Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
97
Eлектронна книга

Wybrane obszary funkcjonowania miast w nowych realiach społeczno-gospodarczych

Alicja Kozak

Monografia stanowi próbę ukazania wybranych obszarów funkcjonowania miast XXI wieku (nowoczesnych ośrodków miejskich) w kontekście kształtowania się nowej gospodarki (gospodarki opartej na wiedzy). Nowe zasady gospodarki, wzmacniane w sposób wręcz lawinowy przez postępującą globalizację, zmieniają zarówno dotychczasowe reguły lokalizacji działalności gospodarczej w mieście, jak i sposób funkcjonowania społeczności miejskiej, prawidłowości zaspokajania potrzeb czy też formułowane oczekiwania. W efekcie współczesne miasta stają przed dylematem wyboru kierunku rozwoju i koniecznością podjęcia działań, które przygotują je na przyszłe zjawiska, które nie w pełni są rozpoznane. Miasta będą zmuszone do funkcjonowania w takiej rzeczywistości, w której proste stochastyczne zasady przewidywania przyszłości są niewystarczające.

98
Eлектронна книга

Procesy migracyjne w południowo-zachodniej Polsce w kontekście sytuacji na rynku pracy. Wybrane zagadnienia

Alicja Dolińska, Romuald Jończy

W monografii podjęto temat migracji na obszarze południowo-zachodniej Polski oraz jej związku ze sferami rynku pracy, edukacji i rozwoju. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów. Pierwszy stanowi wprowadzenie do kolejnych, charakteryzując główne procesy migracji i omawiając istotne dane i wnioski nieprezentowane w dalszej części pracy. Kolejne rozdziały zawierają wyniki badań poszczególnych autorów. Omówiono w nich m.in. różnego rodzaju ruchy zarobkowe ludności i aspekty mobilności młodzieży. Przeanalizowano także zagadnienia starzenia się ludności i związki tego procesu z rynkiem pracy. W podsumowaniu wskazano na dwa główne problemy, jakie stanowią proces depopulacji, uwidaczniający się jako pustoszenie peryferii na rzecz aglomeracji wrocławskiej i – nadal – zagranicy, a także utrzymująca się znaczna skala emigracji trwałej i zarobkowej z Polski do Europy Zachodniej, sprzyjające ciągle dokonującym się zmianom na polskim rynku pracy.

99
Eлектронна книга

Doskonalenie jakości usług przewodnickich w dobie pandemii

Tomasz Lesiów red.

W prezentowanej monografii skupiono się na przedstawieniu możliwości doskonalenia jakości pracy przewodnickiej (pilockiej). Książka ma na celu przedstawienie wieloaspektowego podejścia do doskonalenia kompetencji przewodnickich (pilockich) i jego roli w promowaniu turystyki przyjazdowej i wyjazdowej. Ze względu na zmiany społeczno-ekonomiczne będące następstwem pandemii COVID-19 położono nacisk na wskazanie zmian w organizacji ruchu turystycznego i powstanie nowych trendów wynikających z ograniczeń dotyczących przemieszczania się. W publikacji omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: wiedza żywieniowa dotycząca turystyki, zróżnicowanie możliwości wykorzystania herbaty w turystyce; grzybobranie jako forma sylwaturystyki; ocena jakości sensorycznej i stopnia akceptacji nowych produktów kuchni fusion z kiszonych warzyw i owoców; nanoturystyka - nanomateriały i nanotechnologie w turystyce; różnicowanie możliwości wykorzystania herbaty w turystyce; dostosowania społeczne do potrzeb turystyki dostępnej; witraże wrocławskich kościołów jako produkt turystyczny; barokowe kaplice grobowe i epitafia we wrocławskich kościołach; Wrocław miastem św. Edyty Stein - patronki Europy

100
Eлектронна книга

Zielone zarządzanie - perspektywa rynku pracy i ekosystemu biznesu

Adam Sulich

Zielone zarządzanie to proces ilościowych i jakościowych przemian gospodarczych, prowadzących do zrównoważonego rozwoju i zielonej gospodarki. Wykorzystując wskaźniki, zielone zarządzanie przekłada te koncepcje na praktyczne działania społeczno-gospodarcze. W związku z tym na okładce książki znalazły się elementy obrazujące obiektywny pomiar zmian w obszarze rynku pracy i ekosystemu biznesu. W takim kontekście powstają zielone miejsca pracy, które nie tylko redukują antropopresję, ale także przekształcają sposób zarządzania organizacjami i ich relacje z otoczeniem. Publikacja konfrontuje najnowszą wiedzę z wynikami badań empirycznych, co wyróżnia ją na tle dotychczasowych prac dotyczących zrównoważonego rozwoju. To nowatorskie opracowanie przedstawia mierniki i efekty zielonego zarządzania, takie jak zielone miejsca pracy, oraz wskazuje nowe kierunki badań, w tym zielony rynek pracy i ekosystem biznesu

101
Eлектронна книга

Płacowe warunki powrotu polskich migrantów zarobkowych do województwa opolskiego

Romuald Jończy, Justyna Rokitowska-Malcher

Monografia ma charakter teoretyczno-empiryczny i poświęcona jest płacowym warunkom powrotu migrantów zarobkowych do województwa opolskiego. Oryginalność zrealizowanych i opisanych badań własnych polega na wykorzystaniu do identyfikacji i pomiaru preferencji płacowych migrantów autorskich wskaźników, m.in.: minimalnej płacy migracyjnej – wyrażającej minimalną płacę netto, za którą dana osoba jest skłonna dalej pracować za granicą, oraz minimalnej płacy remigracyjnej – to jest minimalnej płacy netto, za którą osoba pracująca za granicą byłaby skłonna podjąć zatrudnienie w Polsce. Na podstawie tych danych skonstruowano płacowe funkcje remigracyjnej podaży pracy, przedstawiające skłonność do powrotu z emigracji zarobkowej i podjęcia zatrudnienia w Polsce przy różnych poziomach płac. W monografii, oprócz ustaleń płacowych warunków powrotu migrantów zarobkowych, sformułowano wnioski odnośnie do czynników emigracji, przymusowości/dobrowolności migracji zarobkowej, uwarunkowań zatrudnienia za granicą oraz zamiarów badanych dotyczących przyszłości.

102
Eлектронна книга

Instytucje w teorii i praktyce

Bożena Borkowska

Problematyka podjęta w monografii obejmuje zagadnienia  z zakresu ekonomii instytucjonalnej, a więc jednego ze współczesnych nurtów ekonomii, który wyłonił się na gruncie krytyki programu badawczego ekonomii neoklasycznej. Prezentowane rozdziały mają formę studiów przypadku, co pozwoliło autorom na dogłębną analizę takich zagadnień, jak: znaczenie instytucji dla  funkcjonowania szkolnictwa wyższego/systemu awansów naukowych, rynek transportu miejskiego, rynki pracy w czasie pandemii COVID-19, gospodarka polska w okresie od transformacji do czasów obecnych czy znaczenie instytucji dla kształtowania się kultury ekonomicznej w USA.

103
Eлектронна книга

Wymiary polityki społecznej. Wyd. 3, zaktualizowane

W podręczniku przedstawiono:  - znaczenie, modele, podmioty oraz instrumenty polityki społecznej,  - problematykę zabezpieczenia społecznego oraz jego poszczególnych działów,  - zagadnienia ubóstwa, edukacji, rynku pracy oraz stanowiące przedmiot polityki ludnościowej,  - analizę paradygmatów oraz uwarunkowań współczesnej polityki społecznej.

104
Eлектронна книга

The Impact of COVID-19 on Accounting, Business Practice and Education

Joanna Dyczkowska

Książka prezentuje wpływ pandemii COVID-19 na rachunkowość, działalność gospodarczą oraz edukację. W poszczególnych rozdziałach przedstawiane są doświadczenia płynące z wielu krajów (w tym m.in. z Brazylii, Francji, Niemiec, Kazachstanu, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Włoch) na temat sposobów radzenia sobie ze skutkami pandemii. Książka omawia rządowe, instytucjonalne oraz indywidualne środki, które zostały podjęte w celu przeciwdziałania finansowym, organizacyjnym i społecznym implikacjom kryzysu pandemicznego.