Видавець: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

257
Eлектронна книга

KSR 14 Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności

dr Katarzyna Trzpioła

Ten standard został poświęcony sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia. Ma za zadanie wyjaśniać zagadnienia związane z oceną zasadności założenia kontynuacji działalności, w tym z zasadami rachunkowości stosowanymi w sytuacji braku kontynuowania działalności. W e-booku znajdziesz: 25 stron Objaśnienia do zasad wyceny aktywów i pasywów Zasady wyceny majątku jednostki przy założeniu braku kontynuowania działalności w zależności od przyjętego sposobu likwidacji Wycena aktywów i zobowiązań przy założeniu braku kontynuowania działalności

258
Eлектронна книга

Pomiary elektryczne w praktyce, 26 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." przedstawiamy sposób wykonywania sprawdzenia oświetlenia oraz parametry, jakie powinno one spełniać w różnych miejscach. W pierwszym tekście omawiamy zasady przeprowadzania kontroli oświetlenia oraz przedstawiamy przykładowy protokół z pomiarów. Kolejny artykuł prezentuje normy, z których należy korzystać podczas sprawdzania oświetlenia. W trzecim materiale poruszamy temat opraw oświetleniowych - przy kontroli systemu oświetleniowego należy sprawdzić ich klasę, krzywe rozsyłu oraz stopień ochrony od porażeń i rodzaj obudowy według kodu IP. Czwarty tekst w tym numerze "Pomiarów..." poświęcony jest kontroli specyficznego systemu, jakim jest oświetlenie awaryjne. Jest ono elementem ochrony pożarowej, więc zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi powinno być kontrolowane minimum raz w roku. Mówi o tym rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Numer kończymy prezentacją zapisów normy PN-EN 12464-1 dotyczących parametrów oświetlenia w różnych pomieszczeniach. Te wartości należy mierzyć podczas kontroli systemu oświetleniowego. Przedstawiamy m.in. wymagania wobec oświetlenia części wspólnych budynków wielorodzinnych, wymagane parametry światła elektrycznego w szkołach, biurach czy sklepach.

259
Eлектронна книга

Prace szczególnie niebezpieczne - organizacja, kontrola PIP, szkolenia bhp

Praca zbiorowa

Każda praca wiąże się z właściwym dla niej poziomem ryzyka. Stosunkowo bezpieczna praca biurowa z jednej strony, z drugiej zaś - praca szczególnie niebezpieczna, czyli wykonywana w utrudnionych warunkach. Właściwa organizacja daje możliwość skutecznego zapobiegania wypadkom przy pracy. Dużego znaczenia nabierają dobrze przygotowane szkolenia BHP. Warto też pamiętać, że organizacja prac szczególnie niebezpiecznych jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP. W e-booku przedstawiono analizę wybranych zagadnień dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych.

260
Eлектронна книга

Co pomoże w walce z bólem? Leki, rośliny i metody alternatywne

Praca zbiorowa

Rośliny i leki na ból Zioła a leki - 14 kluczowych interakcji, które wpływają na stan Twojego zdrowia Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - wady i zalety Maści, olejki i nalewki - jak dostosować formę preparatu do doznawanego bólu Metody alternatywne w leczeniu bólu: Akupunktura i akupresura - łagodzenie bólów głowy, mięśni i bezsenności masaż, który przynosi ulgę Jak skutecznie walczyć z bólem Bezpieczne korzystanie z terapii alternatywnych - od czego zacząć?

261
Eлектронна книга

Karta Nauczyciela. Komentarz praktyczny

Dariusz Dwojewski, Patryk Kuzior, Michał Kowalski

Publikacja uwzględnia nowe przepisy, które zostały opublikowane tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/2023. Stanie się ona przydatnym narzędziem dla kadry kierowniczej oświaty i pracowników szkoły, a także dla prawników, którzy zajmują się oświatowym prawem pracy.

262
Eлектронна книга

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Kompendium wiedzy

Praca zbiorowa

Wypadki przy pracy to nagłe zdarzenia wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć. Z punktu widzenia każdego pracodawcy stanowią spory problem zdrowotny i ekonomiczny. Na całym świecie w wypadkach przy pracy ginie kilkaset tysięcy osób rocznie, a setki, jeśli nie miliony, ulegają urazom. Poza cierpieniem osób poszkodowanych oraz ich bliskich koszty takich wypadków obciążają finansowo instytucje ubezpieczeniowe, zakłady pracy. Mimo że koszty wypadków ponoszone są przez różne grupy społeczne, to na końcu ponosi je każdy obywatel, który płaci za wydatki jako podatnik i konsument.

263
Eлектронна книга

BHP przy monitorach ekranowych

Praca zbiorowa

Rozporządzenie dotyczące warunków bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie było zmieniane od ponad 20 lat. Przez ten czas nastąpił ogromny postęp technologiczny, którego resort pracy najwyraźniej nie dostrzegał. To się jednak zmieniło. Najpierw pojawił się szeroko komentowany projekt rozporządzenia, a 18 października 2023 r. - rozporządzenie zmieniające, które w znacznej mierze uprościło dotychczasowe rozwiązania. Umożliwiło też pracodawcy pewną swobodę w organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

264
Eлектронна книга

Szkolenie okresowe pracowników służby BHP + przykładowy program szkolenia

Lesław Zieliński

Praktyczna wiedza opracowana przez ekspertów portalu BHP Z e-booka dowiesz się: - Jakie są formy szkolenia okresowego BHP - Które jednostki mogą prowadzić szkolenie - Jakie informacje powinny być zawarte w ramowym programie szkolenia - Jak powinien przebiegać egzamin - Jakie mogą być przykładowe pytania i zadania egzaminacyjne

265
Eлектронна книга

Wynagrodzenia, składki i dokumentacja ZUS 35 instrukcji dla pracodawcy

Jakub Pioterek

Poznaj wszystkie etapy sporządzania listy płac. Dowiedz się, do czego obecnie służy PIT-2. Sprawdź, czym wynagrodzenie chorobowe różni się od zasiłku chorobowego. Oblicz okres zasiłkowy w 2024 roku na przykładach liczbowych. Przeczytaj, które świadczenia dla pracowników nie są oskładkowane. Skorzystaj z praktycznych instrukcji. Wypełnij razem z nami dokumenty do ZUS: ZUS DRA, ZUS RUD, ZUS ZZA ZUS RSA, ZUS ZWUA, ZUS Z-10, ZUS Z-3, ZUS RPA, formularz PEL, oświadczenie ZPO czy wniosek ZPM.

266
Eлектронна книга

Linux Magazine (maj 2022)

Praca zbiorowa

Miesięcznik ten dedykowany jest przede wszystkim profesjonalistom z branży IT, którzy na co dzień pracują z systemem Linux, w tym administratorom systemów, programistom oraz zaawansowanym użytkownikom. Publikacja ta została również stworzona z myślą o menedżerach IT oraz specjalistach technologicznych, którzy poszukują efektywnych sposobów wykorzystania Linuxa w swoich infrastrukturach informatycznych. Zawartość miesięcznika skupia się na dostarczaniu praktycznych wskazówek oraz strategicznych porad, które pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących implementacji Linuxa w różnorodnych środowiskach. Czytelnicy znajdą tu szczegółowe analizy przypadków użycia (real life deployments), obiektywne testy porównawcze produktów oraz dogłębne opracowania na temat technologii open source i systemu Linux. W najnowszym numerze: "Brak dostępu - Opanuj Szyfrowanie Dysku w Linuksie" W obecnych czasach, gdy bezpieczeństwo danych jest na wagę złota, zaszyfrowane woluminy stały się standardem w świecie technologii. Coraz częściej, zarówno polityki korporacyjne, jak i wymogi związane z przestrzeganiem przepisów, nakładają obowiązek stosowania szyfrowania dla ochrony wrażliwych informacji. W najnowszym wydaniu naszego miesięcznika przybliżamy temat szyfrowania dysków w systemie Linux, prezentując dostępne narzędzia i metody zapewniające skuteczną ochronę danych. Artykuł ten stanowi kompleksowy przewodnik po technikach szyfrowania, od podstawowych po bardziej zaawansowane, dostosowane do różnorodnych potrzeb użytkowników systemu Linux. Dowiedz się, jak zaimplementować niezbędne mechanizmy szyfrowania w swoim środowisku Linuxa, aby zapewnić maksymalną ochronę Twoich danych. Przedstawiamy w nim praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć, jak skonfigurować i używać narzędzi szyfrowania, zwiększając tym samym bezpieczeństwo Twoich danych i systemów.

267
Eлектронна книга

Organizer awansującego się nauczyciela

Jacek Miklasiński, Anna Trochimiuk, Marta Wysocka

Organizer awansującego się nauczyciela to praktyczne narzędzie wspierające nauczycieli odbywających staż na kolejny stopień awansu zawodowego. Publikacja to nie tylko wygodny organizer, lecz także poradnik zawierający wskazówki dla awansujących nauczycieli. W organizerze znajdziesz stronę tytułową z miejscem na swoje dane, karty z kalendarzem na cały okres trwania stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego. Oprócz tego organizer zawiera arkusze ułatwiające tworzenie notatek związanych z bieżącą pracą - dzięki zgromadzeniu ich w jednym miejscu nauczyciel bez trudu przygotuje teczkę oraz opracuje sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego i przygotuje się na rozmowę lub egzamin kwalifikacyjny.

268
Eлектронна книга

Na co zwracać uwagę, wybierając akumulator w elektroenergetyce

Michał Świerżewski

Dobór akumulatorów do konkretnych zadań jest podstawowym zadaniem projektanta lub dostawcy. Od tego zależy pewność i jakość zasilania odbiorników. W ebooku przedstawione są informacje przydatne przy wyborze akumulatora do określonych celów, m.in. do zasilaczy UPS. Podane są także porady na temat instalowania i eksploatacji akumulatorów. W urządzeniach elektroenergetycznych, mimo ogromnego wyboru, najczęstsze zastosowanie znajdują akumulatory ołowiowo–kwasowe. Tego typu akumulatorom poświęcono w publikacji najwięcej uwagi.

269
Eлектронна книга

PRACA W OKRESIE LETNIM - POSIŁKI I NAPOJE PROFILAKTYCZNE

praca zbiorowa

Praca w sezonie letnim stawia przed pracodawcą kilka dodatkowych obowiązków. W prawidłowo funkcjonującym zakładzie pracy nie wymagają one wielkich nakładów czy zmian organizacyjnych. Niemniej jednak wymagają przeglądu poszczególnych elementów mających wpływ na pracowników, w tym właściwej wentylacji i klimatyzacji oraz odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy, ale także zapewnienia zimnych napojów i ochrony przed nasłonecznieniem w pracy w terenie. O obowiązkach pracodawcy w okresie letnim dowiesz się z niniejszego e-booka.

270
Eлектронна книга

Zasiłki 2022

Marek Styczeń

Do najistotniejszych zmian w zasiłkach, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r., zalicza się nowy sposób zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Ma to związek z dotychczasowym korzystaniem przez ubezpieczonych z wielu okresów zasiłkowych po krótkiej przerwie w niezdolności do pracy. Kolejną zmianą jest rezygnacja z ograniczenia wysokości zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu. Kolejna nowość to skrócenie okresu wypłaty zasiłków po ustaniu ubezpieczenia. Krótszy też jest okres, po którym trzeba będzie ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku.

271
Eлектронна книга

Dokumentacja elektryczna. Dwanaście wzorów protokołów potrzebnych elektrykowi przy odbiorze stacji ładowania samochodów elektrycznych

Praca zbiorowa

Przedstawione w e-booku wzory protokołów stanowią nieodzowną część pracy każdego elektryka. Po tego typu materiały powinny sięgnąć również osoby zaczynające swoją przygodę z zawodem elektryka i elektromontera po to, aby wdrażać się, krok po kroku, w wykonywaną profesję. Dodatkowo jesteśmy świadomi, że stacje ładowania wymagają regularnych przeglądów, które należy we właściwy sposób udokumentować. Dlatego też stajemy naprzeciw Waszym potrzebą i w atrakcyjnej formie, przekazujemy Wam najważniejsze wzory dokumentów z pigułką wiedzy, zawierającą potrzebne informacje przy odbiorze stacji ładowania.

272
Eлектронна книга

Cyfryzacja dokumentacji medycznej - 7 pytań i odpowiedzi

Praca zbiorowa

Mimo dość długiego okresu przygotowywania się na nadejście obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, który wprowadziły przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wiele placówek medycznych wciąż staje przed trudnościami jego wypełnienia. Kiedy placówki medyczne mogą się powoływać na brak warunków organizacyjno-technicznych do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej?