Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
185
Eлектронна книга

Skills Needed for Working in the Automated Green Energy Sector

Krystian Olek, Grzegorz Krzos

The book aims to present the most critical competencies that employees who want to work or are working in the green energy sector should have. The manual provides a description of the ten most essential competencies necessary to perform work properly in the industry discussed, as well as examples of their practical application in market conditions. The textbook is intended primarily for pupils, students, employees, and entrepreneurs in African countries, but its universality and utilitarian nature allow for its global use.

186
Eлектронна книга

Zastosowanie metod ilościowych w ekonomii i finansach 2022 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Alicja Grześkowiak, Piotr Peternek

Opracowania zaprezentowane w zeszycie stanowią oryginalne i autorskie ujęcia złożonych i aktualnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem gospodarek i społeczeństw, dotyczące różnorodnej tematyki: koncepcji bezwarunkowego dochodu podstawowego, oceny poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego, segregacji zawodowej, śladu ekologicznego oraz umieralności dzieci. W tekstach wykorzystano zaawansowane metody analityczne w celu znalezienia odpowiedzi na postawione pytania badawcze. Zróżnicowanie problematyki, metodyki i zastosowanych podejść badawczych wynika z szerokich zainteresowań studentów oraz ich biegłości w stosowaniu metod ilościowych do rozwiązywania skomplikowanych problemów.

187
Eлектронна книга

Fuzje i przejęcia dokonywane przez chińskie przedsiębiorstwa na rynku europejskim

Karolina Izabela Łopacińska

Celem książki jest przedstawienie przesłanek oraz wpływu fuzji i przejęć dokonywanych przez przedsiębiorstwa chińskie na rynku europejskim na cele strategiczne oraz na wyniki ekonomiczne osiągane przez te przedsiębiorstwa i firmy europejskie uczestniczące w opisywanych porozumieniach. Rozpoznano warunki powodzenia fuzji i przejęć, a także czynniki je ograniczające. Analizy oparto na przypadkach fuzji i przejęć w sektorach: energetycznym, wydobywczym, motoryzacyjnym, wysokich technologii, bankowym i chemicznym. Pozwoliło to na pokazanie szerokiego obrazu działań firm chińskich i europejskich w dążeniu do maksymalizacji wartości przedsiębiorstw oraz rozwijania pomyślnej współpracy przy optymalnym wykorzystaniu wzajemnego potencjału. Opisane przypadki porozumień są bardzo dobrymi przykładami ekspansji Chin zmierzających do rozwoju i umocnienia swojej pozycji na rynku lokalnym i globalnym. Autorka podjęła próbę określenia kierunków zmian w zarządzaniu powstałymi korporacjami z udziałem kapitału chińskiego oraz ich perspektyw rozwojowych na rynkach międzynarodowych, w tym na rynku europejskim.

188
Eлектронна книга

Human at the Center of the Organization: Visions, Realities, Challenges

Marzena Stor red.

"Human at the Center of the Organization: Visions, Realities, Challenges," a monograph edited by Marzena Stor, is a comprehensive exploration of the paradigm shift in organizational management that emphasizes placing humans at the core of all strategic and operational activities. The monograph delves into various critical aspects such as HRM responses to labor shortages, employee loyalty, and performance factors, and the evolution of management practices in Poland. It also addresses contemporary issues like AI-enhanced recruitment, the needs of Generation Z, and the importance of mental health and well-being in the workplace. The goal of this monograph is to provide a detailed analysis of how organizations can balance efficiency and innovation with the need to support and understand their employees. Through theoretical frameworks, empirical research findings, and practical insights, this work offers valuable strategies for enhancing employee engagement, retention, and overall organizational performance, making it an indispensable resource for HRM professionals, organizational leaders, and scholars interested in the future of human-centric management.

189
Eлектронна книга

Zarządzanie różnorodnością w organizacji - istota, znaczenie, wyzwania 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Dorota Teneta red.

Mając na względzie aktualność i ważkość problematyki różnorodności, w zeszycie "Debiutów Studenckich" starano się przybliżyć Czytelnikowi: przejawy (działania, instrumenty, modele) zarządzania różnorodnością, znaczenie zarządzania różnorodnością w organizacji, w szczególności w kontekście zapobiegania zjawisku mobbingu, korzyści oraz wyzwania towarzyszące zarządzaniu różnorodnością w różnych typach organizacji - zarówno komercyjnych, jak i publicznych. W skład publikacji wchodzi siedem artykułów tematycznie odpowiadających nakreślonym trzem obszarom. Większość z nich koncentruje się na przedstawieniu przykładów wdrożenia zarządzania różnorodnością w praktyce organizacyjnej. Obiektami badań są: szkoła wyższa, szkoła podstawowa korporacja międzynarodowa oraz bank. W zeszycie zawarto także analizę sytuacji kobiet na rynku pracy w krajach Unii Europejskiej, a także dokonano oceny różnic kulturowych w komunikacji marketingowej w mediach społecznościowych światowej marki kosmetycznej

190
Eлектронна книга

Rzemieślnicy, kupcy, przemysłowcy na Dolnym Śląsku w latach 1945-1950

Marian Muszkiewicz

Monografia jest efektem wieloletnich badań autora poświęconych środowiskom rzemieślniczo-kupieckim. Jego celem było ukazanie środowiska pozarolniczego sektora gospodarki prywatnej na Dolnym Śląsku funkcjonującego w specyficznych warunkach socjalistycznej Polski. Podstawę źródłową opracowania stanowią zasoby archiwalne zarówno regionalne, jak i centralne, zawierające materiały oddające charakterystykę środowiska sektora prywatnego. Chronologiczne ramy pracy zamyka okres 1945–1950, w tych latach bowiem w Polsce dokonywały się niezwykle istotne przeobrażenia o charakterze społeczno-gospodarczym i politycznym.

191
Eлектронна книга

Nowe trendy w rozwoju pieniądza

Janina Harasim, Jacek Karwowski, Paweł Marszałek

Przedmiotem rozważań w monografii są bieżące trendy w rozwoju pieniądza. Wynikają one z głębokich zmian społecznych, gospodarczych i - przede wszystkim - technologicznych. Trendy te dotyczą zarówno samej jednostki pieniężnej, jak i uwarunkowań instytucjonalnych tworzenia pieniądza, odnoszących się do niego regulacji i posługiwania się współczesnym pieniądzem. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują takie kwestie, jak zmiany w formach pieniądza, pojawianie się innowacji płatniczych i walut cyfrowych, a także wyzwania, jakie rodzi to dla tradycyjnej fizycznej gotówki, banków centralnych oraz regulacji sfery monetarnej. Monografia składa się z sześciu rozdziałów. Przedmiotem rozważań w rozdziale pierwszym jest współczesny pieniądz - jego rozumienie, formy, funkcje oraz czynniki kreacji. W rozdziale drugim skupiono się na tradycyjnej formie pieniądza, jaką jest fizyczna (papierowa) gotówka. Treścią rozdziału trzeciego są innowacyjne instrumenty pieniądza bezgotówkowego. Rozdział czwarty dotyczy kryptowalut - ich genezy, definicji, cech oraz tego, na ile można je postrzegać jako pieniądz i czy instrumenty te mogą w przyszłości zająć miejsce tradycyjnych walut. W rozdziale piątym scharakteryzowano swoistą odpowiedź banków centralnych na kryptowaluty, jaką są waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC). Rozdział szósty zaś poświęcono wyzwaniom w zakresie regulacji, jakie generuje rozwój nowych form pieniądza oraz innowacji płatniczych.

192
Eлектронна книга

Informatyka w biznesie 2023[DEBIUTY STUDENCKIE]

Helena Duducz (red.)

Tematyka ośmiu artykułów zawartych w prezentowanym zeszycie odzwierciedla główne obszary będące w kręgu zainteresowań badawczych ich autorów. Na uwagę zasługuje aktualność podejmowanych zagadnień. W zeszycie omówiono takie kwestie, jak: możliwości i zagrożenia wynikające z użycia ChatGPT w zarządzaniu wiedzą, porównanie działania sieci neuronowych w Pythonie oraz C#, obszary zastosowania technologii i technik do rekonstrukcji obrazów, wdrożenie systemu ERP jako decyzja o znaczeniu strategicznym w przedsiębiorstwie z sektora MŚP w Polsce, prognoza cen nieruchomości mieszkalnych z wykorzystaniem uczenia maszynowego, cyfrowy model biznesu instytucji kulturalnych i rozrywkowych w czasie pandemii COVID-19, ocena platformy ePortal z uwzględnieniem modelu Normana, metody resamplingu danych w rozwiązaniu problemu nierównowagi danych przy wykrywaniu oszustw związanych z kartami kredytowymi