Verleger: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
17
E-book

Rachunek kosztów logistyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Robert Kowalak, Michał Biernacki

 Celem książki jest pokazanie, jak  wykorzystać rachunek kosztów logistyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Autorzy starali się zwrócić uwagę na problemy związane z wyodrębnianiem kosztów logistyki i ich ewidencją. Praca składa się z pięciu rozdziałów, dodatkowo w załączniku przedstawiono dwa studia przypadków. Zaproponowane w książce rozstrzygnięcia mogą stanowić początek wdrażania w przedsiębiorstwach, szczególnie małych i średnich, kompleksowych rozwiązań z zakresu wyodrębniania kosztów logistyki i wykorzystania informacji o nich w przedsiębiorstwach.

18
E-book

Decyzje menedżerskie w organizacji

Katarzyna Grzesik, Mirosław Karaś

W opracowaniu czytelnicy znajdą próbę usystematyzowania wiedzy dotyczącej podejmowania decyzji, jak również zbiór narzędzi i wytycznych pozwalających na podniesienie kompetencji w tym obszarze. Celem skryptu jest przede wszystkim przekazanie studentom, ale także praktykom zarządzania, informacji dotyczących podstawowych metod i technik podejmowania decyzji. Aby niniejsze opracowanie spełniało przypisaną mu funkcję dydaktyczną, zwrócono szczególną uwagę na to, aby omawiane metody i techniki podejmowania decyzji przedstawiane były w sposób przystępny i umożliwiający ich wykorzystanie w praktyce. Zaprezentowano przykłady decyzyjne ukazujące krok po kroku sposoby postępowania w odniesieniu do wybranych metod i technik, jak również dołączono zadania do samodzielnego rozwiązania oraz pytania kontrolne pozwalające na zweryfikowanie stopnia przyswojenia wiedzy.

19
E-book

Kapitał intelektualny i kapitał ludzki w ewoluującej przestrzeni organizacyjnej

Zbigniew Antczak

Celem rozważań zawartych w pracy było zdiagnozowanie ewolucji rozumienia kapitałów intelektualnego i ludzkiego w badawczym ujęciu knowledge management. W dociekaniach diagnoza została potraktowana instrumentalnie i zawężająco, jako narzędzie służące przede wszystkim identyfikacji elementów potrzebnych do skonstruowania nowego ich modelu. Część monografii poświęcona została badaniu zakresów znaczeniowych podstawowych pojęć, ich różnorodnej systematyzacji, a w ramach zgłębiania struktury rzeczywistości – propozycjom modelowego ujęcia problematyki. Zwieńczeniem rozważań, po ukazaniu kontekstu w postaci społeczeństwa wiedzy i dokonaniu przeglądu i identyfikacji różnorodnych zakresów znaczeniowych pojęć związanych z kapitałem intelektualnym i kapitałem ludzkim, jest wygenerowanie ich autorskiego modelu.

20
E-book

Projektowanie procesów technologicznych w przemyśle spożywczym

red. Elżbieta Gąsiorek

Celem publikacji jest przedstawienie technik i zasad wykonania projektu procesu  technologicznego produkcji dowolnego wyrobu przemysłu spożywczego. Skrypt  może być wykorzystany jako pomoc dydaktyczna  na zajęciach z przedmiotu projektowanie inżynierskie i technologiczne prowadzonych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym. Książka jest przeznaczona dla studentów specjalności inżynieria produktów żywnościowych, od których oczekuje się umiejętności organizowania prac badawczych i rozwojowych, a  zwłaszcza projektowania oraz wdrażania innowacji technologicznych i organizacyjnych w produkcji żywności. 

21
E-book

Podstawy projektowania inżynierskiego

Elżbieta Gąsiorek

 Jednym z ważniejszych zadań podejmowanych przez inżyniera, i  to niezależnie od dziedziny, którą się zajmuje, oraz funkcji, jaką pełni, jest projektowanie, rozumiane jako świadome działanie zmierzające do zmiany określonego stanu rzeczy. Ponieważ zmiana ta dotyczy środków materialnych związanych z techniką, przeto w konsekwencji projektowania zmieniają się też otoczenie człowieka i warunki, w jakich on żyje. Jest to więc bardzo istotna działalność, stąd nauczanie projektowania stanowi ważny cel kształcenia przyszłych inżynierów. W skrypcie zostały zawarte wiadomości ogólne z zakresu projektowania inżynierskiego, tzn. zdefiniowano podstawowe pojęcia, podkreślono i omówiono rolę tego działania w zaspokajaniu potrzeb człowieka oraz scharakteryzowano czynniki projektowania. Podano też charakterystykę procesu projektowania jako tego elementu systemu projektowania, który ze względu na swoje znaczenie podlega ciągłemu doskonaleniu w zakresie struktury oraz stosowanych metod. Projektowanie, aby było skuteczne i odpowiadało określonym wymaganiom, musi korzystać z dorobku różnych dziedzin nauki, interdyscyplinarnych teorii i technik. Stąd w skrypcie niniejszym znalazła się problematyka zastosowania inżynierii systemów i komputerowego wspomagania projektowania.

22
E-book

Ocena efektywności instytucji publicznych w sektorach edukacji i ochrony zdrowia

Marek Biernacki

 Celem głównym pracy jest zbudowanie własnej wielowymiarowej oceny działalności instytucji publicznych na potrzeby optymalizowania kosztów i polepszenia jakości usług w sektorach edukacji i ochrony zdrowia. Instytucja publiczna rozumiana jest tutaj jako organizacja niekomercyjna, utworzona w wyniku inicjatywy administracji państwowej lub jednostek samorządu terytorialnego. W poszczególnych rozdziałach książki zdefiniowano pojęcia związane  z sektorem publicznym, przybliżono pojęcie jakości usługi, przedstawiono wybrane koncepcje obecnie działających systemów ocen instytucji publicznych na świecie i w Polsce, zaproponowano także koncepcję kompleksowej oceny instytucji publicznej, podjęto próbę opisu oraz oceny systemu edukacyjnego w Polsce oraz dokonano analiz stanu zdrowia Polaków oraz oceny ochrony zdrowia w naszym

23
E-book

Dynamika strategiczna w ujęciu ewolucyjnym

Ewa Izabela Stańczyk-Hugiet

Podstawowym celem prezentowanej monografii jest przedstawienie ewolucyjnej teorii zarządzania strategicznego. Wysiłek badawczy skoncentrowano głównie na procesach różnicowania i selekcji. Perspektywa ewolucyjna uznaje, że organizacja funkcjonuje w selekcyjnym otoczeniu, a procesy różnicowania służą adaptacji i przetrwaniu. Założono, że procesy różnicowania bazujące na relacjach współdziałania i koopetycji są wyrazem z jednej strony adaptacji, a z drugiej strony wyrazem procesów samoorganizowania.   Monografia ma charakter teoriotwórczy. Ujmuje ewolucyjne prawidła postrzegania zjawisk, eksploatując wcześniej zweryfikowane uogólnienia i teorie naukowe, co w efekcie doprowadza do wyjaśnienia mechanizmów i określenia prawidłowości, torując drogę do nakreślenia ewolucyjnej teorii zarządzania strategicznego.   Treści zawarte w monografii zostały podzielone na trzy rozdziały. Pierwsze dwa stanowią całości odwołujące się do dwóch istotnych kontekstów zarządzania strategicznego: kontekstu organizacji i kontekstu otoczenia. Rozdział trzeci natomiast podejmuje wyjaśnienia ujęcia ewolucyjnego i konsekwencji strategicznych tego ujęcia. Monografia zawiera również aneks, w którym przedstawiono wyniki badań jakościowych odwołujących się do problematyki poruszanej w rozprawie.

24
E-book

Sprawność organizacji. Emocjonalne, behawioralne i finansowe efekty działań marketingowych w ocenie skuteczności i efektywności przedsiębiorstwa

Witold Kowal

Przedmiotem zainteresowania badawczego autora niniejszej publikacji jest problem oceny przedsiębiorstwa, który wiąże się z kategoriami skuteczność i efektywność. Są to dwie uzupełniające się kategorie. W książce przyjęto założenie, iż podstawą do interpretacji skuteczności i efektywności są wyniki przedsiębiorstwa (efekty jego działań). Zaprezentowano w niej wyniki badań przedsiębiorstw, których celem było określenie miejsca różnych efektów marketingowych i finansowych w ocenie przedsiębiorstwa.

25
E-book

Ekonomia rozwoju

red. Bogusław Fiedor, Karol Kociszewski

 Ekonomia rozwoju. Podręcznik, red. B. Fiedor, K. Kociszewski, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Wrocław 2010.   Obszerne omówienie ekonomii rozwoju (w sześciu częściach i dwudziestu rozdziałach). Zawiera przegląd teorii i modeli ekonomicznych powstałych na przestrzeni wieków oraz pogłębiony wgląd w czynniki rozwoju i wzrostu, co pozwala określić przyczyny nierówności ekonomicznych w świecie. Autorzy analizują przebieg  kryzysów gospodarczych w różnych okresach w wybranych krajach i sposoby z niego wychodzenia oraz rolę instytucji międzynarodowych (m.in. MFW i Banku Światowego). Jest cennym źródłem wiedzy na studiach ekonomii, stosunków międzynarodowych i międzynarodowych stosunków 

26
E-book

Fizyka zadania

Piotr Wilk

Niniejszy skrypt jest przeznaczony dla studentów I-go roku Wydziału InżynieryjnoEkonomicznego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Obejmuje on zadania wraz z rozwiązaniami z dziesięciu działów fizyki. Każdy rozdział zawiera wstęp, w którym omówione są podstawowe prawa związane z zadaniami z tego rozdziału oraz wskazówki dotyczące metod rozwiązań. Skrypt nie obejmuje pełnego zakresu działów należących do standardowego kursu fizyki. W ramach poszczególnych działów również nie można mówić o upełności, jeśli chodzi o wszystkie możliwe typy zadań, skrypt bowiem jest materiałem wspomagającym ograniczone czasowo ćwiczenia rachunkowe z fizyki, związane z wykładem i zajęciami laboratoryjnymi z tego przedmiotu. Zadania dobierane były tak, aby ich poziom trudności nie był zbyt wysoki (brak np. zadań łączących różne działy lub wymagających skomplikowanych obliczeń) oraz aby mogły być łatwo modyfikowane z myślą o kolokwiach (zadania wariantowe). Brano też pod uwagę słabe przygotowanie z fizyki kandydatów na studia. 

27
E-book

Systemy informatyczne a rozwój społeczeństwa informacyjnego

red. Andrzej Bytniewski

W książce zawarto informacje o systemach informatycznych wykorzystywanych w szeroko rozumianym procesie obsługi społeczeństwa. Szczególną uwagę zwrócono na systemy informatyczne w takich dziedzinach życia społecznego, jak administracja, bankowość, opieka zdrowotna i edukacja. Stanowią one podstawę rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Ponadto wskazano nowe technologie funkcjonowania tych systemów, wykorzystujące tzw. chmurę obliczeniową. Pewnym podsumowaniem książki jest część dotycząca usług cyfrowych w Polsce, tzw. e-usług publicznych, realizowanych przez omawiane systemy informatyczne. Książka jest adresowana do studentów wszystkich kierunków studiów ekonomicznych oraz praktyków zajmujących się wdrażaniem i eksploatacją systemów informatycznych w sektorze e-usług publicznych. 

28
E-book

Zarys ekonomii sektora publicznego

red. Marcin Brol

Niniejszy podręcznik stanowi próbę przedstawienia i uporządkowania stanu wiedzy związanej z funkcjonowaniem sektora publicznego. Podjęto w nim też kwestie teorii dóbr publicznych i zakresu przedmiotowego sektora publicznego. Każdy z siedmiu rozdziałów został uzupełniony o wykaz problemów do dyskusji i spis przydatnej studentom literatury.

29
E-book

Marketing w organizacjach pozarządowych-obszary zastosowań

Barbara Iwankiewicz-Rak

Autorka postawiła sobie za cel identyfikację obszarów i cech decyzji marketingowych dotyczących wypełniania zadań społecznych i gospodarczych, wynikających ze zmian potrzeb i preferencji społeczeństwa. Prezentowana książka jest rezultatem prowadzonych przez autorkę wieloletnich badań sfery usług społecznych i organizacji pozarządowych. W kolejnych rozdziałach omówiono organizacje pozarządowe w gospodarce rynkowej, szczególne cechy działań marketingowych organizacji pozarządowych, komunikację marketingową organizacjach pozarządowych, fundraising w aspekcie marketingowej orientacji organizacji pozarządowych, fundraising w świetle współpracy organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. Treść książki łączy wątki teoretyczne ze wskazaniem praktycznych zastosowań, nie wyczerpuje jednak rozległej problematyki marketingu i funkcjonowania organizacji pozarządowych w gospodarce rynkowej.

30
E-book

Zadania z chemii ogólnej i analitycznej

Red. Teresa Znamierowska

Umiejętność rozwiązywania zadań z chemii ogólnej i analitycznej stanowi podstawę lepszego i głębszego rozumienia procesów chemicznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ze względu na interdyscyplinarny charakter studiów na wydziale liczba godzin wykładów z chemii ogólnej i nieorganicznej oraz ćwiczeń rachunkowych jest bardzo ograniczona. Obliguje to studentów wydziału do znacznej samodzielności w zdobywaniu wiedzy z tego przedmiotu. Studenci wydziału rekrutują się z różnych szkół średnich, dlatego zakres ich wiadomości z chemii jest bardzo zróżnicowany.

31
E-book

Management. Functions. Strategies. Methods

Ewa Stańczyk-Hugiet, Janusz Marek Lichtarski, Katarzyna Piórkowska

Podręcznik przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z zarządzaniem współczesnymi organizacjami. Autorzy w sposób syntetyczny omawiają główne funkcje, strategie i metody zarządzania oraz teorię i metodologię nauki o zarządzaniu. Wykład uzupełniony jest licznymi ćwiczeniami i studiami przypadku, które pozwolą studentom odnieść zagadnienia teoretyczne do praktyki zarządzania. Ze względu na prostotę wywodu i przejrzysty układ podręcznik będzie przydatny uczestnikom zajęć z zarządzania prowadzonych w języku angielskim, na poziomie zarówno licencjackim, jak i magisterskim.

32
E-book

Rachunkowość 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

red. Michał Biernacki, Robert Kowalak

Niniejszy zeszyt zawiera piętnaście artykułów naukowych autorstwa studentów I oraz II stopnia studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Problematyka podejmowana przez młodych adeptów nauki dotyczy zarówno aspektów teoretycznych, jak i praktycznych funkcjonowania jednostek gospodarczych na rynku. W prezentowanych tekstach omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: uznawalność kosztów uzyskania przychodów, zmiany w ustawie o VAT dotyczące systemu kaucyjnego, podatek od sprzedaży okazjonalnej, wycena aktywów biologicznych, niewadliwość i rzetelność ksiąg rachunkowych, zastosowanie AI w biurach rachunkowych oraz analiza wskaźnikowa jako narzędzia controllingu strategicznego