Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
81
Ebook

Człowiek gospodarujący - niebezpieczna idea

Sławomir Czetwertyński

Publikacja dotyczy jednego z najbardziej znanych modeli teoretycznych opisujących człowieka. Model człowieka gospodarującego, czy inaczej homo oeconomicus, od zawsze miał swoich zwolenników i przeciwników. Mimo ponadstuletniej historii jego panowania na kartach podręczników akademickich wciąż toczą się wokół niego debaty i spory. Niniejsza książka nie jest kolejnym manifestem krytykującym model idealizacyjny (bo nim w istocie jest model człowieka gospodarującego) za to, że jest kontrfaktyczny. Jest ona próbą ukazania, jak go rozumieć i jak można go wykorzystać, poruszając się płynnie między poszczególnymi poziomami jego idealizacyjnej struktury. W monografii omówiono następujące zagadnienia: teza w rozumieniu Arystotelesa i przyczynek do wyjaśnienia pojęcia "hipoteza", działania celowo-racjonalne człowieka, ortodoksja kontra heterodoksja, poznanie na drodze procesu idealizacji - nauka jako idealizacja, rewizja idealizacji i rola konkretyzacji w procesie poznania, idealizacja człowieka w perspektywie ekonomicznej, konkretyzacja w perspektywie psychologicznej, konkretyzacja w perspektywie społecznej, konkretyzacja w perspektywie kulturowej, płodność heurystyczna przejścia stratyfikacyjnego.

82
Ebook

Społeczne aspekty inwestycji w parki wiatrowe w Polsce na podstawie badań ankietowych

Alicja Małgorzata Graczyk

Książka jest wnikliwym studium badań opinii społeczności lokalnych o pierwszych w Polsce parkach wiatrowych. Przeprowadzone badania stanowiły w 2005 roku pierwsze w kraju, kompleksowe analizy tego typu. Przeprowadzono je bezpośrednio w rejonach, w których takie inwestycje powstały lub były planowane. W celu porównania wyników badań z 2005 roku przedstawiono rezultaty badania z roku 2019. Książka może się stać interesującym studium badanych przypadków zarówno dla przyszłych inwestorów, władz lokalnych, mieszkańców terenów o korzystnych warunkach wiatrowych, jak i dla decydentów oraz uczestników rynku OZE w sektorze energetyki wiatrowej. Monografia jest skierowana do badaczy ekonomii rozwoju zrównoważonego, ekonomii ekologicznej, ekonomii behawioralnej, a także do studentów kierunków ekonomicznych na specjalnościach związanych z ochroną środowiska, planowaniem przestrzennym czy administracją publiczną.

83
Ebook

Oddziaływanie megatrendów na gospodarkę i społeczeństwo 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Alicja Zakrzewska-Półtorak red.

Zeszyt pt. "Oddziaływanie megatrendów na gospodarkę i społeczeństwo" składa się z pięciu artykułów naukowych przygotowanych przez studentki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Opracowania dotyczą różnych aspektów tytułowego zagadnienia oraz prezentują wyniki badań prowadzonych w różnych skalach: od lokalnej do międzynarodowej. Wszystkie prace skupiają się na wpływie wybranych globalnych megatrendów na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, cztery z nich zaś koncentrują się na gospodarkach i społeczeństwach miejskich. Przedstawione wyniki badań stanowią przyczynek do dalszych analiz dotyczących wpływu megatrendów na gospodarki i społeczeństwo. Są one głosem w dyskusji na temat możliwych kierunków i ścieżek zrównoważonego rozwoju oraz narzędzi oddziaływania na ten rozwój, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w obszarach gospodarek i przestrzeni miejskich.

84
Ebook

Fundacje korporacyjne w Polsce jako forma działalności filantropijnej przedsiębiorstw

Monika Kwiecińska

Rozważania podejmowane w monografii oraz prace badawcze przeprowadzone na jej potrzeby ukierunkowano na wyjaśnienie, uwzględniając perspektywę filantropii korporacyjnej, motywów i mechanizmów tworzenia, funkcjonowania fundacji korporacyjnych oraz ich relacji z przedsiębiorstwami założycielskimi w Polsce. Praca zawiera analizę i syntezę teorii i praktyki filantropii korporacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem fundacji korporacyjnych na świecie, syntezę praktyki ich tworzenia, funkcjonowania i ich relacji z przedsiębiorstwami założycielskimi w Polsce, a także wnioski wynikające z odniesienia polskiej praktyki kształtowania fundacji korporacyjnych do praktyki i teorii na świecie.

85
Ebook

Informatyka w biznesie 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

red.Helena Dudycz

Niniejszy zeszyt "Debiutów Studenckich" pt. Informatyka w biznesie zawiera zbiór artykułów studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Omówiono w nich bardzo aktualne zagadnienia oraz wyniki przeprowadzonych badań empirycznych, związanych z zastosowaniem w biznesie metod, technologii i rozwiązań z szeroko rozumianej informatyki. Prace studentów poruszają takie tematy, jak: ewaluacja prototypu aplikacji o emocjach, zagrożenie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, zastosowanie gamifikacji w aplikacjach do nauki języków obcych, rzeczywistość rozszerzona, sztuczna inteligencja w zarządzaniu bezpieczeństwem oraz funkcjonalność wybranych aplikacji inwestycyjnych.

86
Ebook

Zielona transformacja gospodarki i finansów samorządowych

Andrzej Miszczuk, Alicja Sekuła, Magdalena Miszczuk

Książka wpisuje się w nurt publikacji poświęconych przeciwdziałaniu zmianom klimatu, degradacji środowiska i możliwościom wdrażania zrównoważonego rozwoju. Punkt wyjścia rozważań stanowią dwa dokumenty: Agenda 2030 i Europejski Zielony Ład, a także warunki i możliwości ich operacjonalizacji na szczeblu ogólnokrajowym i lokalnym. Zagadnienia omówione w monografii skupiają się na przyczynach i skutkach zmian klimatu, znaczeniu i wytycznych dotyczących zielonego budżetowania oraz stanu zaawansowania tego procesu, głównie w krajach UE, w tym także w Polsce, analizie źródeł samorządowych dochodów z punktu widzenia możliwości wdrażania rozwiązań dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonych finansów, a także na sposobach pomiaru lokalnej i regionalnej transformacji. W publikacji omówiono m.in. takie kwestie, jak: zmiany klimatu jako uwarunkowanie zielonej transformacji, społeczno-ekonomiczne konsekwencje zmian klimatu, zielona transformacja jako instrument budowania odporności klimatycznej, wybrane obszary zielonej transformacji w gospodarce lokalnej i regionalnej, miasta jako miejsca integracji obszarów zielonej transformacji, konsekwencje zielonej transformacji dla budżetu samorządowego i budżetu państwa, zielone finanse publiczne, budżet samorządowy odzwierciedleniem polityki władz lokalnych i społecznych preferencji, istota zielonego budżetu - inicjatywy i działalność OECD na rzecz opracowywania zielonego budżetu, dochody polskiego samorządu terytorialnego z perspektywy zielonych finansów, zielona transformacja finansów publicznych - dotychczasowe doświadczenia, inicjatywy i stan zaawansowania wdrażania zielonego budżetowania w Unii Europejskiej, miary lokalnej i regionalnej zielonej transformacji

87
Ebook

Badania marketingowe wobec nowych trendów w otoczeniu

Krystyna Mazurek-Łopacińska, Magdalena Sobocińska

Monografia przedstawia zastosowania rozwiązań metodologicznych i metod badawczych, które to wskazują na dużą złożoność i zmienność otoczenia marketingowego. Przede wszystkim zaprezentowano w niej na rosnące umiędzynarodowienie badań marketingowych oraz konieczność dostosowywania metod do nowych wyzwań oraz zwiększania jakości wyników badań. Autorzy omawiają m.in.: uwarunkowane kulturowo jakościowe badania marketingowe, badania eksperymentalne, poszukiwanie consumer insight w kontekście doświadczeń klientów w procesie zakupowym, badania zachowań nieuświadomionych przez konsumentów, a także dostosowanie metod badań do specyfiki sektora.

88
Ebook

Wpływ pandemii COVID-19 na finanse osobiste

Anna M. Korzeniowska, Joanna Rutecka-Góra, Magdalena Swacha-Lech, Krzysztof Waliszewski

W monografii przeprowadzono szczegółową analizę finansów osobistych gospodarstw domowych w Polsce w okresie pandemii COVID-19. W pracy zwrócono uwagę szczególnie na zmiany w dochodach i wydatkach, strukturze oszczędności, poziomie i celach zadłużenia oraz w dostępie do instrumentów płatniczych i ich stosowaniu, zbadano także wpływ nowoczesnych technologii, w tym technologii finansowych (FinTech), na zarządzanie finansami osobistymi. W czterech rozdziałach omówiono kolejno m.in. programy rządowe zastosowane podczas pandemii, strukturę aktywów finansowych posiadanych przez gospodarstwa domowe przed kryzysem pandemicznym i w trakcie jego trwania, zagadnienia związane z finansowaniem potrzeb przez gospodarstwa domowe w dobie pandemii COVID-19 oraz wpływ pandemii na rozwój nowoczesnych technologii w finansach osobistych.

89
Ebook

Budżet obywatelski w największych polskich miastach - perspektywa urzędników i aktywistów

Marcin Brol, Niki Derlukiewicz

Zagadnienia związane z budżetem obywatelskim są obecne w polskim samorządzie terytorialnym od około 10 lat, podczas których stał się on ważnym narzędziem kształtowania społeczeństwa obywatelskiego w wymiarze lokalnym. Główne cele monografii stanowią identyfikacja problemów związanych z funkcjonowaniem budżetu obywatelskiego w największych polskich miastach i wskazanie, w jaki sposób można poprawić skuteczność budżetu obywatelskiego w świetle aktualnych uwarunkowań prawnych. W monografii przyjęto hipotezę, że budżet obywatelski jest narzędziem wpływającym na skalę i jakość zaangażowania społecznego oraz stanowi zachętę do pogłębienia kooperacji między urzędnikami samorządowymi i lokalnymi aktywistami. Publikacja składa się z czterech rozdziałów, z czego dwa pierwsze mają charakter teoretyczny - wprowadzają do tematyki budżetu obywatelskiego, zaś dwa kolejne - praktyczny. Istotną częścią ostatniego rozdziału monografii jest wskazanie postulowanych zarówno przez urzędników, jak i aktywistów zmian, które doprowadziłyby do usprawnienia działań związanych z realizacją budżetu i zwiększenia partycypacji społecznej, a także prezentacja subiektywnych opinii respondentów, które dotyczyły wprowadzonych w 2018 roku regulacji ustawowych.

90
Ebook

Wybrane obszary funkcjonowania miast w nowych realiach społeczno-gospodarczych

Alicja Kozak

Monografia stanowi próbę ukazania wybranych obszarów funkcjonowania miast XXI wieku (nowoczesnych ośrodków miejskich) w kontekście kształtowania się nowej gospodarki (gospodarki opartej na wiedzy). Nowe zasady gospodarki, wzmacniane w sposób wręcz lawinowy przez postępującą globalizację, zmieniają zarówno dotychczasowe reguły lokalizacji działalności gospodarczej w mieście, jak i sposób funkcjonowania społeczności miejskiej, prawidłowości zaspokajania potrzeb czy też formułowane oczekiwania. W efekcie współczesne miasta stają przed dylematem wyboru kierunku rozwoju i koniecznością podjęcia działań, które przygotują je na przyszłe zjawiska, które nie w pełni są rozpoznane. Miasta będą zmuszone do funkcjonowania w takiej rzeczywistości, w której proste stochastyczne zasady przewidywania przyszłości są niewystarczające.

91
Ebook

Doskonalenie jakości usług przewodnickich w dobie pandemii

Tomasz Lesiów red.

W prezentowanej monografii skupiono się na przedstawieniu możliwości doskonalenia jakości pracy przewodnickiej (pilockiej). Książka ma na celu przedstawienie wieloaspektowego podejścia do doskonalenia kompetencji przewodnickich (pilockich) i jego roli w promowaniu turystyki przyjazdowej i wyjazdowej. Ze względu na zmiany społeczno-ekonomiczne będące następstwem pandemii COVID-19 położono nacisk na wskazanie zmian w organizacji ruchu turystycznego i powstanie nowych trendów wynikających z ograniczeń dotyczących przemieszczania się. W publikacji omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: wiedza żywieniowa dotycząca turystyki, zróżnicowanie możliwości wykorzystania herbaty w turystyce; grzybobranie jako forma sylwaturystyki; ocena jakości sensorycznej i stopnia akceptacji nowych produktów kuchni fusion z kiszonych warzyw i owoców; nanoturystyka - nanomateriały i nanotechnologie w turystyce; różnicowanie możliwości wykorzystania herbaty w turystyce; dostosowania społeczne do potrzeb turystyki dostępnej; witraże wrocławskich kościołów jako produkt turystyczny; barokowe kaplice grobowe i epitafia we wrocławskich kościołach; Wrocław miastem św. Edyty Stein - patronki Europy

92
Ebook

Społeczeństwo, gospodarka i przestrzeń w globalnych uwarunkowaniach[DEBIUTY STUDENCKIE]

Alicja Zakrzewska-Półtorak (red.)

Publikacja zawiera osiem prac przygotowanych przez studentki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Opracowania obejmują badania prowadzone w różnych skalach: od lokalnej do międzynarodowej. Wspólny mianownik prezentowanych artykułów stanowią oddziaływanie uwarunkowań globalnych na funkcjonowanie i zagospodarowanie miast, warunki życia społeczności miejskich oraz kierunki zmian w sektorze mieszkaniowym. Oddziaływanie to dotyczy w szczególności zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, jakości życia oraz edukacji w formule 4.0. Są to tematy niezwykle ważne i aktualne z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych społeczności i gospodarek narażonych na wiele zagrożeń o charakterze i oddziaływaniu globalnym, skutkujących zmianami w skali lokalnej

93
Ebook

Finanse ery cyfrowej -nowe instrumenty finansowe w pozyskiwaniu kapitału

Agnieszka Wójcik-Czerniawska, Elżbieta Pohulak-Żołędowska

W opracowaniu wskazano i scharakteryzowano dwa bardzo ważne pola oddziaływania technologii cyfrowych na współczesne finanse, począwszy od kryptowalut, przez blokchain, FinTech, po alternatywne źródła finansowania działalności przedsiębiorstw, takie jak np. crowdfunding. Monografia zawiera cztery rozdziały. Celem pierwszego jest wprowadzenie do zagadnień dotyczących współczesnych przemian rynków finansowych ze wskazaniem na etapy ich rozwoju - od modelu klasycznego po finanse globalne. Następnie omówiono wpływ rewolucji cyfrowej na rozwój finansów. W rozdziale trzecim dokonano analizy wpływu digitalizacji i rozwiązań FinTech na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw, zaś w ostatnim zaprezentowano crowdfunding, jego miejsce w gospodarce współdzielenia, mechanizmy działania, a także wskazano rolę, jaką on odgrywa na rynku alternatywnego finansowania

94
Ebook

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Doświadczenia i wyzwania. Księga jubileuszowa Profesor Ewy Pancer-Cybulskiej

Ewa Szostak, Bernadeta Baran, Łukasz Olipra red.

Monografia powstała dzięki współpracy badaczy z różnych ośrodków naukowych. Stanowi zbiór tekstów poruszających zagadnienia związane z procesem integracji, które przedstawiono z perspektywy 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Autorzy ukazali różnorodne zmiany w ujęciach lokalnym, regionalnym, krajowym czy międzynarodowym, jakie zaszły w polskiej gospodarce, oraz wyzwania związane z dalszym procesem integracyjnym. Monografia "20 lat Polski w Unii Europejskiej. Doświadczenia i wyzwania" to lektura obowiązkowa nie tylko dla studentów i badaczy, lecz także dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć, jak członkostwo w Unii Europejskiej wpłynęło na nasz kraj i jakie perspektywy rysują się na horyzoncie. Opracowanie jest dedykowane Profesor Ewie Pancer-Cybulskiej.

95
Ebook

Finanse 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Magdalena Swacha-Lech, Iwona Dittmann red.

W niniejszym zeszycie "Debiutów Studenckich" zebrano dwanaście artykułów dotyczących ważnych i aktualnych problemów badawczych z obszaru finansów. W prezentowanych tekstach autorzy szczegółowo opisali takie zagadnienia, jak m.in.: analiza porównawcza kart kredytowych dla klienta indywidualnego, kompetencje emerytalne przyszłych emerytów - próba diagnozy i określenia wybranych determinant, przeciwdziałanie zjawisku prania brudnych pieniędzy ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji na rynku nieruchomości, analiza spełnienia założeń przymusowej restrukturyzacji przeprowadzanej na polskich bankach, student jako najemca - racjonalny czy nieracjonalny uczestnik rynku nieruchomości mieszkaniowych?, porównanie działalności lokacyjnej polskich zakładów ubezpieczeń, polski system emerytalny w świetle systemów wybranych krajów europejskich - analiza porównawcza

96
Ebook

Problemy gospodarki i rynku pracy 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Małgorzata Gasz, Adriana Politaj (red.)

Wielopłaszczyznowy charakter publikacji składającej się z 10 artykułów odzwierciedla różne kierunki zainteresowań autorów, którzy szczegółowo omówili następujące zagadnienia: oczekiwania pokolenia Z wobec rynku pracy w zakresie warunków zatrudnienia; praca zdalna jako nowa forma zatrudnienia w Polsce; istota pracy zdalnej ze strony pracownika i pracodawcy; NEET na współczesnym rynku pracy w Unii Europejskiej; nowe i zanikające zawody na współczesnym rynku pracy; wpływ pandemii COVID-19 na zmianę stopy zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej; potencjalne koszty i korzyści przystąpienia Polski do strefy euro; wpływ COVID-19 na rynek pracy w Polsce; czynniki kształtujące popyt na karty płatnicze w Polsce; wpływ COVID-19 na branżę gastronomiczną w Polsce na przykładzie województwa dolnośląskiego w latach 2019-2021