Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
113
Ebook

Ekonomiczne uwarunkowania międzynarodowych nierówności rozwojowych

Karol Kociszewski, Monika Paradowska, Johannes (Joost) Platje

Monografia stanowi bogate źródło aktualnej wiedzy na temat podłoża i uwarunkowań międzynarodowych nierówności rozwojowych. Obejmuje teoretyczne ujęcie oraz charakterystykę historycznych przyczyn zacofania. Zawiera wyniki analiz danych statystycznych dotyczących rozwoju gospodarczego i przykłady empiryczne, co służy przełożeniu wybranych teorii na praktykę, ich zastosowaniu do wyjaśniania rzeczywistych przemian zachodzących w gospodarce światowej i kierunków polityki rozwojowej. Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców – teoretyków, praktyków oraz studentów (zwłaszcza na kierunkach ekonomia, stosunki międzynarodowe i międzynarodowe stosunki gospodarcze), pozwala na pogłębienie wiedzy, inspiruje do jej rozszerzania.

114
Ebook

Ekonomia i międzynarodowe stosunki ekonomiczne 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

red. Aleksandra Kuźmińska-Haberla, Sebastian Bobowski

Niniejszy zeszyt zawiera siedem artykułów naukowych autorstwa studentów I oraz II stopnia studiów na kierunkach międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz International Business. Problematyka podejmowana przez młodych adeptów nauki jest różnorodna i aktualna. W prezentowanych tekstach omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: Quantitative Easing Impact on the Global Economy; Unveiling the Interplay: NFTs, Metaverse Hype, and Ether Price Dynamics; strategie marketingowe przedsiębiorstw na rynku kosmetycznym na przykładzie marek Dr Irena Eris oraz Inglot; przestrzeń kosmiczna jako miejsce inwestycji publicznych i prywatnych; Nil - źródło wody czy konfliktów; zarządzanie projektami finansowanymi z Unii Europejskiej prowadzonymi na uczelniach wyższych

115
Ebook

Współdziałanie logistyczne w sieci humanitarnej

Jakub Marcinkowski

Współcześnie dostrzega się coraz większe zainteresowanie tematyką pomocy humanitarnej oraz radzenia sobie ze skutkami kryzysów humanitarnych. Rozważania podjęte w monografii dotyczą sieciowego podejścia do kategorii współdziałania logistycznego w sektorze humanitarnym w ramach trzech ujęć, tj. sieci międzyorganizacyjnych, sieci logistycznych i sieci humanitarnych. Jest to nowy kontekst badawczy w tym sektorze, w którym logistyka jest traktowana jako kręgosłup podejmowanych działań. Monografia w swoim zamierzeniu wzbogaca wiedzę o tym, jak zarządzać humanitarnymi łańcuchami dostaw w dobie zwiększającej się częstotliwości i intensywności kryzysów humanitarnych, które coraz częściej pojawiają się w "naszej" szerokości geograficznej. Przeprowadzone badania mają trójpłaszczyznowy charakter (teoriotwórczy, metodologiczny, empiryczny), a wyniki badań własnych mają aplikacyjny charakter dla organizacji humanitarnych. Monografia może być także wartościowa dla badaczy i praktyków zainteresowanych zarządzaniem pomocą humanitarną i strategiami sieci podmiotów niepowiązanych kapitałowo.

116
Ebook

Wymiary polityki społecznej. Wyd. 3, zaktualizowane

Olga Kowalczyk, Stanisław Kamiński

W podręczniku przedstawiono:  - znaczenie, modele, podmioty oraz instrumenty polityki społecznej,  - problematykę zabezpieczenia społecznego oraz jego poszczególnych działów,  - zagadnienia ubóstwa, edukacji, rynku pracy oraz stanowiące przedmiot polityki ludnościowej,  - analizę paradygmatów oraz uwarunkowań współczesnej polityki społecznej.

117
Ebook

Rozwój podaży na rynku rolniczych produktów ekologicznych w Polsce - aspekty ekonomiczne

Karol Kociszewski, Andrzej Graczyk

Autorzy monografii przyjęli za cel przedstawienie uwarunkowań funkcjonowania i perspektyw rozwoju rynku żywnościowych produktów ekologicznych. Przyjmują oni stanowisko obiektywne, starając się wyjaśnić, czy rzeczywiście rolnictwo ekologiczne ma realne szanse rozwoju w warunkach konkurowania z żywnością konwencjonalną, która jest tańsza, łatwiej dostępna, ma dłuższe terminy ważności i często jest bardziej atrakcyjnie opakowana niż ekologiczna. Autorzy z jednej strony zawarli potężny ładunek wiedzy o badanym problemie w syntetycznej pracy, diagnozując stan tej podaży oraz uwarunkowania rozwoju rolniczych produktów ekologicznych, nie pomijając właściwie żadnego istotnego aspektu, z drugiej zaś wykazali się bardzo dobrym warsztatem naukowym i wzorowo różnorodnym materiałem badawczym, który został wykorzystany łącznie z badaniami ankietowymi przeprowadzonymi na potrzeby tej publikacji. W ten sposób czytelnik otrzymuje kompletne opracowanie o wysokich walorach merytorycznych.

118
Ebook

Globalne łańcuchy wartości. Funkcjonowanie, dylematy, wyzwania

Bogusława Drelich-Skulska, Sebastian Bobowski, Paweł Pasierbiak red.

Prezentowana monografia poświęcona jest rozmaitym aspektom powstawania, ekspansji oraz transformacji globalnych łańcuchów wartości w różnych regionach świata. Tezą monografii jest twierdzenie, że globalne łańcuchy wartości kształtują się pod wpływem procesów zachodzących w gospodarce światowej, determinujących kierunki rozwoju poszczególnych państw i regionów. Opracowanie podzielono na dwie części, z których pierwsza ukazuje teoretyczne aspekty funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw, a druga obejmuje zagadnienia związane z historycznymi fundamentami oraz fazami kształtowania się globalnych łańcuchów wartości, a także z ich charakterystyką we współczesnej gospodarce światowej. Jednak badania handlu wskazują na szczególne znaczenie trzech bloków regionalnych, w których funkcjonują w dużym stopniu powiązania między krajami o charakterze wewnątrzregionalnym. W literaturze określa się je mianem fabryk: Factory Asia, Factory Europe, Factory North America. Autorzy wyrażają nadzieję, że prezentowane rozważania teoretyczne oraz studia empiryczne nie tylko będą stanowić wkład do badań nad funkcjonowaniem globalnych łańcuchów dostaw, lecz także przyczynią się do rozszerzenia pola badawczego przez kolejnych badaczy i analityków biznesu międzynarodowego.

119
Ebook

Ocena zdolności płatniczej jednostki samorządu terytorialnego z wykorzystaniem rachunku przepływów pieniężnych. Metody i kryteria oceny

Ewa Gubernat

Przedmiotem pracy była ocena stanu finansów jednostki samorządu terytorialnego z wykorzystaniem rachunku przepływów pieniężnych. Autorka monografii wyraża przekonanie, że możliwość zastosowania rachunku przepływów pieniężnych z jednej strony pozwoli dokonać wielokryterialnej oceny stanu finansów samorządowych, a z drugiej strony będzie stanowić podstawę do racjonalnego zarządzania środkami pieniężnymi przy jednoczesnej koncentracji na osiąganiu założonych celów jednostki. W książce omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: kondycja finansowa jednostki samorządu terytorialnego i jej pomiar, dług podsektora samorządowego w polskim systemie finansów publicznych, mechanizmy kontroli i reglamentacji zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego, zasady oceny ryzyka finansowego i zdolności płatniczej jednostki samorządu terytorialnego, długoterminowa symulacja zdolności płatniczej wybranych miast na prawach powiatu w Polsce

120
Ebook

Współczesne migracje osób młodych. Wybrane zagadnienia

Romuald Jończy, Justyna Rokitowska-Malcher red.

Monografia stanowi kontynuację wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w 2020 roku publikacji poświęconej procesom migracyjnym w południowo-zachodniej Polsce w kontekście sytuacji na rynku pracy. Niniejsza książka ukazuje różnorodność procesów migracji młodzieży, skupiając się zarówno na determinantach, jak i na skutkach migracji wewnętrznych i zewnętrznych, migracji edukacyjnych i zarobkowych, migracji czasowych i trwałych, migracji do centrów i na peryferie, a także nowych trendów migracyjnych. Zawarte w poszczególnych rozdziałach treści i wyniki badań, dostarczając wielu wniosków, mogą stanowić ważne impulsy do dalszych pogłębionych i rozszerzonych analiz, które wydają się niezbędne - ze względów nie tylko naukowych, ale także praktycznych, związanych z monitoringiem i kształtowaniem mobilności (i jej skutków) w kierunku pożądanym z punktu widzenia interesu społecznego.