Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
97
Ebook

Finanse ery cyfrowej -nowe instrumenty finansowe w pozyskiwaniu kapitału

Agnieszka Wójcik-Czerniawska, Elżbieta Pohulak-Żołędowska

W opracowaniu wskazano i scharakteryzowano dwa bardzo ważne pola oddziaływania technologii cyfrowych na współczesne finanse, począwszy od kryptowalut, przez blokchain, FinTech, po alternatywne źródła finansowania działalności przedsiębiorstw, takie jak np. crowdfunding. Monografia zawiera cztery rozdziały. Celem pierwszego jest wprowadzenie do zagadnień dotyczących współczesnych przemian rynków finansowych ze wskazaniem na etapy ich rozwoju - od modelu klasycznego po finanse globalne. Następnie omówiono wpływ rewolucji cyfrowej na rozwój finansów. W rozdziale trzecim dokonano analizy wpływu digitalizacji i rozwiązań FinTech na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw, zaś w ostatnim zaprezentowano crowdfunding, jego miejsce w gospodarce współdzielenia, mechanizmy działania, a także wskazano rolę, jaką on odgrywa na rynku alternatywnego finansowania

98
Ebook

Finanse 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Magdalena Swacha-Lech, Iwona Dittmann red.

W niniejszym zeszycie "Debiutów Studenckich" zebrano dwanaście artykułów dotyczących ważnych i aktualnych problemów badawczych z obszaru finansów. W prezentowanych tekstach autorzy szczegółowo opisali takie zagadnienia, jak m.in.: analiza porównawcza kart kredytowych dla klienta indywidualnego, kompetencje emerytalne przyszłych emerytów - próba diagnozy i określenia wybranych determinant, przeciwdziałanie zjawisku prania brudnych pieniędzy ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji na rynku nieruchomości, analiza spełnienia założeń przymusowej restrukturyzacji przeprowadzanej na polskich bankach, student jako najemca - racjonalny czy nieracjonalny uczestnik rynku nieruchomości mieszkaniowych?, porównanie działalności lokacyjnej polskich zakładów ubezpieczeń, polski system emerytalny w świetle systemów wybranych krajów europejskich - analiza porównawcza

99
Ebook

Problemy gospodarki i rynku pracy 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Małgorzata Gasz, Adriana Politaj (red.)

Wielopłaszczyznowy charakter publikacji składającej się z 10 artykułów odzwierciedla różne kierunki zainteresowań autorów, którzy szczegółowo omówili następujące zagadnienia: oczekiwania pokolenia Z wobec rynku pracy w zakresie warunków zatrudnienia; praca zdalna jako nowa forma zatrudnienia w Polsce; istota pracy zdalnej ze strony pracownika i pracodawcy; NEET na współczesnym rynku pracy w Unii Europejskiej; nowe i zanikające zawody na współczesnym rynku pracy; wpływ pandemii COVID-19 na zmianę stopy zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej; potencjalne koszty i korzyści przystąpienia Polski do strefy euro; wpływ COVID-19 na rynek pracy w Polsce; czynniki kształtujące popyt na karty płatnicze w Polsce; wpływ COVID-19 na branżę gastronomiczną w Polsce na przykładzie województwa dolnośląskiego w latach 2019-2021

100
Ebook

Procesy konwergencji i dywergencji w Europie. Monografia jubileuszowa dedykowana Profesorowi Janowi Borowcowi

Ewa Pancer-Cybulska, Bernadeta Baran, Ewa Szostak

Monografia powstała dzięki współpracy naukowców i badaczy z kilku ośrodków naukowych w Polsce. W książce zawarto kompleksowe rozpoznanie wybranych wymiarów i uwarunkowań procesów konwergencji i dywergencji ze szczególnym uwzględnieniem Europy, Unii Europejskiej i Polski. Omówiono w niej takie zagadnienia, jak: kształtowanie rozwoju społeczno-ekonomicznego ze szczególnym uwzględnieniem polityki regionalnej, spójność państw i regionów Unii Europejskiej wobec współczesnych wyzwań, funkcje samorządu regionalnego a problem niwelowania dysproporcji w poziomie rozwoju regionów, konwergencja realna typu sigma w strefie euro, Macroeconomic Imbalance Procedure jako system wczesnego ostrzegania w Unii Europejskiej, konwergencja cykli w Unii Europejskiej a COVID-19, zmiana technologiczna na rynku pracy jako "konwergencja" w kierunku struktury zadań państw wysoko rozwiniętych, kompetencje cyfrowe i polityka państwa na przykładzie Polski, proces konwergencji w zakresie emisyjności i odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej.

101
Ebook

Badania marketingowe w gospodarce cyfrowej

Krystyna Mazurek-Łopacińska, Magdalena Sobocińska

Celem monografii jest przedstawienie, jakie zmiany zachodzą w badaniach marketingowych pod wpływem rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Wskazano w niej nowe podejścia, metody i techniki badawcze, takie jak Google Analytics, strategie analityczne odnoszące się do big data, sztuczne sieci neuronowe czy badania neuromarketingowe. Zwiększająca zasięg penetracja Internetu, rozwój społeczeństwa sieci i gospodarki sieciowej stwarzają wiele implikacji dla zarządzania wiedzą i sprawiają, że bardzo wiele projektów badawczych immanentnie związanych jest z nowymi mediami. Autorzy w swoich tekstach dowodzą, iż dokonująca się dzięki technologiom cyfrowym transformacja danych pozyskanych z rynku w informacje pozwala na coraz trafniejsze antycypowanie zachowań podmiotów rynkowych, szczególnie konsumentów, co w konsekwencji służy zwiększaniu skuteczności i efektywności działań marketingowych.

102
Ebook

Interwencje antystresowe w organizacji. Modele. Zarządzanie. Efektywność

Dorota Molek-Winiarska

Niniejsza książka poświęcona jest zagadnieniu stresu w pracy, a w szczególności interwencjom antystresowym, zdefiniowanym jako zorganizowane działania, których celem jest niwelowanie negatywnych skutków stresu i polepszanie dobrostanu pracowników, a także poprawa wyników ekonomicznych organizacji poprzez redukowanie kosztów związanych ze stresem w pracy. W opracowaniu zastosowano podejście interdyscyplinarne łączące wiedzę z różnych dyscyplin naukowych, takich, jak: zarządzanie, psychologia, ekonomia i nauki o zdrowiu. Główny jednak nacisk położono na analizę procesu zarządzania interwencjami antystresowymi w organizacjach. Wskazano również na czynniki warunkujące skuteczność i efektywność implementacji owych interwencji, ukazując tym samym wymiar ekonomiczny zagadnienia stresu.

103
Ebook

Procesy migracyjne w południowo-zachodniej Polsce w kontekście sytuacji na rynku pracy. Wybrane zagadnienia

Alicja Dolińska, Romuald Jończy

W monografii podjęto temat migracji na obszarze południowo-zachodniej Polski oraz jej związku ze sferami rynku pracy, edukacji i rozwoju. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów. Pierwszy stanowi wprowadzenie do kolejnych, charakteryzując główne procesy migracji i omawiając istotne dane i wnioski nieprezentowane w dalszej części pracy. Kolejne rozdziały zawierają wyniki badań poszczególnych autorów. Omówiono w nich m.in. różnego rodzaju ruchy zarobkowe ludności i aspekty mobilności młodzieży. Przeanalizowano także zagadnienia starzenia się ludności i związki tego procesu z rynkiem pracy. W podsumowaniu wskazano na dwa główne problemy, jakie stanowią proces depopulacji, uwidaczniający się jako pustoszenie peryferii na rzecz aglomeracji wrocławskiej i – nadal – zagranicy, a także utrzymująca się znaczna skala emigracji trwałej i zarobkowej z Polski do Europy Zachodniej, sprzyjające ciągle dokonującym się zmianom na polskim rynku pracy.

104
Ebook

Informatyka w zarządzaniu

red. Helena Dudycz, Marcin Hernes, Maciej Pondel, Artur Rot

W monografii omówiono rezultaty wybranych prac badawczych zaprezentowanych podczas konferencji "Informatyka w zarządzaniu (IwZ'2022)", która odbyła się w dniach 1-2.12.20222 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Książka zawiera czternaście artykułów, w których szczegółowo przedstawiono takie zadnienia, jak: metody neuronauki poznawczej w badaniu doświadczenia użytkowników; rola i ocena wykorzystania usług chmurowych w wirtualizacji procesów kształcenia uczelni wyższych; The Method of Finding High-Runner Products in the Assortment; behawioralne aspekty zarządzania niepewnością projektów e-Zdrowie; transformacja cyfrowa i implikacje dla strategii oraz zmiany organizacyjnej - przegląd literatury; strategia innowacyjna tworzenia Przedsiębiorstwa 4.0 jako elementu transformacji cyfrowej - studium przypadku Orange; strategia innowacyjna tworzenia Przedsiębiorstwa 4.0 jako elementu transformacji cyfrowej - studium przypadku Orange; metoda wielokryterialnego wspomagania decyzji SAW w wyborze dostawcy systemów informatycznych; model systemu Business Intelligence do analizy danych i podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie; komunikacja oparta na platformie Microsoft Teams w procesie dydaktycznym szkoły wyższej w rzeczywistości postpandemicznej w ocenie studentów; komunikacja oparta na platformie Microsoft Teams w procesie dydaktycznym szkoły wyższej w rzeczywistości postpandemicznej w ocenie studentów; społeczeństwo informacyjne czy cyfrowe?; postrzeganie przez studentów możliwości wykorzystania zarządzania procesowego w usprawnianiu organizacji; identyfikacja potrzeb konsumentów w zakresie zakupu i użytkowania technologii rzeczywistości rozszerzonej.