabezpieczyć się przed utratą danych. Nauczysz się też radzić sobie z najczęściej spotykanymi problemami z systemem operacyjnym i połączeniami sieciowymi. Przyczyny i objawy typowych kłopotów z komputerem Instalowanie, aktualizowanie i usuwanie programów Dodawanie i usuwanie urządzeń oraz rozwiązywanie problemów ze sprzętem Ochrona przed wirusami i pozbywanie się ich z systemu Tworzenie kopii bezpieczeństwa i odzyskiwanie z nich danych Rozwiązywanie typowych problemów z systemem operacyjnym Podłączanie komputera do sieci i naprawianie połączeń Tworzenie punktów przywracania i przywracanie systemu do wcześniejszego stanu Przygotowanie komputera do instalacji i instalacja systemu operacyjnego Windows Praktyczne rozwiązania nie tylko dla odważnych!

18805
Ebook

Komputerowa edycja dokumentów dla średnio zaawansowanych

Andrzej Jacek Blikle, Jarosław Deminet

Profesjonalna edycja dokumentów w zasięgu ręki Poznaj zasady tworzenia tekstów Opanuj odpowiednie narzędzia Osiągaj zamierzone efekty Na rynku jest dostępnych mnóstwo podręczników do nauki posługiwania się edytorami tekstu. Zwykle są one jedynie zbiorami opisów przycisków i okienek wraz przykładami pokazującymi, jak osiągnąć pewien określony cel w konkretnej sytuacji. Zastosowanie przekazywanej przez nie wiedzy często też ogranicza się do konkretnej wersji programu, co w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie oznacza, że publikacje te nierzadko stają się bezużyteczne tuż po opuszczeniu murów drukarni. Ten jest inny. Uczy pojęć, a nie poleceń. Przedstawia ogólne schematy, a nie konkretne funkcje. Pokazuje, co można osiągnąć za pomocą dostępnych narzędzi, a nie wdraża w mechaniczne klikanie kolejnych kontrolek. Koncentruje się na efekcie, a nie na charakterystycznych dla danego programu sposobach jego osiągnięcia. Przekazuje wiedzę uniwersalną, a nie instrukcje specyficzne dla wybranego wersji programu. Skupia się na rzeczach najważniejszych, zamiast zmuszać do brnięcia przez niekończące się opisy mało istotnych elementów interfejsu, które i tak są intuicyjne. Autorzy postawili sobie zadanie napisania podręcznika innego niż wszystkie i skupili się na takich zagadnieniach jak: formatowanie znaków i akapitów zastosowanie szablonów formatowanie list i tabel wstawianie ilustracji do tekstu narzędzia korekty i recenzji definiowanie układu strony inne narzędzia ułatwiające pracę Poznaj tajniki edycji tekstów w praktyce!

18806
Ebook

Komputerowe projektowanie układów cyfrowych, wyd. 1 / 2000

Tadeusz Łuba, Bogdan Zbierzchowski

Podstawowy wykład z zakresu komputerowego projektowania układów cyfrowych obejmujący syntezę układów cyfrowych wraz z przykładami i omówieniem ich budowy, języki specyfikacji sprzętu (VHDL) ze szczególnym uwzględnieniem języków dla układów programowalnych (AHDL, ABEL), a także komputerowe narzędzia syntezy logicznej (SIS, DEMAIN, ESPRESSO). Odbiorcy książki: studenci wydziałów elektroniki i technik informacyjnych o specjalności elektronika, telekomunikacja oraz informatyka, słuchacze studiów podyplomowych i studiów doktoranckich w dziedzinie techniki cyfrowej oraz specjalności pokrewnych. 

18807
Ebook

Komputerowe systemy kierowania i sterowania ruchem kolejowym. Część 1: Funkcje, elementy i układy

Paweł Wontorski, Andrzej Kochan

Monografia obejmuje przegląd funkcji i struktur współczesnych komputerowych systemów kierowania i sterowania ruchem kolejowym. Publikacja stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie na pozycje kompleksowo prezentujące problematykę systemów KSRK z uwzględnieniem najnowszych trendów i rozwiązań. Może służyć jako pomoc naukowa dla studentów specjalności sterowanie ruchem kolejowym lub podobnych oraz jako źródło podstawowej wiedzy o systemach SRK dla pracowników kolei, projektantów, monterów i zarządców infrastruktury. W celu wyjaśnienia szczególnych zagadnień i zaprezentowania konkretnych rozwiązań technicznych zostały przedstawione różne przykłady rzeczywistych systemów stosowanych współcześnie na liniach kolejowych polskich zarządców infrastruktury, a niekiedy także w innych zarządach kolejowych. Ze względu na zwiększającą się liczbę producentów, a tym samym zróżnicowanie pod względem sprzętowo-programowym, uznano, że przykłady powinny pokazywać różne podejście do realizacji podobnych funkcji i wymagań. Opis funkcji i wymagań oraz podstawowych założeń konstrukcji systemu był celem nadrzędnym wobec opisu konkretnego technicznego sposobu realizacji. Skupiono się więc na najnowocześniejszych rozwiązaniach wykonanych w technice komputerowej. W publikacji szczególny nacisk został położony na systematykę, ujęcie systemowe i otwarty charakter przedstawianych rozwiązań funkcjonalnych, których implementacja na platformie sprzętowo-programowej dopiero następuje. Opisane zostały pojęcia, które ze względu na szybki rozwój techniki SRK nie zostały do tej pory usystematyzowane.

18808
Ebook

Komputerowe systemy pomiarowe, wyd. 2 uaktualnione / 2006

Waldemar Nawrocki

W książce omówiono najważniejsze standardy interfejsów i magistral cyfrowych wykorzystywanych w komputerowych systemach pomiarowych. Przedstawiono parametry interfejsów szeregowych: RS-232, RS-485, CAN oraz magistral szeregowych USB i IEEE-1394. Omówiono równoległe interfejsy pomiarowe: IEEE-488 i VXI oraz magistrale równoległe PCI oraz ISA. Opisano sposoby bezprzewodowej transmisji danych kanałem radiowym lub łączem IrDA w systemach pomiarowych. Odbiorcami książki są studenci wydziałów elektroniki i telekomunikacji oraz studenci specjalności systemy pomiarowe na innych kierunkach studiów. Przykłady dotyczące aparatury lub języków programowania systemów pomiarowych będą pomocne inżynierom lub naukowcom zajmującym się zestawianiem i eksploatacją komputerowych systemów pomiarowych. 

18809
Ebook

Komputerowe wspomaganie analizy danych jakościowych. Zastosowanie oprogramowania NVivo i Atlas.ti w projektach badawczych opartych na metodologii teorii ugruntowanej

Jakub Niedbalski

Prezentowana książka stanowi owoc wieloletnich doświadczeń autora związanych z praktyką wykorzystywania oprogramowania CAQDA w pracy badawczej i dydaktycznej . Zawiera szereg użytecznych informacji dotyczących stosowania programów NVivo oraz Atlas.ti w realizacji projektów badawczych opartych na metodologii teorii ugruntowanej. Ze względu na uniwersalny charakter prezentowanych narzędzi komputerowych, a także z uwagi na szczegółowy opis kolejnych funkcji obu programów proponowana pozycja może stać się nieocenioną pomocą dla wielu badaczy reprezentujących różne szkoły metodologiczne w ramach szeroko rozumianych jakościowych metod badawczych. Publikacja jest skierowana zarówno do przedstawicieli środowiska naukowego, jak i do instytucji publicznych oraz praktyków realizujących w swojej pracy badania jakościowe na użytek komercyjny. 

18810
Ebook

Komputerowo wspomagane projektowanie maszyn część 2

Józef Jonak

Spis treści 1 Problematyka teorii mechanizmów w pierwszym polskim podręczniku podstaw konstrukcji Prof. Dr hab. inż. Józef Jonak, Mgr inż. Anna Machrowska, Dr inż. Konrad Pylak ... 8 1.1 Wstęp ................................................................................................................... 8 1.2 Obciążenia elementów urządzeń mechanicznych ................................................. 10 1.3 Kinetostatyka i dynamika mechanizmów ............................................................ 14 1.4 Kinematyka i kinetostatyka przekładni zębatych ................................................. 16 1.5 Podsumowanie ................................................................................................... 18 Literatura.................................................................................................................... 20 2 Koncepcyjny projekt samobieżnej bębnowej kosiarki spalinowej Mgr inż. Paweł Wysmulki ...................................................................................... 21 2.1 Wprowadzenie ................................................................................................... 21 2.2 Analiza istniejących rozwiązań konstrukcyjnych ................................................. 22 2.2.1 Kosiarki rotacyjne.................................................................................... 22 2.2.2 Kosiarki z bębnowym zespołem tnącym ................................................... 23 2.2.3 Przegląd przykładowych rozwiązań przeniesienia napędu na układ jezdny w kosiarkach............................................................................................ 24 2.3 Koncepcja rozwiązania konstrukcyjnego kosiarki samojezdnej z bębnowym zespołem tnącym ................................................................................................ 27 2.4 Podstawowe parametry eksploatacyjne oraz dobór cech konstrukcyjnych ............ 29 2.5 Obliczenie parametrów konstrukcyjnych podstawowych podzespołów kosiarki ... 31 2.6 Prezentacja opracowanego modelu 3d kosiarki i jej podzespołów ........................ 35 2.7 Podsumowanie ................................................................................................... 37 Literatura.................................................................................................................... 38 3 Specjalistyczne lekkie przyczepy samochodowe Dr inż. Aleksander Nieoczym ................................................................................. 39 3.1 Wstęp ................................................................................................................. 39 3.2 Przyczepa do przewozu szpul przewodów ........................................................... 39 3.2.1 Układ nośny ............................................................................................ 40 3.2.2 Układ podnoszenia szpuli......................................................................... 43 3.2.3 Analiza wytrzymałościowa ...................................................................... 44 3.2.4 Optymalizacja geometryczna ................................................................... 47 3.3 Przyczepka Samowyładowcza ............................................................................. 50 3.3.1 Budowa podzespołów .............................................................................. 51 3.3.2 Analiza wytrzymałościowa ...................................................................... 54 3.4 Wnioski.............................................................................................................. 55 Literatura.................................................................................................................... 55 4 Projekt konstrukcyjny linii sortowniczej do owoców Mgr inż. Jacek Caban, Prof. Dr hab. inż. Andrzej Marczuk, Doc. Dr inż. Frantisek Brumercik ......................................................................... 56 4.1 Wstęp ................................................................................................................. 56 5 4.2 Projekt linii sortowniczej .................................................................................... 57 4.2.1 Pojemnik na owoce .................................................................................. 58 4.2.2 Rama przenośnika taśmowego ................................................................. 60 4.2.3 Pochylnia linii sortowniczej ..................................................................... 63 4.2.4 Rama sensorów........................................................................................ 68 4.3 Obciążenia wytrzymałościowe mes wybranych elementów sortownika ................ 69 4.4 Program sterujący procesem sortowania .............................................................. 74 4.4.1 Wybrane elementy sterowania programem Efg400 ................................... 75 4.5 Posumowanie ..................................................................................................... 79 Literatura.................................................................................................................... 80 5 Projekt koncepcyjny roweru poziomego Dr Inż. Aleksander Nieoczym, Dr inż. Sławomir Wierzbicki, Jarosław Berliński ..... 81 5.1 Podział funkcjonalny rowerów ............................................................................ 81 5.1.1 Rowery dwukołowe ................................................................................. 81 5.1.2 Rowery trójkołowe .................................................................................. 84 5.2 Materiały konstrukcyjne ram rowerowych........................................................... 86 5.3 Projekt poziomego roweru dwuosobowego ......................................................... 88 5.3.1 Rama ....................................................................................................... 89 5.3.2 Układ napędowy ...................................................................................... 91 5.3.3 Układ sterowania ..................................................................................... 95 5.3.4 Elementy znormalizowane wykorzystane w projekcie .............................. 96 5.4 Analiza wytrzymałościowa mes .......................................................................... 97 5.4.1 Rama główna ........................................................................................... 97 5.4.2 Przednia amortyzowana część ramy ....................................................... 100 5.4.3 Wahacz ................................................................................................. 102 5.5 Wnioski............................................................................................................ 104 Literatura.................................................................................................................. 105 6 Wspomaganie komputerowe 3D w modelowaniu urządzeń mechatronicznych Dr Inż. Przemysław Filipek, Dr Inż. Tomasz Kamiński ......................................... 106 6.1 Wstęp ............................................................................................................... 106 6.2 Oprogramowanie 3D wspomagające proces modelowania ................................. 106 6.2.1 Program Catia ........................................................................................ 107 6.2.2 Program Solid Edge ............................................................................... 109 6.2.3 Program Autodesk Inventor Professional ................................................ 111 6.2.4 Program Solid Works ............................................................................. 113 6.2.5 Program Nx ........................................................................................... 115 6.3. Podsumowanie ...................................................................................... 117 Literatura.................................................................................................................. 117 7 Vehicle Model In Simdriveline Ing. Maria Tomasikova ....................................................................................... 118 7.1 Introduction ...................................................................................................... 118 7.2 Vehicle model .................................................................................................. 118 7.2.1 Used blocks in vehicle model and their descriptions ............................... 118 7.2.2 Engine block.......................................................................................... 119 6 7.2.3 Simple gear block .................................................................................. 121 7.2.4 Differential gear block ........................................................................... 122 7.2.5 Tire (magic formula) block .................................................................... 124 7.2.6 Vehicle body block ................................................................................ 127 7.3 The vehicle model ............................................................................................ 129 7.4 The results ........................................................................................................ 132 References ................................................................................................................ 133  

18811
Ebook

Komu ukazał się wiatr?. Opowiadania zebrane

Carson McCullers

Pierwsze polskie wydanie wszystkich opowiadań Carson McCullers, autorki wybitnej powieści Serce to samotny myśliwy. Młoda pianistka, którą niepostrzeżenie opuścił talent. Niespełniony pisarz z rozczarowania popadający w szaleństwo. Chora dziewczynka, której jedynym marzeniem jest zanurzyć się w chłodnej wodzie basenu. Zatroskany ojciec, próbujący ukryć przed dziećmi alkoholizm żony. Nie chcę dorosnąć, skoro to ma tak wyglądać , mówi jedna z bohaterek. Bo dorosłość to rozczarowanie i gorycz, a ukryć można się tylko we wspomnieniach z dzieciństwa. W prozie McCullers, surowej jak amerykańskie Południe, brutalność nieustannie przeplata się z łagodnością. Autorka pozwala mówić tym, których do tej pory nikt nie chciał wysłuchać ani tym bardziej zrozumieć. W prozie McCullers odnalazłem taką intensywność i szlachetność ducha, jakiej nie mieliśmy od czasów Hermana Melvillea. Tennessee Williams McCullers ma ponadprzeciętny zmysł obserwacji, niezwykłą dar opowiadania i rzadką umiejętność przekładania zapamiętanych wrażeń w słowa. Diana Trilling Jak każdy wielki geniusz McCullers pokazuje nam, że przegapiliśmy w znanym nam świecie coś, co było oczywiste. [] Jest mistrzynią osobliwej spostrzegawczości i niezrównaną opowiadaczką. To pisarka najwyższej klasy. V. S. Pritchett Największy podziw budzi w jej prozie zdumiewające człowieczeństwo, które pozwala białej pisarce opowiadać o czarnych z taką samą naturalnością i sprawiedliwością, jak o przedstawicielach jej własnej rasy. Trudno to wyjaśnić samymi względami stylu czy zapatrywań. Wydaje się, że wynika to z postawy wobec życia, która pozwala McCullers wznieść się ponad presję otoczenia i objąć całą ludzkość czarna i białą jednym gestem zrozumienia i czułości. Richard Wright McCullers, choć zaniepokojona barbarzyństwem rasizmu na swoim rodzinnym Południu, stworzyła opowiadania alegoryczne, a zarazem krystaliczne w przekazie. Wyniosła na piedestał pojedynczych ludzi, zwłaszcza przegranych. Złotą dłonią opisywała samotne serce. New York Time

18812
Ebook

Komu zginął trup?

Małgorzata Starosta

Zwłoki można zgubić, ale można je również znaleźć Patolog sądowy Jeremi Organek oraz jego przyjaciółka, historyczka Linda Miller, ku rozpaczy tego pierwszego i wściekłości tej drugiej muszą skrócić pobyt na zlocie fanów zabytkowych pojazdów na zamku Topacz, kiedy poza nieoczekiwanym legatem wchodzą w posiadanie zwłok. Okazuje się, że niezidentyfikowany denat skrywa więcej tajemnic niż tylko imię i nazwisko i jak po sznurku prowadzi Jeremiego i Lindę oraz komisarza Bączka do Pałacu Książęcego we Wleniu, który sto lat wcześniej zasłynął w całej Europie jako miejsce potwornej zbrodni. Co wspólnego ze śmiercią młodego kopisty mogła mieć tragedia sprzed wieku? Kim naprawdę jest Barokowa Wenus i jakie sekrety skrywa historia pałacu? I dlaczego Ajax musiał umrzeć? "Komu zginął trup?" to pełna zwrotów akcji, dowcipnych dialogów i zaskakujących rozwiązań kontynuacja komedii "Gdzie są moje zwłoki?", której bohaterowie Jeremi Organek i Linda Miller podbili serca czytelniczek i czytelników.

18813
Ebook

Komungo. Wybór nowel

Han Malsuk

Nowele jednej z najpopularniejszych pisarek południowo-koreańskich, w roku 1993 nominowanej do literackiej Nagrody Nobla, ukazujące pole psychologicznej obserwacji ludzkich postaw i zachowań w obliczu nowych sytuacji życiowych. Bohaterowie opowiadań pochodzą z różnych warstw społecznych, reprezentują różny światopogląd i uwikłani są w kłopoty zarówno bytowej, jak i psychologicznej natury.

18814
Ebook

Komunikacja społeczno-symboliczna starożytnej Krety. Próba charakterystyki okresu minojskiego

Robert Grochowski

 Fascynująca pozycja o komunikacji międzyludzkiej na przykładzie antycznej Krety. Ze Wstępu: Przez komunikację społeczną rozumie się zwykle przekazywanie informacji różnego typu. Proces ten odbywać się może za pomocą różnych przekaźników (ludzie, media) i w różny sposób. Tymi przekaźnikami i sposobami mogą być również symbole. Książka – Komunikacja społeczno–symboliczna starożytnej Krety. Próba charakterystyki okresu minojskiego ma pokazać, że już od dawien dawna komunikacja społeczna miała swoje miejsce w strukturach społecznych. Określenie ram chronologicznych książki –  od 3000 r. p.n.e. do 1200 r. p.n.e. oraz miejsca odniesienia podejmowanej problematyki –  Kreta, wynika ze spojrzenia na te elementy jako na strukturę tworzącą podwaliny naszej europejskiej cywilizacji i kultury oraz z chęci przedstawienia dowodów istnienia w tamtych czasach komunikacji społecznej i wpływu owej komunikacji na współczesnych Kreteńczyków. Poza tym, Kreta minojska to miejsce, w którym upatrywać należy podstaw naszej europejskiej komunikacji społecznej. Wszak to proces symbolicznego porozumiewania się (komunikowania) wywarł duży wpływ na europejskie państwa i narody, prowadząc przez wieki do ich rozwoju. Zmiany zachodzące w sposobie komunikowania się, w samych formach przekazywania informacji i tworzenia różnych typów relacji w ciągu tysiącleci, skłaniają do lepszego przyjrzenia się wzorom kulturowym i nie tylko, dawnych praktyk komunikacyjnych. Taki sposób spojrzenia na opisywaną problematykę daje cenne świadectwo dla antycznej wiedzy oraz stanowi ważną płaszczyznę dla zrozumienia istoty współczesnych sposobów komunikowania się i kodów kulturowych. Pozwala to na dokonanie analizy sposobów postrzegania przez tamtejsze społeczeństwo porozumiewania się oraz organizowania przekazywanych informacji. W tym celu potrzebna jednak wydaje się szczegółowa analiza poszczególnych technik i zwyczajów komunikacyjnych, co wymaga skoncentrowania się na sposobach przekazywania informacji różnego rodzaju, wśród których znajdują się: przekaz słowny, system pisma, przekaz niewerbalny, komunikacja odnosząca się do kultu zmarłych i pomieszczeń grzebalnych, czyli kontakt ludzi z bóstwami i związane z tym przejawy kultu jak również składania ofiar oraz przekaz za pomocą dzieł sztuki. Ważnym okazuje się również przeanalizowanie zastosowania środków komunikacyjnych dla różnych celów i odnoszących się do konkretnych aspektów.

18815
Ebook

Komunikacja biznesowa oczami kierownika projektu

Katarzyna Żbikowska

Żyjemy coraz szybciej, pracujemy na coraz wyższych obrotach, tworzymy i odbieramy coraz więcej informacji. Świat się zmienia. A komunikacja zmienia się wraz z nim. Stare narzędzia wspomagające wymianę informacji powoli odchodzą do lamusa, a klasyczne sposoby porozumiewania się bezpowrotnie zniknęły już jakiś czas temu. Musimy zmienić nasze przyzwyczajenia, jeśli chcemy dogadać się z innymi. Niewłaściwa komunikacja wciąż pozostaje jedną z głównych przyczyn niepowodzenia wszelkiego typu projektów. Jeśli chcesz złamać ten trend i realizować powierzone Ci zadania z sukcesem, to dobrze trafiłeś. W środku znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań. Jakie bariery komunikacyjne przeszkadzają w sprawnym porozumiewaniu się z innymi i jak je skutecznie pokonywać? Jak komunikacja wizualna może sprawić, że prezentacje czy spotkania będą skupiały uwagę rozmówców i w pełni ich angażowały? Jak nie utonąć w natłoku e-maili, skoro nikt nie rozlicza nas z liczby wysłanych wiadomości, tylko z efektów działań? Co zajmuje nawet do 90% czasu pracy kierownika projektu i dlaczego wciąż tak nieudolnie wykonujemy tę tajemniczą czynność? Jak tworzyć plany komunikacji, aby były prawdziwie użyteczne, a nie stanowiły jedynie iluzji zarządzania projektem? Autorka pokaże Ci, jak dzięki świadomemu podejściu do komunikacji stać się skuteczniejszym menedżerem i sprawić, by zrealizowane projekty stały się Twoją najlepszą wizytówką. Jej rady są tym cenniejsze, że pisze o wszystkim z perspektywy osoby, która swoje doświadczenie projektowe zdobyła podczas wielu lat pracy zawodowej. Katarzyna Żbikowska - certyfikowana kierowniczka projektów i menedżerka w jednym z krajowych telekomów, pasjonatka zarządzania projektami i inspiratorka. Od wielu lat wielbicielka i propagatorka mind mappingu, dla wielu ekspertka w tej dziedzinie. Na swoim koncie ma mnóstwo własnych projektów, artykułów, odbytych szkoleń i kursów związanych z psychologią społeczną, zarządzaniem projektami, mind mappingiem. Prowadzi stworzoną przez siebie stronę https://mapymysli.com, na której porusza tematy związane z myśleniem wizualnym i komunikacją w biznesie.

18816
Ebook

Komunikacja marketingowa w środowisku omnikanałowym. Potrzeby i zachowania konsumentów na rynku centrów nauki

Beata Gotwald

Publikacja dotyczy komunikacji marketingowej w środowisku omnikanałowym, szczególnie w odniesieniu do rynku centrów nauki. Model ścieżek zakupowych konsumentów został dostosowany do swoistości centrów nauki oraz rozbudowany na podstawie wyników badań empirycznych przeprowadzonych na próbie ponad ośmiu tysięcy respondentów. W celu uchwycenia pełnego obrazu środowiska omnikanałowego wykorzystano autorski model Omnikanałowej Komunikacji Marketingowej (OKM) oraz odzwierciedlono opisane w nim mechanizmy we wspomnianym modelu ścieżek zakupowych konsumentów. Przedmiotem analiz uczyniono zachowania konsumentów w zakresie spędzania wolnego czasu, korzystania z narzędzi komunikacji marketingowej oraz percepcji centrów nauki jako instytucji kulturalno-edukacyjnych. Książka może zainteresować nie tylko badaczy komunikacji marketingowej, zachowań konsumentów i rynku instytucji kultury, lecz także menedżerów centrów nauki.