Видавець: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

313
Eлектронна книга

KSR 7 Zmiany zasad rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera omówienie i objaśnienie zakresu dokumentacji polityki rachunkowości ze wskazaniem zasad wprowadzania zmian, w tym w wyniku uzyskania lub utraty prawa do uproszczeń. Określa sposób wprowadzania zmian danych szacunkowych, sposób poprawiania błędów w zależności od momentu ich ujawniania, postępowanie w celu zapewnienia porównywalności danych w przypadku zmian polityki rachunkowości, poprawienia błędu czy różnej długości okresów sprawozdawczych. Zawiera klasyfikacje zdarzeń po dniu bilansowym z ich przykładami i sposobem postępowania w przypadku zaistnienia określonych faktów

314
Eлектронна книга

Pomiary elektryczne w praktyce, 13 numer specjalny

Praca zbiorowa

W numerze specjalnym przedstawiamy temat pomiarów energii. W tekście wprowadzającym (str. 3) dr inż. Łukasz Rosłaniec opisuje metodologię pomiarów, zwracając szczególną uwagę na problemy, które mogą wystąpić w związku z coraz częstszym stosowaniem nieliniowych odbiorniki energii elektrycznej. Drugi tekst (str. 9) jest poświęcony sposobowi wykonywania badań profesjonalnym urządzeniem przenośnym, które daje możliwość mierzenia zużycia energii w określonym miejscu. Artykuł trzeci (str. 17) opisuje użycie do takich pomiarów innych przyrządów, w tym tanich, przenośnych liczników.

315
Eлектронна книга

Więcej ruchu mniej bólu nr 84

Praca zbiorowa

W numerze 84 między innymi: Jak aktywność fizyczna wpływa na odporność organizmu Jak włączyć ćwiczenia do planu dnia, gdy odczuwasz ból Zapomnij o bólu pleców, stabilnie chodź i ciesz się piękną sylwetką Jak wzmocnić kości i uchronić się przed osteoporozą?

316
Eлектронна книга

Rozliczenia podatkowo-składkowe za zleceniobiorcę ucznia/studenta

Andrzej Radzisław

Zatrudnianie uczniów i studentów wiąże się z różnymi zasadami dotyczącymi obowiązku ubezpieczeń społecznych. W przypadku umowy o pracę sytuacja jest jasna. Problemy pojawiają się jednak przy zawieraniu umów zlecenia, szczególnie gdy w trakcie miesiąca następuje zmiana statusu, np. utrata lub uzyskanie statusu studenta. Jak wtedy prawidłowo rozliczyć składki? To pytanie nurtuje wielu płatników, którzy muszą uwzględniać przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz interpretacje ZUS. Warto poznać praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć błędów i konsekwencji finansowych.

317
Eлектронна книга

Pomiary elektryczne w praktyce, 28 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." radzimy, jak unikać wypadków przy pracach elektrycznych. Nie skupiamy się na samych pomiarach, bo o zagrożeniach z nimi związanych pisaliśmy w numerze 63 przed dwoma laty. W tym wydaniu zwracamy natomiast uwagę na zasady ochrony przed porażeniami i łukami elektrycznymi w ogóle podczas prac elektrycznych. Piszemy m.in. kiedy należy pracować z asekuracją - a przepisy dotyczące tego zagadnienia nie są tak jasne, jak kiedyś. Sporo miejsca poświęcamy też pracom na wysokości. Czyli jeden metr nad powierzchnią podłoża (tak mówią przepisy). Upadki z drabiny lub rusztowania to niestety wypadki zdarzające się bardzo często. Tematy poruszone w tym numerze specjalnym "Pomiarów..." nie obejmują całej tematyki zachowania bezpieczeństwa podczas prac elektrycznych. Zachęcam więc do sięgnięcia do poprzednich numerów naszego czasopisma, w których omawialiśmy inne aspekty tego tematu.

318
Eлектронна книга

Kontrola zwolnień lekarskich na nowych zasadach - czy już od stycznia 2025 r

Katarzyna Jankowska

Incydentalna aktywność związana z pracą nie odbierze już prawa do zasiłku chorobowego. A lekarz będzie mógł wydać zwolnienie lekarskie tylko na jedną firmę, pozwalając pracować w drugiej. Te i inne rewolucyjne zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych RM: UD 114) przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który obecnie jest na etapie opiniowania.

319
Eлектронна книга

Gospodarowanie wodą i ściekami, nr 95

Praca zbiorowa

W tym wydaniu tematem numeru jest gospodarka obiegu zamkniętego w sektorze wodnym. Coraz częściej odchodzi się od modelu linearnego, dlatego wyjaśniamy, jak wdrożyć zasady GOZ, by ograniczyć straty wody i efektywnie wykorzystywać ją ponownie w procesach przemysłowych. Szczegóły na ten temat znajdziecie na stronie 2. Na stronie 5 zapraszamy do lektury artykułu omawiającego zasady wspólnego korzystania z wód w świetle obowiązujących przepisów prawa wodnego. Zmiana ustawy Prawo wodne w 2017 roku wprowadziła istotne regulacje w tym zakresie. Z kolei na stronie 7 przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dotyczący zgłaszania i przeciwdziałania zanieczyszczeniom wód gruntowych. W przypadku podejrzenia zanieczyszczenia każdy ma możliwość zgłoszenia zdarzenia do odpowiednich organów - dowiedz się, jak to zrobić. Na stronie 9 odpowiadamy na pytanie: czy gmina ma obowiązek przejmowania prywatnych sieci wodociągowych? Ekspert wyjaśnia, jakie obowiązki w tym zakresie mają gminy, a jakie przedsiębiorstwa i mieszkańcy. Na stronie 11 przedstawiamy szczegóły dotyczące regulacji prawnych rowów melioracyjnych, w tym zasady ich ewidencji i legalizacji. Dowiesz się, gdzie szukać informacji o ich historycznych i aktualnych przebiegach oraz jakie obowiązki wiążą się z ich utrzymaniem.

320
Eлектронна книга

Inwestycje w złoto. Od planowania do realizacji zysków

Praca zbiorowa

Ebook przeprowadza czytelnika przez historię złota i jego miejsce w światowej ekonomii. W kolejnych rozdziałach analizowane są różne podejścia do inwestowania w złoto: jako zabezpieczenie oraz jako instrument przynoszący zyski. Czytelnik dowie się, jak skutecznie kupować, przechowywać i handlować złotem oraz poznają inne cenne metale i ich rolę w portfelu inwestycyjnym. To idealna pozycja dla każdego, kto chce zrozumieć wartość złota i świadomie zarządzać swoimi inwestycjami.

321
Eлектронна книга

Wzory dokumentów dla farmaceutów

praca zbiorowa

Wzory dokumentów dla farmaceutów są potrzebne w różnych sytuacjach związanych z wykonywaniem zawodu, a także w prowadzeniu apteki lub punktu aptecznego. Dokumentacja z zakresu zarządzanie apteką, relacji z pacjentami oraz kontrahentami, współpracy z personelem, czy też farmakoterapii albo wypełniania obowiązków regulacyjnych. To tylko kilka przykładów, kiedy niezbędne jest wypełnienie przez farmaceutę, kierownika apteki szeregu formularzy i wniosków. Z e-booka "Wzory dokumentów dla farmaceutów" dowiesz się, jak przygotować niezbędną dokumentację oraz jak ją wypełnić.

322
Eлектронна книга

BHP przy monitorach ekranowych

Praca zbiorowa

Rozporządzenie dotyczące warunków bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie było zmieniane od ponad 20 lat. Przez ten czas nastąpił ogromny postęp technologiczny, którego resort pracy najwyraźniej nie dostrzegał. To się jednak zmieniło. Najpierw pojawił się szeroko komentowany projekt rozporządzenia, a 18 października 2023 r. - rozporządzenie zmieniające, które w znacznej mierze uprościło dotychczasowe rozwiązania. Umożliwiło też pracodawcy pewną swobodę w organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

323
Eлектронна книга

Zamówienia publiczne w pytaniach i odpowiedziach nr 244

Praca zbiorowa

Wydanie publikacji omawia szczegółowo procedury częściowe w PZP. Poza tym omówione zostały m.in. tematy związane z podziałem zamówienia na części, realizacją umowy czy trybami i sposobami udzielania zamówień

324
Eлектронна книга

W jakich terminach i jakimi metodami badać sprzęt ochronny dla elektryków

mgr inż. Fryderyk Łasak

Dielektryczny sprzęt ochronny użytkowany podczas eksploatacji urządzeń elektrycznych powinien być odpowiedniej jakości i musi być okresowo poddawany oględzinom i próbom wytrzymałości elektrycznej. W ebooku opisano badania: gumowego sprzętu ochronnego, dywaników i chodników, drążków i kleszczy izolacyjnych, wskaźników napięcia, uzgadniaczy faz, pomostów izolacyjnych, uziemiaczy przenośnych, uchwytów izolacyjnych do wkładek bezpiecznikowych mocy. A także przedstawiono terminy badań sprzętu dielektrycznego, zasady jego eksploatacji oraz metody badań.

325
Eлектронна книга

System kaucyjny bez tajemnic

praca zbiorowa

Niniejszy ebook poświęcony jest tematyce systemu kaucyjnego, który zacznie funkcjonować od 2025 roku. Staraliśmy się zebrać najważniejsze informacje w jednym miejscu, aby ułatwić poruszanie się w tej tematyce zainteresowanym podmiotom. Zachęcamy do lektury! W e-booku znajdziesz informacje o m.in.: - założeniach systemu kaucyjnego; - sposobie działania systemu na podmioty; - wysokości pobieranych kaucji; - wybranych podmiotach reprezentujących system; - wysokości podatku VAT zwracanych opakowań; - wpływie systemu na funkcjonowanie gmin oraz odbiór odpadów komunalnych.

326
Eлектронна книга

Rachunkowość i Podatki dla praktyków nr 260

Praca zbiorowa

W numerze znajdują się informacje dotyczące raportowania ESG i tego, jakie firmy zostały objęte tym obowiązkiem. Ponadto zostały poruszone tematy związane m.in. z: małym ZUS-em, zmianami w VAT od nowego roku, AML w biurach rachunkowych, przekształceniem spółki komandytowej w spółkę z o.o.

327
Eлектронна книга

Urządzenia do analizy pracy instalacji fotowoltaicznych

dr inż. Łukasz Rosłaniec

E-book "Urządzenia do analizy pracy instalacji fotowoltaicznych" to kompleksowy przewodnik po narzędziach umożliwiających monitorowanie i ocenę wydajności systemów PV. Zawiera omówienie kluczowych urządzeń pomiarowych, ich funkcji oraz praktycznych zastosowań w diagnostyce i optymalizacji instalacji. Publikacja skierowana jest zarówno do specjalistów, jak i użytkowników zainteresowanych lepszym zrozumieniem działania systemów fotowoltaicznych i poprawą ich efektywności.

328
Eлектронна книга

KSR 15 Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych półproduktów, towarów i materiałów

dr Katarzyna Trzpioła

Najnowszy KSR obowiązuje od 2023 i objaśnia zasady ujmowania i wyceny przychodów ze sprzedaży dóbr wynikające z ustawy o rachunkowości. Regulacje ustawy o rachunkowości są w tym zakresie dość lakoniczne, ograniczają się przede wszystkim do wskazania ogólnych reguł, zatem Komitet Standardów Rachunkowości podjął się opracowania regulacji, które będą zawierały wskazówki odnoszące się do konkretnych sytuacji, okoliczności i będą zawierały wyjaśnienie, w jaki sposób należy postąpić w celu rzetelnego odzwierciedlenia w księgach i sprawozdaniu finansowym wartości przychodów ze sprzedaży dóbr.

329
Eлектронна книга

Automatyzacja zadań w Linuxie za pomocą skryptów Bash

Praca zbiorowa

W tym kieszonkowym poradniku znajdziesz: 12 gotowych skryptów - kopiuj, modyfikuj i automatyzuj pracę jak profesjonalista! 5 praktycznych ćwiczeń - nauczysz się krok po kroku tworzyć własne automatyzacje. Omówienie wideo - zobacz, jak działają skrypty i wykorzystaj je natychmiast. Porady, jak unikać najczęstszych błędów

330
Eлектронна книга

Gospodarowanie odpadami, nr specjalny 38

Praca zbiorowa

Gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie obejmuje zagadnienia złożone i skomplikowane prawnie. Duża dynamika zmian dotyczących postępowania z odpadami utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorstw i powoduje stan niepewności prawnej. W związku z tym zdecydowaliśmy się zebrać pulę pytań z różnych obszarów związanych z gospodarowaniem odpadami i przygotować zestaw skondensowanych odpowiedzi. Instalacja komunalna to instalacja do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych lub pozostałości z przetwarzania tych odpadów, określona na liście, o której mowa w art. 38b listy instalacji ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach. Czy taka instalacja musi mieć pozwolenie zintegrowane? Dowiesz się tego dzięki lekturze tekstu na str. 5. Jeżeli zastanawiasz się, jak właściwie zaklasyfikować odpady takie jak puszki i aerozole po farbach oraz rozpuszczalniki, i chcesz wiedzieć, czy wszystkie te materiały podlegają temu samemu kodowi odpadów, koniecznie zajrzyj do tekstu na str. 7. Za zbieranie lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia lub gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem na zbieranie lub przetwarzanie odpadów przedsiębiorcy grozi administracyjna kara pieniężna nie mniejsza niż 1 tys. zł i która nie może przekroczyć 1 mln zł. Więcej na ten temat przeczytasz na str. 12.

331
Eлектронна книга

Lepsze życie z cukrzycą nr 91

Praca zbiorowa

Cukrzyca typu 2 jest chorobą przewlekłą, której leczenie wymaga indywidualnego podejścia i stałego monitorowania. Choć nowoczesne leki pozwalają na skuteczne opóźnienie konieczności stosowania insuliny, u wielu pacjentów jej wprowadzenie jest nieuniknione. Wczesna insulinoterapia może zapobiec poważnym powikłaniom wynikającym z przewlekłej hiperglikemii, jednak decyzja o jej rozpoczęciu często budzi obawy zarówno u pacjentów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu. Dlaczego insulina staje się konieczna? Jakie są najnowsze rekomendacje dotyczące jej stosowania? I co zrobić, by przejście na insulinoterapię było dla pacjenta jak najmniej stresujące? W tym wydaniu "Lepszego życia z cukrzycą" przyjrzymy się kluczowym aspektom związanym z rozpoczęciem leczenia insuliną, obalając jednocześnie mity, które często powstrzymują pacjentów przed skorzystaniem z tej formy terapii.

332
Eлектронна книга

RODO w ochronie zdrowia, numer specjalny 20

Praca zbiorowa

Rok 2023 obfitował w liczne procesy legislacyjne dotyczące ochrony zdrowia, konsekwencją których było uchwalanie nowych przepisów. Niektóre z nich weszły w życie w ubiegłym roku, a niektóre w roku 2024. Bieżące wydanie specjalne czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia" poświęcone jest w całości omówieniu najistotniejszych zmian w prawie, które miały zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania placówek medycznych. Wykaz tych zmian obejmuje regulacje dotyczące utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych na rzecz rekompensat za wystąpienie zdarzenia medycznego, poprzez nowy model opieki nad seniorami na mocy ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej oraz licznym nowościom wprowadzonym przez ustawę o niektórych zawodach medycznych. Przyjrzyjmy się zatem tym zmianom, sprawdźmy dokładnie, na czym polegały, i zweryfikujmy, czy wszystkie z nich faktycznie realizujemy zgodnie z przepisami. Na potrzeby bieżącego wydania specjalnego czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia" nasi eksperci przygotowali również szereg pomocnych wzorów dokumentów, jak np.: - Istotne aspekty opieki koordynowanej z perspektywy efektywności i oczekiwanych rezultatów (str. 18), - Sporządzanie Kart zgonu z uwzględnieniem najważniejszych zmian w przepisach (str. 19), - Instrukcja ubiegania się pacjenta o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych (str. 20)

333
Eлектронна книга

Prace szczególnie niebezpieczne - organizacja, kontrola PIP, szkolenia bhp

Praca zbiorowa

Każda praca wiąże się z właściwym dla niej poziomem ryzyka. Stosunkowo bezpieczna praca biurowa z jednej strony, z drugiej zaś - praca szczególnie niebezpieczna, czyli wykonywana w utrudnionych warunkach. Właściwa organizacja daje możliwość skutecznego zapobiegania wypadkom przy pracy. Dużego znaczenia nabierają dobrze przygotowane szkolenia BHP. Warto też pamiętać, że organizacja prac szczególnie niebezpiecznych jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP. W e-booku przedstawiono analizę wybranych zagadnień dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych.

334
Eлектронна книга

Dokumentacja elektryczna. Dwanaście wzorów protokołów potrzebnych elektrykowi przy odbiorze stacji ładowania samochodów elektrycznych

Praca zbiorowa

Przedstawione w e-booku wzory protokołów stanowią nieodzowną część pracy każdego elektryka. Po tego typu materiały powinny sięgnąć również osoby zaczynające swoją przygodę z zawodem elektryka i elektromontera po to, aby wdrażać się, krok po kroku, w wykonywaną profesję. Dodatkowo jesteśmy świadomi, że stacje ładowania wymagają regularnych przeglądów, które należy we właściwy sposób udokumentować. Dlatego też stajemy naprzeciw Waszym potrzebą i w atrakcyjnej formie, przekazujemy Wam najważniejsze wzory dokumentów z pigułką wiedzy, zawierającą potrzebne informacje przy odbiorze stacji ładowania.

335
Eлектронна книга

Więcej ruchu mniej bólu nr 78

Praca zbiorowa

W numerze 78 między innymi: Chodzenie - najprostszy sposób na redukcję wagi. Dlaczego warto zadbać o zdrowe źródło kolagenu ? Jak domowymi sposobami pozbyć się bólu stawów? Przewlekły ból - 8 faktów, które musisz znać.

336
Eлектронна книга

KSR 3. Niezakończone usługi budowlane

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera zasady identyfikowania usług długoterminowych, łączenia i dzielenia kontraktów na potrzeby prawidłowej wycen. Omawia koszty, które są kosztami umów długoterminowych, przychody, które mogą być przypisane do kontraktu. Zawiera omówienie metod ustalania stopnia zaawansowania na przykładach i wskazuje sposób wyceny przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów wynikających z kontraktu. Zawiera omówienie odroczonego podatku dochodowego z tytułu umów budowlanych.