Publisher: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
81
Ebook

Proces rehabilitacji kompleksowej w Polsce - aspekty psychologiczne, społeczno-ekonomiczne i organizacyjne

Ewa Szostak, Alina Czapiga, Małgorzata Paprocka-Borowicz

Monografia jest próbą zaakcentowania potrzeby zmiany podejścia do osób z niepełnosprawnościami. Zaprezentowane ujęcie jest wieloaspektowe i interdyscyplinarne – łączy wiedzę z psychologii, medycyny i ekonomii. Celem autorek było poruszenie problematyki rehabilitacji kompleksowej, wskazanie na obszerność i wagę wszystkich jej komponentów oraz podkreślenie, że systemowe podejście do procesu rehabilitacji kompleksowej osób z niepełnosprawnościami powoduje wzrost udziału tych osób w aktywnym życiu społecznym i zawodowym. Publikacja skierowana jest do wszystkich osób wspierających proces rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, a także do instytucji i ludzi kształtujących system rehabilitacji, mogących aktywnie reagować na zmieniające się uwarunkowania rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej.

82
Ebook

System wyrównania finansowego w państwie federalnym na przykładzie RFN

Paweł Kowalik

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie badaczy problematyką finansów federalnych. Horyzontalny i wertykalny podział władzy, realizacja zasady subsydiarności, wzajemne ograniczanie i kontrolowanie się władzy powodują, że ustrój ten postrzegany jest często jako dobre rozwiązanie dla struktur ponadnarodowych. Publikacja stanowi wkład w dyskurs naukowy dotyczący zagadnień związanych z tematem wyrównania finansowego w państwie federalnym. System ten opisano od poziomu federalnego, a także od strony poszczególnych krajów związkowych. Monografia jest kierowana do środowisk naukowych i studentów wyższych uczelni oraz osób, które zajmują się problemami finansów publicznych i finansów samorządu terytorialnego.

83
Ebook

"Kadry decydują o wszystkim". Nowa inteligencja w przemyśle polskim (1945-1946)

Jędrzej Chumiński

„Kadry określają wszystko. Po wyborze słusznej linii sukces zależy od pracy organizacyjnej i właściwego (…) doboru ludzi”. Ta krótka dyrektywa Stalina stała się zasadniczą wytyczną w praktycznej działalności politycznej wszystkich reżimów komunistycznych po II wojnie światowej. Celem badawczym tej książki jest analiza instrumentów, za których pomocą polscy komuniści usiłowali wdrażać w latach 1945-1956 system nomenklaturowy w najważniejszym dziale gospodarki narodowej – przemyśle. Analizie poddano m.in. intencje polityki kadrowej PPR/PZPR, rolę kierowników personalnych, wpływ na dobór kadr aparatu bezpieczeństwa, praktykę tzw. wysuwania na stanowiska kierownicze, stosowane metody kontroli i nadzoru pracowników umysłowych. Ważnym elementem analizy jest także stworzenie zbiorowego portretu tzw. nowej inteligencji i ustalenie, jaki był wpływ ówczesnej polityki kadrowej na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw.

84
Ebook

Problemy gospodarki i rynku pracy 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Wielopłaszczyznowy charakter publikacji składającej się z 10 artykułów odzwierciedla różne kierunki zainteresowań autorów, którzy szczegółowo omówili następujące zagadnienia: oczekiwania pokolenia Z wobec rynku pracy w zakresie warunków zatrudnienia; praca zdalna jako nowa forma zatrudnienia w Polsce; istota pracy zdalnej ze strony pracownika i pracodawcy; NEET na współczesnym rynku pracy w Unii Europejskiej; nowe i zanikające zawody na współczesnym rynku pracy; wpływ pandemii COVID-19 na zmianę stopy zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej; potencjalne koszty i korzyści przystąpienia Polski do strefy euro; wpływ COVID-19 na rynek pracy w Polsce; czynniki kształtujące popyt na karty płatnicze w Polsce; wpływ COVID-19 na branżę gastronomiczną w Polsce na przykładzie województwa dolnośląskiego w latach 2019-2021

85
Ebook

Finanse ery cyfrowej -nowe instrumenty finansowe w pozyskiwaniu kapitału

Agnieszka Wójcik-Czerniawska, Elżbieta Pohulak-Żołędowska

W opracowaniu wskazano i scharakteryzowano dwa bardzo ważne pola oddziaływania technologii cyfrowych na współczesne finanse, począwszy od kryptowalut, przez blokchain, FinTech, po alternatywne źródła finansowania działalności przedsiębiorstw, takie jak np. crowdfunding. Monografia zawiera cztery rozdziały. Celem pierwszego jest wprowadzenie do zagadnień dotyczących współczesnych przemian rynków finansowych ze wskazaniem na etapy ich rozwoju - od modelu klasycznego po finanse globalne. Następnie omówiono wpływ rewolucji cyfrowej na rozwój finansów. W rozdziale trzecim dokonano analizy wpływu digitalizacji i rozwiązań FinTech na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw, zaś w ostatnim zaprezentowano crowdfunding, jego miejsce w gospodarce współdzielenia, mechanizmy działania, a także wskazano rolę, jaką on odgrywa na rynku alternatywnego finansowania

86
Ebook

The Impact of COVID-19 on Accounting, Business Practice and Education

Joanna Dyczkowska

Książka prezentuje wpływ pandemii COVID-19 na rachunkowość, działalność gospodarczą oraz edukację. W poszczególnych rozdziałach przedstawiane są doświadczenia płynące z wielu krajów (w tym m.in. z Brazylii, Francji, Niemiec, Kazachstanu, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Włoch) na temat sposobów radzenia sobie ze skutkami pandemii. Książka omawia rządowe, instytucjonalne oraz indywidualne środki, które zostały podjęte w celu przeciwdziałania finansowym, organizacyjnym i społecznym implikacjom kryzysu pandemicznego.

87
Ebook

Procesy migracyjne w południowo-zachodniej Polsce w kontekście sytuacji na rynku pracy. Wybrane zagadnienia

W monografii podjęto temat migracji na obszarze południowo-zachodniej Polski oraz jej związku ze sferami rynku pracy, edukacji i rozwoju. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów. Pierwszy stanowi wprowadzenie do kolejnych, charakteryzując główne procesy migracji i omawiając istotne dane i wnioski nieprezentowane w dalszej części pracy. Kolejne rozdziały zawierają wyniki badań poszczególnych autorów. Omówiono w nich m.in. różnego rodzaju ruchy zarobkowe ludności i aspekty mobilności młodzieży. Przeanalizowano także zagadnienia starzenia się ludności i związki tego procesu z rynkiem pracy. W podsumowaniu wskazano na dwa główne problemy, jakie stanowią proces depopulacji, uwidaczniający się jako pustoszenie peryferii na rzecz aglomeracji wrocławskiej i – nadal – zagranicy, a także utrzymująca się znaczna skala emigracji trwałej i zarobkowej z Polski do Europy Zachodniej, sprzyjające ciągle dokonującym się zmianom na polskim rynku pracy.

88
Ebook

Doskonalenie jakości usług przewodnickich w dobie pandemii

Tomasz Lesiów red.

W prezentowanej monografii skupiono się na przedstawieniu możliwości doskonalenia jakości pracy przewodnickiej (pilockiej). Książka ma na celu przedstawienie wieloaspektowego podejścia do doskonalenia kompetencji przewodnickich (pilockich) i jego roli w promowaniu turystyki przyjazdowej i wyjazdowej. Ze względu na zmiany społeczno-ekonomiczne będące następstwem pandemii COVID-19 położono nacisk na wskazanie zmian w organizacji ruchu turystycznego i powstanie nowych trendów wynikających z ograniczeń dotyczących przemieszczania się. W publikacji omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: wiedza żywieniowa dotycząca turystyki, zróżnicowanie możliwości wykorzystania herbaty w turystyce; grzybobranie jako forma sylwaturystyki; ocena jakości sensorycznej i stopnia akceptacji nowych produktów kuchni fusion z kiszonych warzyw i owoców; nanoturystyka - nanomateriały i nanotechnologie w turystyce; różnicowanie możliwości wykorzystania herbaty w turystyce; dostosowania społeczne do potrzeb turystyki dostępnej; witraże wrocławskich kościołów jako produkt turystyczny; barokowe kaplice grobowe i epitafia we wrocławskich kościołach; Wrocław miastem św. Edyty Stein - patronki Europy