Publisher: Wyższa Szkoła Humanitas
Oficyna Wydawnicza „Humanitas" jest prężnie działającym wydawnictwem naukowym o międzynarodowej randze. Od ponad kilkunastu lat z powodzeniem wprowadza na polski i światowy rynek monografie, podręczniki akademickie, skrypty dla studentów, materiały konferencyjne oraz czasopisma naukowe, w tym periodyki znajdujące się na liście czasopism punktowanych Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacje Oficyny dotyczą tematycznie w szczególności zagadnień zarządzania, ekonomii, prawa, pedagogiki, dziennikarstwa i komunikacji społecznej, filologii angielskiej, politologii, filozofii. Autorami wydawanych prac są naukowcy związani z Wyższą Szkołą Humanitas, ale także innymi ośrodkami naukowymi z Polski i zagranicy. Nakładem Oficyny ukazało się m.in. pierwsze polskie wydanie książki „Globalizacja. Krytyczne wprowadzenie" autorstwa Jana A. Scholtego - jednego z najwybitniejszych światowych specjalistów w dziedzinie globalizacji, profesora na Wydziale Nauk Politycznych o Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii. Oficyna WSH, oprócz działalności wydawniczej, prowadzi także - wspólnie z Biblioteką WSH - aktywność naukową i popularyzatorską: przygotowuje konferencje i seminaria, wieczory autorskie, konkursy czytelnicze, kampanie społeczne, akcje charytatywne. Oficyna jest jednostką aktywną, prorozwojową, na stałe wpisaną w panoramę instytucji naukowych województwa śląskiego.
121
Ebook

Bezpieczeństwo - powinność czy gwarancja? Aspekty prawne i prawnoustrojowe

red. nauk. Tomasz Miłkowski, Aleksandra Wentkowska

"(...) Autorzy starali się w niniejszej publikacji uwzględnić powyższe spostrzeżenia, w tym problemy powstające przy stosowaniu prawa wspólnotowego w polskim porządku prawnym i tym samym rozpocząć studia nad tym zagadnieniem w Wyższej Szkole Humanitas. Starali się przy tym nie ograniczać tylko do jednego punktu widzenia – tak z uwagi na przedmiot nauki, jak i kraje reprezentowane przez autorów. Stąd obok rozważań ściśle prawnych są także odwołania do praktycznych problemów związanych z jego stosowaniem i materiały nie tylko z Polski, ale również z Serbii (...)".

122
Ebook
123
Ebook

Życie i dzieło Profesora Bogdana Nawroczyńskiego - Wybitnego Zagłębianina. W osiemdziesiątą rocznicę publikacji

Praca zbiorowa(...) Autorzy rozpraw zawartych w publikacji przedstawiają głęboką i obszerną wiedzę psychologiczną, filozoficzną, socjologiczną B. Nawroczyńskiego - czołowego przedstawiciela pedagogiki kultury, pedagoga, ...

(...) Autorzy rozpraw zawartych w publikacji przedstawiają głęboką i obszerną wiedzę psychologiczną, filozoficzną, socjologiczną B. Nawroczyńskiego - czołowego przedstawiciela pedagogiki kultury, pedagoga, dydaktyka i historyka pedagogiki - powiązaną wyraźnie z analizowanymi problemami pedagogicznymi (...).

124
Ebook

Współczesna administracja państw byłego ZSRR

Wiktor Hołubko

Rok 1991 był przełomowy w dziejach narodów ZSRR. Niegdyś największe państwo o światowej potędze, którego obszar wynosił 22,4 mln km kw., z ludnością ponad 283 mln, przestało istnieć. ZSRR powstał dzieki wysiłkom Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików) na gruzach byłego Cesarstwa Rosyjskiego w 1922 roku. W czasie wojny domowej 1917-1920 bolszewicy odbudowali byłe imperium w postaci konglomeratu formalnie niepodległych państw. W czasie powstawania ZSRR poza granicami byłej carskiej Rosji pozostawało pięc jej dawnych prowincji: Finlandia, Polska, Łotwa, Litwa, Estonia, z których trzy ostatnie już w latach 1939-1940 utraciły niepodległość i zostały inkorporowane do ZSRR. Związek Radziecki był państwem wielonarodowym, zamieszkiwało go ponad 100 narodów i narodowości.

125
Ebook

Public relations szkół wyższych. Model komunikowania się z otoczeniem w demokratycznej przestrzeni publicznej

Michał Kaczmarczyk

"(...) Autor książki przekonuje nas, że dialog uniwersytetu z jego otoczeniem jest współcześnie warunkiem koniecznym przetrwania i rozwoju uniwersytetu oraz – co równie istotne – czynnikiem rozwoju tegoż otoczenia, które – dzięki mechanizmom komunikacji społecznej – uzyskuje w relacjach z uniwersytetem liczne korzyści. Konieczne jest jednak wypracowanie odmiennych od do12 Michał Kaczmarczyk – Public relations szkół wyższych... tychczasowych form i reguł prowadzenia owego dialogu, oparcie go na odpowiednich podstawach aksjonormatywnych oraz wykorzystanie w nim nowych narzędzi komunikacyjnych, właściwych dla ery ponowoczesności. Umożliwia to wdrożenie w praktyce komunikowania instytucjonalnego uniwersytetów modelu public relations określonego przez Autora mianem modelu partycypacyjnego, a zatem – przede wszystkim – oddzielenie PR od marketingu oraz dokonanie zwrotu w kierunku wartości, zasad i sposobów działania komunikacyjnego leżących u podstaw rozwoju public relations jako demokratycznego komunikowania w interesie społecznym (...)"

126
Ebook

Edukacja Jutra. Systemowe aspekty organizacji szkolnictwa w Polsce

red. Kazimierz Denek, Aleksandra Kamińska, Piotr Oleśniewicz

"Do rąk Czytelników kierujemy monografię „Systemowe aspekty organizacji szkolnictwa w Polsce”. Jest to kolejna książka, jaka powstała w ramach cyklicznych spotkań tatrzańskich „Edukacja jutra”, zawierająca zbiór tekstów zakwalifikowanych do druku. Spotkań niemających odpowiednika w polskiej rzeczywistości naukowej, spotkań nie tylko pożytecznych, wartościowych, inspirujących, ale także integrujących różne specjalności pedagogiczne. Spotkania te od wielu lat są platformą kontaktów pedagogów z wielu ośrodków akademickich w Polsce, okazją wymiany doświadczeń, myśli i poglądów pedagogów, nauczycieli pracujących w różnych placówkach i na różnych poziomach edukacji, teoretyków i praktyków".

127
Ebook

Kraina kreatywności - warsztat twórczego pedagoga w pracy z dziećmi

Danuta Krzywoń, Hewilia Hetmańczyk

Książka „Kraina Kreatywności – warsztat twórczego pedagoga w pracy z dziećmi”, stanowiąca kontynuację publikacji „Kraina Kreatywności – sposoby przeciwdziałania rutynie w pracy z dziećmi poprzez ekspresję twórczą i artystyczną”1, odpowiada na po­trzeby osób na co dzień zajmujących się odkrywaniem artystycznych zamiłowań swoich wychowanków. Rozwijanie twórczości od najmłodszych lat jest podstawą do ukształ­towania w dziecku twórczego stylu życia. Wielu współczesnych dydaktyków zwraca uwagę na pilną potrzebę wzmacniania twórczości w edukacji. Jednym z podstawowych elementów przygotowania młodego człowieka do realizacji podstawowego celu, czyli twórczego stylu życia, jest kształtowanie twórczej relacji ze środowiskiem. Książka składa się z trzech części, w tym z 3 rozdziałów.   Część pierwsza – teoretyczna stanowi krótki wstęp wprowadzający w tematykę publikacji. Przybliża definicję twórczości, omawia czteroaspektowy paradygmat in­terpretacji twórczości. Ponadto przedstawia dwa podejścia do twórczości oraz zapo­znaje z różnymi stanowiskami, zajmowanymi podczas dyskursu o twórczości dzieci.   Część druga – praktyczna składa się z wprowadzenia oraz trzech rozdziałów. Każdy rozdział części praktycznej obejmuje jeden zakres zabaw, a zarazem jeden obszar stymulacji. Do każdego z tych obszarów przyporządkowane są propozycje zabaw i rozwiązań praktycznych, poprzedzone krótkim wstępem teoretycznym, wprowadzającym czytelnika w specyfikę proponowanych zabaw. Pracę zamyka część trzecia – empiryczna, zawierająca opis, analizę i interpreta­cję wyników przeprowadzonych badań, z wykorzystaniem metody sondażu i obser­wacji, których celem było zapoznanie się z posiadaną wiedzą na temat twórczości, w tym twórczości plastycznej, i podejściem do twórczego nauczania wśród nauczy­cieli wychowania przedszkolnego.

128
Ebook

Zarządzanie przez chaos. Wybrane aspekty epidemii COVID-19 w percepcji pracowników ochrony zdrowia

Michał Kaczmarczyk, Maria Zrałek

Niniejsza monografia jest próbą syntetycznego opisu i krytycznej oceny działań polskiej administracji publicznej w obszarze zarządzania kryzysowego w warunkach epidemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, ze szczególnym uwzględnieniem okresu tzw. pierwszej fali pandemii, a zatem okresu przypadającego na miesiące wiosenne 2020 roku. Autorzy przedstawią wybrane działania i zaniechania państwa, wpisujące się w aktywność związaną z przeciwdziałaniem kryzysowi i reagowaniem na jego przejawy, próbując odpowiedzieć na pytanie: na ile owe działania były zgodne z regułami nowoczesnego zarządzania kryzysowego? W tym kontekście zaprezentowane i omówione zostaną wyniki badania „Wybrane aspekty zarządzania epidemią SARS-CoV-2 w percepcji pracowników sektora ochrony zdrowia”, zrealizowanego przez Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas, pod kierunkiem Michała Kaczmarczyka. Celem badania było poznanie opinii lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, elektroradiologów i menedżerów ochrony zdrowia na temat wybranych elementów procesu zarządzania sytuacją kryzysową związaną z epidemią COVID-19. Badanie, o charakterze ogólnopolskim, przeprowadzono w okresie od 20 kwietnia do 20 maja 2020 roku z wykorzystaniem metody ankietowej bezosobowej oraz metody wywiadu pogłębionego.

129
Ebook

Polubowne rozwiązywanie konfliktów w pomocy społecznej. Komunikacja, psychologia konfliktów, negocjacje i mediacje socjalne

Anna Kalisz, Adam Zienkiewicz

"(...) Prezentowane opracowanie składa się z dziewięciu rozdziałów, w których autorzy przybliżyli problematykę mediacji i praktycznego jej wykorzystania na gruncie pomocy społecznej. Rozważania swoje rozpoczęli od prezentacji zagadnień związanych z przybliżeniem istoty pomocy społecznej, a zatem zakreślenia tła poruszanej problematyki. W dalszej kolejności uwagę swoją skupili na zagadnieniach związanych z pojęciem konfliktu i jego podłożem oraz sposobem rozwiązywania. Kontynuacją tych rozważań stały się komunikacyjne i psychologiczne aspekty konfliktu (...)".

130
Ebook

Psychologia w pracy sędziego

Zbigniew Marten

(…) Publikacja składa się z dwóch części. W pierwszej autor omawia podstawowe kwestie teoretyczno-ekspertalne psychologii sądowej, w drugiej analizuje pracę sędziego w klasycznym modelu: człowiek w sytuacji pracy. Rozważania w części drugiej są poparte ćwiczeniami, na które składają się testy i kwestionariusze badające niektóre predyspozycje psychiczne oraz psychozabawy stworzone przez autora, które w lekkiej formie starają się przybliżyć tematy trudne (…).

131
Ebook

ZACHOWANIA ORGANIZACYJNE. SPOJRZENIE NA PROBLEMY TEORII I PRAKTYKI

Jolanta Staszewska

W niniejszym opracowaniu przedstawiono uogólnione spojrzenie na zachowania organizacyjne w kontekście funkcjonowania jednostki, grupy jako całości i grup względem siebie, co dotyczy zachowań międzyorganizacyjnych

132
Ebook

Systemy medialne krajów bałkańskich

red. Zbigniew Oniszczuk, Marian Gierula

"(…) Zgodnie z koncepcją Daniela Hallina i Paolo Manciniego, przedstawioną w pracy Camparing Media Systems: Three Models of Media and Politics (Cambridge 2004), media masowe w krajach południa Europy mieszczą się w modelu spolaryzowanego pluralizmu. Model ten w opinii obu autorów posiada cztery charakterystyczne cechy. Po pierwsze, odznacza się niskim poziomem czytelnictwa dzienników i gazet, adresowanych głównie do elit społecznych. Po drugie, instytucje państwowe mają duże możliwości kontrolowania mediów masowych, gdyż występują wobec nich w roli właściciela, regulatora i podmiotu finansującego. Po trzecie, w modelu południowoeuropejskim mamy do czynienia z wysokim stopniem pararelizmu politycznego, czyli silnym powiązaniem działalności mediów z partiami politycznymi (...)".

133
Ebook

Procesy komunikacyjne

Jolanta Staszewska

W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na badaniu i analizie różnych aspektów procesów komunikacyjnych. Zanalizowano znaczenie skutecznej komunikacji, czynniki wpływające na skuteczność komunikacji,różnice kulturowe i technologiczne wyzwania w komunikacji oraz strategie i narzędzia, które można zastosować w celu usprawnienia procesów komunikacyjnych i w zarządzaniu nimi.

134
Ebook

Media i dziennikarstwo w XX wieku. Studia i szkice

red. Michał Kaczmarczyk, Magdalena Boczkowska

"(...) Oddajemy do rąk Szanownych Czytelników pracę zbiorową Media i dziennikarstwo w XX wieku. Studia i szkice, poświęconą dziejom komunikacji społecznej w minionym, jakże ważnym dla rozwoju mediów, stuleciu. Autorzy, którzy opracowali poszczególne rozdziały, dokonali analizy owych dziejów w dwóch, równoległych perspektywach: historii poszczególnych mediów (prasy, radia, telewizji, filmu, Internetu) oraz ogólnej historii komunikacji. Założeniem książki, w której znalazły się artykuły naukowe i komunikaty przygotowane przez badaczy reprezentujących ośrodki akademickie z całej Polski i wiele różnych dyscyplin naukowych (m.in. historię, politologię, socjologię, językoznawstwo), jest przedstawienie problematyki historycznoprasowej w ujęciu interdyscyplinarnym (...)".

135
Ebook

Konkursy jakości a efektywność lokalnej polityki oświatowej na przykładzie Programu "Samorządowy Lider Edukacji"

Michał Kaczmarczyk, Przemysław Ruta, Maria Zrałek

Niniejsza monografia stanowi próbę całościowego przedstawienia założeń konkursu „Samorządowy Lider Edukacji” i sposobów ich realizacji w kontekście roli, jaką przedmiotowy konkurs odgrywa w procesie zarządzania jakością w jednostce samorządu terytorialnego. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób, w jakim zakresie i w jakich aspektach konkurs jakości może przyczyniać się do doskonalenia jakości zarządzania oświatą w jednostkach samorządowych oraz jakie pełni funkcje na rzecz organizacji samorządowej rozumianej w kategoriach podmiotu zarządzania.

136
Ebook

Okruchy i okruszki wspomnień. Retrospektywny wybór wydarzeń z lat 1929-2009

Czesław Kupisiewicz

W tym tomiku dominuje prezentacja wydarzeń i przeżyć na ogół mniej dramatycznych od opisanych w obu wymienionych wyżej publikacjach. Mam jednak nadzieję, że i one pobudzą do refleksji, niekiedy gorzkiej, albo do uśmiechu, choćby nostalgicznego.

137
Ebook

Świat nowych technologii. Czy sztuczna inteligencja zdominuje życie człowieka?

Jadwiga Stawnicka, Danuta Morańska, Wacław Kubies (red.)

Od wielu lat nasze codzienne funkcjonowanie we współczesnym świecie wspierane jest nowymi technologiami. Najnowsze odkrycia uczonych nie pozostają w laboratoriach naukowych, ale z dnia na dzień stają się częścią naszego codziennego życia. Czy jest ktoś, kto obecnie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowanie bez dostępu do sieci, komputera czy smartfona? Jeżeli nawet tak, to osoba ta musi liczyć się z tym, że będzie jej trudniej komunikować się ze znajomymi, podróżować, kształcić się, a nawet znaleźć pracę. Powiedzenie, które mówi: Jeżeli nie ma cię w sieci, to nie istniejesz, pokazuje, jak nowe technologie i sztuczna inteligencja kształtuje nasze codzienne funkcjonowanie – czy się na to godzimy czy nie. Obecnie na rynek pracy wchodzi pokolenie, które w swojej książce Jean Twege określa jako pokolenie Igen. Są to osoby, które urodziły się po roku 1995. Czyli takie, które nie pamiętają czasu, gdy Internet nie istniał, nie było Facebooka, Instagrama czy innych platform komunikacyjnych. To właśnie te osoby dzisiaj mają wpływ na kreowanie „cyberświata”. W związku z tym należy zadać sobie pytanie: czy świat nowych technologii i sztuczna inteligencja zdominuje życie człowieka? W książce autorzy poruszają wiele istotnych kwestii związanych z rozwojem nowych technologii i sztucznej inteligencji. Niewątpliwie ich rozwój będzie się przyczyniał do rozwoju naszego kraju i świata. Należy pamiętać, że rozwój to nie tylko korzyści, ale i zagrożenia. Mamy nadzieję, że książka ta skłoni czytelnika do refleksji i odpowiedzi na pytanie, czy nowe technologie i sztuczna inteligencja zdominują życie człowieka.

138
Ebook

Instytucje prawa cywilnego wykorzystywane przy określaniu wysokości szkody i zadoścuczynienia za doznaną krzywdę na gruncie regulacji karnoprawnych

Anna Rogacka-Łukasik, Robert Słowakiewicz

Celem niniejszej monografii jest omówienie tych instytucji prawa cywilnego, któ­re mogą być wykorzystywane przy określeniu wysokości szkody i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Należy podkreślić, iż pole niektórych rozważań świadomie zawężone zostało do wskazanych zagadnień, albowiem one same dostarczają niezwykle bogatej i obszernej materii do przemyśleń. Monografia została podziela na siedem rozdzia­łów, z czego trzy pierwsze rozdziały oraz rozdział siódmy dotyczą materii stricte prawa karnego w zakresie naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązki, z kolei rozdziały czwarty, piąty i szósty wykazują charakter mieszany, gdyż dotyczą regulacji cywilnoprawnych, ale w odniesieniu do prawa karnego.

139
Ebook

Cyberprzestrzeń miejscem skutecznego nauczania-uczenia się

Danuta Szeligiewicz-Urban, Beata Matusek

Celem badań opisywanych w niniejszej monografii uczyniono analizę związków zachodzących pomiędzy korzystaniem z nowoczesnych technologii informacyjnych a zagrożeniami płynącymi z mass mediów z perspektywy nauczyciela, rodzica i dziecka. W niniejszym opracowaniu poruszamy kwestię kompetencji informatycznych i społeczno-wychowawczych nauczyciela i rodzica w odniesieniu do wykorzystywania nowoczesnych narzędzi technologicznych, monitorowania kontaktu z cyberświatem, w tym gier komputerowych oraz poziomu dostępności cyberprzestrzeni dla młodego użytkownika – ucznia. Spośród wielu metod badawczych w wybranych i omawianych w niniejszym opracowaniu pracach dotyczących kwestii cyberprzestrzeni, podstawową metodą badawczą była metoda sondażu diagnostycznego.

140
Ebook

Szkolne wyobcowanie. Inny Niziurski

Jarosław Dobrzycki

"Monografia(...) powstała na bazie dysertacji doktorskiej pt. Szkolne wyobcowanie. Inny Niziurski, obronionej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 7 marca 2022 roku, pod opieką naukową dr hab. Beaty Mytych-Forajter, prof. UŚ. Zdecydowałem się pozostawić tytuł w niezmienionej formie, ponieważ najlepiej oddaje on zamysł, który przyświecał mi podczas pisania doktoratu. Chciałem ukazać inność pisarstwa Edmunda Niziurskiego, nie tylko na tle literatury dla niedorosłego czytelnika, lecz również jako twórczość, która skłania do przemyśleń na temat oświaty, miejsca ucznia w systemie szkolnym oraz kształtowania się osobowości młodych osób"

141
Ebook

Wokół tożsamości regionalnej. Zagłębie Dąbrowskie i jego sąsiedzi

red. nauk. Michał Kaczmarczyk, Waldemar Wojtasik

(…) Oddajemy do rąk Szanownych czytelników publikację książkową poświęconą problematyce szeroko rozumianej tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego. Tom stanowi zbiór studiów i szkiców powstałych przy okazji konferencji „Zderzenie cywilizacji? Zagłębie Dąbrowskie w Unii Europejskiej” – zorganizowanej przez Instytut Europeistyki Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Ich autorami są pracownicy naukowi WSH oraz innych ośrodków akademickich, akademickich, m.in. Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej. W swoich tekstach dokonali oni refleksji nad pojęciem zagłębiowskiej tożsamości z perspektywy politologicznej, socjologicznej, historycznej, medioznawczej i kulturoznawczej. Udowodnili, że Śląsk i Zagłębie są odrębnymi „małymi ojczyznami” zachowującymi swoją specyfikę, mimo włączenia w obszar jednego województwa. Wszak Zagłębie pozostaje kulturowo poza Górnym Śląskiem, budując własną tożsamość, pielęgnując rodzimą tradycję.(…)

142
Ebook

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich w polskim porządku prawnym

Michał Kaczmarczyk, Jan Kil

Niniejsza monografia stanowi pierwszą na polskim rynku wydawniczym próbę całościowego, kompleksowego omówienia problematyki odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich. Obecnie nie istnieje bowiem ani jedno opracowanie, które wyczerpująco omawiałoby wszystkie aspekty przedmiotowego zagadnienia, w tym aspekty ustrojowe, prawnomaterialne i procesowe. Monografia nie ma jednak charakteru wyłącznie prawniczego (choć ta optyka w dysertacji zdecydowanie dominuje), wszak problematyka odpowiedzialności dyscyplinarnej na uczelniach jest problematyką z pogranicza: prawa, filozofii, socjologii, zarządzania i pedagogiki szkoły wyższej. Autorzy podjęli więc próbę przygotowania dysertacji interdyscyplinarnej, a zastosowana w badaniach metodyka korzystała z dorobku naukowego różnych dyscyplin społecznych, co objawia się w wykorzystaniu dla potrzeb niniejszej monografii narzędzi, metod, technik i aparatury pojęciowej charakterystycznych dla każdej z nich.